Racjonalista - Strona głównaDo treści
KK - to, KK - tamto, czyli hu is hu.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
03-01-2015 21:29starog (359 punktów)KK - to, KK - tamto, czyli hu is hu.
Ocena 2 na 2
hu is hu - oto jest pytanie.

Zauważyłem, że wiele wypowiedzi na tym forum sprowadza się do stwierdzeń:
-kościół(*) sprzeciwia się aborcji,
-kościół(*) sprzeciwia się antykoncepcji,
-kościół(*) sprzeciwia się GMO,
-kościół(*) sprzeciwia się ... etc, itd.

Zauważyłem, że wielu moich znajomych ... tworzących ten kościół(*),
- stosuje aborcje,
- stosuje antykoncepcje,
- stosuje uprawy GMO,
- stosuje ... etc, itd.

A teraz do rzeczy.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów dysponuje informacją lub ma wiedzę gdzie
szukać informacji o dokumencie rejestracyjnym KK(*) - w rozumieniu przepisów prawa,
który sankcjonuje założenie (zgłoszenie) związku wyznaniowego.?
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. ( pl.wikiped(*)ności_sumienia_i_wyznania
- nie naprowadza.
- odnośnik do prawa wyznaniowego pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_wyznaniowe też nic nie wnosi.

Proszę o konkretne wskazówki ... bez dziadowania typu: "Polska przyjęła chrzest",
bo to pewnikiem doprowadzi do "dyskusji" - czy doniczka może być ochrzczona;
lub ... Komorowski przyjął "islam" , więc Polska jest ...muzułmańska.

Proszę raz jeszcze o podanie informacji gdzie szukać dokumentu rejestracji organizacji religijnej-związku wyznaniowego, potocznie znanej jako Kościół Katolicki wyznania rzymskiego.
(rzecz jasna pytam o obowiązujące w RP przepisy prawa)

Szukałem, nie znalazłem, proszę o wskazówki.

(*) kościół katolicki wyznania łacińskiego (rzymskiego).
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
W załączonym pliku coś znajdziesz.

[Załącznik]
Wenancjusz (16441 punktów)
>hu is hu - oto jest pytanie.
>Zauważyłem, że wiele wypowiedzi na tym forum sprowadza się do stwierdzeń:
>-kościół(*) sprzeciwia się aborcji,
>-kościół(*) sprzeciwia się antykoncepcji,
>-kościół(*) sprzeciwia się GMO,
>-kościół(*) sprzeciwia się ... etc, itd.
>Zauważyłem, że wielu moich znajomych ... tworzących ten kościół(*),
>- stosuje aborcje,
>- stosuje antykoncepcje,
>- stosuje uprawy GMO,
>- stosuje ... etc, itd.
>A teraz do rzeczy.
>Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów dysponuje informacją lub ma wiedzę gdzie
>szukać informacji o dokumencie rejestracyjnym KK(*) - w rozumieniu przepisów prawa,
>który sankcjonuje założenie (zgłoszenie) związku wyznaniowego.?
>Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. (
>pl.wikiped(*)ności_sumienia_i_wyznania
>- nie naprowadza.
>- odnośnik do prawa wyznaniowego pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_wyznaniowe też nic nie wnosi.
>Proszę o konkretne wskazówki ... bez dziadowania typu: "Polska przyjęła chrzest",
>bo to pewnikiem doprowadzi do "dyskusji" - czy doniczka może być ochrzczona;
>lub ... Komorowski przyjął "islam" , więc Polska jest ...muzułmańska.
>Proszę raz jeszcze o podanie informacji gdzie szukać dokumentu rejestracji organizacji
>religijnej-związku wyznaniowego, potocznie znanej jako Kościół Katolicki wyznania rzymskiego.
>(rzecz jasna pytam o obowiązujące w RP przepisy prawa)
>Szukałem, nie znalazłem, proszę o wskazówki.
>(*) kościół katolicki wyznania łacińskiego (rzymskiego).
Tak naprawdę nie potrafię Tobie pomóc. Nie mam takiego rozpoznania. Niemniej kwestia jest godna uwagi. Bo obecna RP nie czyni żadnego ukłonu wobec istniejącej Konstytucji państwa z prezydentem na czele (którego obowiązkiem z racji stanu chronić zapisów konstytucji). Jeśli chodzi o Kościół to nie rozumiem dlaczego pozwolono na takie rozpasanie w sferze zarządzania państwem z udziałem KrK. Czemu to ma służyć? Daję słowo nie wiem. Nie widzę, na moje, że to poczyni dobro kraju. I tyle na teraz.

