Racjonalista - Strona głównaDo treści
Konstrukcja pojęcia / obiektu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
20-08-2016 11:11krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Konstrukcja pojęcia / obiektu
Ocena -1 na 1
Załóżmy, że każde pojęcie jest zbiorem cech i elementów / związkiem cech i elementów.

Stwórzmy pewne pojęcie o nazwie X
Niech X będzie zbiorem liczb podzielnych przez 2 i podzielnych przez 3

Zobaczmy teraz jak będzie wyglądał opis X
1) X jest podzielne przez 2 i 3.
2) w X wyróżniamy 6 lub 12 lub 18 ….

Wg mnie konstrukcja każdego pojęcia opiera się na związku cech/właściwości/czynników/wników połączonych w koniunkcji z elementami/składnikami/częściami/wynikami połączonymi w alternatywie.

Powyższy opis pojęcia X można byłoby przedstawić tak:
1) X wynika z podziału liczb przez 2 i 3.
2) z X wynika 6 lub 12 lub 18 ….

Wątpliwości może wzbudzać spójnik „lub” podczas wymieniania elementów pojęcia ale składniki dodaje się do siebie a nie mnoży się jak czynniki. Prawdę mówiąc nie mogę tego rozgryźć a pisałem już wątek o związku alternatywy z implikacją gdzie wskazywałem, że „a lub b” to „jeśli a to nie b”. Z drugiej strony dostrzegam odrębność każdego elementu i „jeśli 6 to nie 12”.

Co jest wg was prawidłowe?
X ma 6 i 12 i 18 ….
czy
X ma 6 lub 12 lub 18 ….
w mowie używamy spójnika „i” - „człowiek ma ręce i nogi” ale czy to jest poprawne bo mi wchodzi, że prawidłowo powinno być „mężczyzna jest wysoki i tęgi” ale „mężczyzna ma ręce lub nogi lub głowę”.

Nie rozumiem tego i na razie nie mogę zrozumieć niemniej dostrzegam, że pojęcie jest związkiem/zbiorem/zależnością/relacją cech i elementów. Dostrzegam koniunkcję cech w pojęciu i wątpliwą jak widać alternatywę elementów.

Wg mnie każde pojęcie jest tzw. związkiem przyczynowo skutkowym, gdzie cechy pojęcia są jego czynnikami – przyczynami a elementy pojęcia jego składnikami – skutkami.

Sądzę, że taka konstrukcja obejmuje także obiekty fizyczne, które wiążą w sobie właściwości obiektu ze składnikami.

Wciąż nie potrafię tego dobrze opisać ale może wy potraficie to ulepszyć?
Zwracam szczególną uwagą na występujące w każdy opisie "JEST" i "MA".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
>Załóżmy, że każde pojęcie jest zbiorem cech i elementów / związkiem cech i elementów.

Od samego początku wszystko źle.
Pojęcie nie jest zbiorem, ale iluzorycznym wyobrażeniem. Na przykład, u Pana pojęcie 'pojęcia' zasadza się na iluzorycznym wyobrażeniu, że istnieje coś takiego jak "zbiór", "cecha", "element", "związek", które nadają się do zdefiniowania terminu "pojęcie" jako nazwy pewnego fenomenu, jaki zwykł Pan - jak się Panu wydaje - oznaczać tą nazwą (czy jest to fenomen fizyczny czy psychiczny jeszcze Pan tego nie sprecyzował).


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>Od samego początku wszystko źle.
>Pojęcie nie jest zbiorem, ale iluzorycznym wyobrażeniem.

Iluzoryczny to inaczej abstrakcyjny, nierzeczywisty, niematerialny.

Nie wiem już ile razy sugerowałem już, że abstrakcja jest postacią fizyczności i co w fizyczności to i w abstrakcji a co w abstrakcji to i w fizyczności.

To nie ma znaczenia wg mnie czy coś jest wymyślone w umyśle czy doznane w rzeczywistości fizycznej bo to jest to samo tyle, ze pod różną postacią.

