>Rozpowszechniający się na świecie realizm od XVI i XVII wieku miał zastąpić kończące się religie. 16 i 17 wieczny realizm? Rozprzestrzeniający się? O jakim realiźmie Pan pisze? Poprosimy o przykłady. Jeżeli ontycznym, to odpowiadam Panu, że własnie w 16 i 17 wieku zaczął on tracić znaczenie na rzecz idealizmu. Jeżeli epistemicznym,to już wówczas teoria poznania skupiała się głównie na ideach. >F. Nietzsche - określał religię patologiczną aberracją, którą należy przezwyciężyć siłą woli. Jeżeli już to nie "siłą woli" tylko "wolą mocy",to po pierwsze.Po drugie,to nie człowiek miał przezwyciężać ową "patologiczna aberrację" jak Pan napisał,lecz własnie "wola mocy" miała przezwyciężyć religijność człowieka, a także jego samego. >J. Lenin - mówił o Religi, jako zapomnianym anachronizmie. Dlatego na jej miejsce podsunął jeszcze bardziej "nowoczesny" wynalazek-komunizm. >G. Wells - przypuszczał, że na drodze rozwoju i postępu ludzkości religie zostaną >wyeliminowane. A.Johansson przypuszczał,że tak się nie stanie. >B. Russell - wypowiadał się o Religi, jako poglądzie fałszywym. O Religii,czy o religijnych poglądach? Russel jako znakomity logik, doskonale orientujący się chociażby w zagadnieniu klas i przynależnych do nich desygnatów wiedział,że formułując takie wyrażenie pogwałciłby znaczenie użytych w nim pojęć.
|