Ich bin besser als mein Ruf
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>gdzie szukać informacji o dokumencie rejestracyjnym KK(*) - w rozumieniu przepisów prawa, który sankcjonuje założenie (zgłoszenie) związku wyznaniowego.?
Z Kościołem Katolickim mamy na odwrót: to organizacja wyznaniowa zarejestrowała nasze państwo, a ta rejestracja przeszła do historii jako chrzest Polski.
.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
04-01-2015 21:46 
 Ocena 1 na 1
maciejo (3492 punktów)
>>gdzie szukać informacji o dokumencie rejestracyjnym KK(*) - w rozumieniu przepisów prawa, który sankcjonuje założenie (zgłoszenie) związku wyznaniowego.?
>Z Kościołem Katolickim mamy na odwrót: to organizacja wyznaniowa zarejestrowała nasze państwo, a ta rejestracja przeszła do historii jako chrzest Polski.
>.
Który to chrzest najpewniej nigdy się nie odbył - a już na pewno nie za Mieszka. Relacja z kroniki, wskazująca jednocześnie cuda, które się miały wówczas dziać, za historyczna uchodzić nie może. Zwyczajowo każdy władca, który przyjął chrzest - ochrzcił kraj - zostawał z automatu świętym, czego w Polszy nie było. Wydaje mi się, że chrzest Polski jest kolejnym chwytem propagandowym kościoła, który chciał wiarę z państwowością w ten sposób powiązać.
04-01-2015 22:13 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Który to chrzest najpewniej nigdy się nie odbył
Więc jakim cudem jesteśmy od wieków katoliccy?

I co z tym?
.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
Negev (358 punktów)
>Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów dysponuje informacją lub ma wiedzę gdzie
>szukać informacji o dokumencie rejestracyjnym KK(*) - w rozumieniu przepisów prawa,
>który sankcjonuje założenie (zgłoszenie) związku wyznaniowego.?
>Ustawa z dnia 17 maja 1989 r....

Kościół katolicki nie działa w Polsce na podstawie wyżej wzmiankowanej ustawy. Jego działalność pozostaje z nią w zgodzie ale nie ona reguluje status KK.
Punkt 1 artykułu 36 tej ustawy stanowi iż:
Art. 36. Wykreślenie z rejestru
1. Wykreśleniu z rejestru podlega:
1) kościół lub inny związek wyznaniowy, którego sytuacja prawna i majątkowa została uregulowana w odrębnej ustawie;

Sytuację Kościoła Katolickiego w Polsce reguluje właśnie inna ustawa, która być może nie wymaga statutu, który masz na myśli.
pl.wikiped(*)podstawie_odr.C4.99bnych_ustaw
oportunista (1711 punktów)
Potraktuję twoją wypowiedź poważnie, choć nie powiem zbiera mi się na drwiny. Więc do rzeczy, trochę to problem typu co było pierwsze - kura czy jajko. Kształt naszej współczesnej zachodniej cywilizacji oparty jest na chrześcijaństwie, dokładniej na katolicyzmie instytucjonalnym. Inaczej mówiąc to nowo powstające twory państwowe musiały zabiegać o legalizację w Watykanie, nie odwrotnie. Takim typowym tworem jest Księstwo Polan Mieszka I. Przed przyjęciem przez niego chrztu, należeliśmy do zgrai pogan, zamieszkujących dzikie nieokiełznane tereny, które czekały na swój czas zagłady. To tak trochę jak podczas pamiętnej sentencji wypowiedzianej przez Kolumba, po dotarciu do Ameryki. Gościu specjalnie nie wiedział gdzie jest, ale posiadł ziemię po jakiej stąpał w imieniu swojego Króla i Boga. Czyli po naszemu zalegalizował nowo odkryte ziemie. Podsumowując, to władca i państwo było petentem u zarania a nie odwrotnie. Dlatego powinieneś szukać dokumentu rejestracyjnego Państwa Polskiego, będzie prościej.
Nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak konkordat - to taka kolejna wskazówka.
starog (359 punktów)
>Potraktuję twoją wypowiedź poważnie, choć nie powiem zbiera mi się na drwiny. Więc do rzeczy,[..]
No właśnie, najpierw ... aaa, hrrymm, pyhyh-phyhh, a może jutro do rzeczy.

>trochę to problem typu co było pierwsze - kura czy jajko.
Trochę nie zrozumiałeś pytania.
Pytałem gdzie jest dokument, którym zarejestrowano lub uregulowano prawny status KK obowiązujący w dzisiejszym stanie prawnym.

>To tak trochę jak podczas pamiętnej sentencji wypowiedzianej przez Kolumba, po dotarciu do Ameryki. Gościu specjalnie nie wiedział gdzie jest, ale posiadł ziemię po jakiej stąpał w imieniu swojego Króla i Boga. Czyli po naszemu zalegalizował nowo odkryte ziemie.
Podaj adres, a niezwłocznie przybędę ze swoim Bogiem i zalegalizuję ... nowo odkryte, onegdaj Twoje "ziemie", budynki ...no i KOBIETY.

>Inaczej mówiąc to nowo powstające twory państwowe musiały zabiegać o legalizację w Watykanie, nie odwrotnie.
Tyle tylko, że tzw. Watykan powstał znacznie później niż Polska.
No i powstanie których "tworów" państwowych było dziełem Watykanu.

>>

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365