Podmioty i orzeczenia w abstrakcji to inna postać ciał i czynności z rzeczywistości.
Te dwa to jedno w różnej postaci.

-----------------
Proszę zwrócić uwagę na ścieżkę abstraktu przenikającego z jednego umysłu do innego. Podczas przejścia abstrakt zawsze przyjmuje postać fizyczną, wszelkie abstrakty wyrażane przez innych ludzi zawsze odbierasz poprzez fizyczne oddziaływania i nigdy inaczej. Nie ma takiej możliwości, że abstrakt został przekazany z umysłu do umysłu bez fizycznej postaci po drodze.
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>Trzeba postawić sprawę jaśniej - w niektórych systemach logicznych pojęcie definiujemy na użytek tego systemu poprzez wymienianie cech i wyróżnianie elementów tego pojęcia.

Twórca opisu definiuje pojęcie/nazwę/obiekt po to aby odbiorca opisu pojął związek/zbiór/relację cech i elementów oraz zapamiętał to pod określoną nazwą identycznie jak pojmuje to twórca definicji.

Dzięki temu powstaje złożony koncept zawierający w sobie właściwości, składowe, relacje na wzór wyrażenia algebraicznego
pl.wikipedia.org/wiki/Wyrażenie_algebraiczne
pod jedną krótką nazwą

To pozwala w komunikacji przekazywać bardzo złożone koncepty pod krótkimi nazwami, które kodowane i dekodowane są przy użyciu wewnętrznych bibliotek.

Cały ten mechanizm w pełnej jego okazałości możemy zaobserwować przyglądając się ilości instrukcji jakie musi wydać programista programujący w języku programowania niskiego i wysokiego rzędu. Kilka komend języka programowania wysokiego rzędu zastępuje dziesiątki, setki, tysiące komend języka programowania niskiego rzędu. Oczywiście liczba różnych komend języka programowania wysokiego rzędu jest znacznie większa od liczby komend języka programowania niskiego rzędu.

Aby komputer odbierający złożony koncept pod krótką nazwą mógł go właściwie interpretować i wykorzystać w działaniu musi posiadać odpowiednie biblioteki. Taka wewnętrzna biblioteka opisująca koncept jest definicją czyli opisem związku cech i składników.

Definiowanie pojęć to inaczej kompilacja
pl.wikipedia.org/wiki/Kompilator

Cytat:

Określenie kompilacja używana jest zazwyczaj w kontekście tłumaczenia z języka wysokiego poziomu na język niskiego poziomu, natomiast tłumaczenie w odwrotnym kierunku to dekompilacja.


Mamy w naszym języku miliony bardzo złożonych pojęć przez co w kilku słowach potrafimy wyrazić nawet bardzo złożony koncept.

Gdyby nasz język zawierał w sobie np. tylko 1000 podstawowych pojęć, do przekazania bardzo złożonego konceptu, który teraz wyrażamy w kilku słowach potrzebowalibyśmy milionów słów i wieczności na wyrażenie tego.
Jacholek (5699 punktów)
>1) X jest podzielne przez 2 i 3.
>2) w X wyróżniamy 6 lub 12 lub 18 ....
Bardziej by mi tu pasowało pojęcie grupy w której definiujemy zbiór elementów poprzez ich własności plus reguły ich zależności. Nie bardzo rozumiem słowa "wyróżniamy" w tym kontekście;pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_(matematyka)
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>>1) X jest podzielne przez 2 i 3.
>>2) w X wyróżniamy 6 lub 12 lub 18 ....
>Bardziej by mi tu pasowało pojęcie grupy w której definiujemy zbiór elementów poprzez ich własności plus reguły ich zależności. Nie bardzo rozumiem słowa "wyróżniamy" w tym kontekście;pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_(matematyka)

Wszystkie pojęcia definiujemy w ten sam sposób:
- wymieniamy cechy
- wyróżniamy elementy

słowo wyróżniamy mogę zamienić na rozróżniamy, wyodrębniamy, dzielimy
Pojęcie jako związek iloczynu czynników z sumą składników.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365