Racjonalista - Strona głównaDo treści
Asceta świętym?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
15-01-2014 20:42Freed From Desire (5 punktów)Asceta świętym?
Ocena -6 na 8
Asceta to osoba dążąca do doskonałości duchowej. Często okalecza swoje grzeszne ciało, aby stać się lepszym. Już nawet Jezus mówi:"Kto chce iść ze mną, niech się zaprze samego siebie"(Mt 8, 34). Asceta po prostu zbliża się do Boga, dlatego w średniowieczu wielu ascetów zostało świętymi.

Zdefiniujmy teraz świętego. Jest to osoba, która kocha ludzi. Nadkłada dobro innych, nad swoje. Która kocha Chrystusa i stara się go naśladować. Swoje życie napełnia miłosierdziem.

Spójrzmy na ascetę inaczej. Asceta jest samolubem. Kocha tylko siebie i wszystko dla siebie. Pomijając, że jest darmozjadem(nie pracuje w końcu). Zamiast szerzyć Królestwo Niebieskie pracą, czyni to leniuchowaniem na słupie, lub samookaleczaniem. Zamiast czynić dobrze, można powiedzieć, że grzeszy. Jest zupełnie egoistyczny.

Czy asceci powinni być świętymi?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

15-01-2014 20:51
 Ocena 21 na 21
Ratatoskr (4439 punktów)
>Czy asceci powinni być świętymi?

Czy długopisy żelowe powinny być tabu?

Czy powinniśmy unikać spożywania ogórków w środy po południu?

Czy dłubanie w nosie psuje naszą karmę?

Czy drapanie się po ... jest grzechem?

Czy malowanie paznokci podoba się Cthulhu?

-------------
Nieprzeliczone bogactwo pytań, a życie takie krótkie
15-01-2014 21:00 
 Ocena 8 na 8
szarley (54913 punktów)
>Czy długopisy żelowe powinny być tabu?
Nie, ale nie powinno się nimi malować jajek na miękko (zwłaszcza po rozbiciu)

>Czy powinniśmy unikać spożywania ogórków w środy po południu?
Tak, w piątki wieczorem smakują lepiej, zwłaszcza doodbytniczo

>Czy dłubanie w nosie psuje naszą karmę?
Naszą nie, ale psią tak.

>Czy drapanie się po ... jest grzechem?
Pytanie nieprecyzyjne

>Czy malowanie paznokci podoba się Cthulhu?
Tak, ale tylko u nóg (sam stosuję srebrny lakier z odrdzewiaczem)

>Nieprzeliczone bogactwo pytań, a życie takie krótkie
Eeeee tam
Obiecuję odpowiedzieć na każde POWAŻNE pytanie, dopóki starczy mi fantazji

Duży uśmiech dla Ciebie
Śmiech jest jedyną rzeczą którą warto traktować poważnie
Christos (2696 punktów)
>Tak, w piątki wieczorem smakują lepiej, zwłaszcza doodbytniczo<

Promocja gender mainstreaming? Nie przesadzasz aby z równouprawnieniem?

>Czy drapanie się po ... jest grzechem?
>Pytanie nieprecyzyjne<

Gdy potraktujesz drapanie się po ... jako wstęp do masturbacji - pytanie jest bardzo precyzyjne.
16-01-2014 00:31 
 Ocena 3 na 3
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
>Czy długopisy żelowe powinny być tabu?

To oczywiście zależy od rozmiaru.

>Czy powinniśmy unikać spożywania ogórków w środy po południu?

Jeśli są stosowane w środę po południu na kaca, to powinno się unikać spożywania czegoś innego.

>Czy dłubanie w nosie psuje naszą karmę?

To zależy czy dłubiesz w swoim czy czyimś nosie.

>Czy drapanie się po ... jest grzechem?

Zależy od epoki i szerokości geograficznej.

>Czy malowanie paznokci podoba się Cthulhu?

Tekeli-li


"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
15-01-2014 20:54
 Ocena 15 na 15
szarley (54913 punktów)

>Czy asceci powinni być świętymi?

Jesteś pewien, że Racjonalista.pl to najlepsze miejsce do zadania tego pytania?
15-01-2014 22:39
 Ocena 10 na 10
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Na stanowisko błogosławionych/świętych mianowano już psychicznie chorych, morderców, gwałcicieli - dlaczego miano by robić wyjątek dla ascetów?
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Czy asceci powinni być świętymi?
Czemu nie? Jeśli kościołowi to na rękę to i zbrodniarz świętym zostanie. Taki zaś asceta przynajmniej nikomu nie szkodzi, swoją miłość do Jezusa praktykuje samotnie, innym ludziom głowy nie zawracając.

The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
16-01-2014 07:55
 Ocena 13 na 13
Meretseger (61860 punktów)

>Czy asceci powinni być świętymi?
Prawdę mówiąc, jest to mi strasznie wszystko jedno, kogo sobie Kościół mianuje generałem w niebie.
diogenes (42753 punktów)
>Asceta to ...

Spośród wielu znaczeń ascezy wybierasz to związane z religią katolicką. Słowo to ma bogatą historię. Poza konkretnym światopoglądem, religią, filozofią czy stylem życia trudno dyskutować.

>Często okalecza swoje grzeszne ciało,...

Nowożytne spojrzenie na ascezę nie było tak rygorystyczne. Ascezę odrzucił Luter i reformacja. W kontekście nauki o predestycnacji żadne, w tym ascetyczne, wysiłki nie zbliżają człowieka do boga. Współczesne koncepcje ascezy (Foucault, Cobb) nie nawiązują do boga.

>...w średniowieczu wielu ascetów zostało świętymi.

Świętość jest kategorią względną: święty dla jednych bywał diabłem dla drugich.

>Czy asceci powinni być świętymi?

Są pytania ważniejsze. Czy chrześcijańska koncepcja bytu ma rację bytu? Moim zdaniem jej czas już minął. A wraz z nią twoje pytanie. Nie znaczy to, by ascezie nie można było nadać (w ramach jakiejś filozofii życia) świeckiego sensu (samorealizacja, doskonalenie się, itp.)


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Jacholek (5699 punktów)
Przypuszczam że na takim temacie ktoś już zrobił doktorat na wydziale teologii (np. UKSW), więc wystarczy tam poszperać by znaleźć elementy odpowiedzi na postawione pytanie. No a pewna forma ascetyzmu czy konsumerskiej powściągliwości jest moralnie pozytywna, tak mówią np. ekolodzy.
16-01-2014 19:30 
 Ocena 6 na 6
diogenes (42753 punktów)
>pewna forma ascetyzmu czy konsumerskiej powściągliwości jest moralnie pozytywna, tak mówią np. ekolodzy.

Po co odwoływać się do ekologów. Wystarczy dobrze zalać pałę, żeby zrozumieć, czym jest umiar.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365