 |
Luźne uwagi o pracy medialnych przemienników władzy i wpływu Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-02-2018 22:05 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | Luźne uwagi o pracy medialnych przemienników władzy i wpływu | Dla sterowania złożonymi układami społecznymi przez ośrodki władzy i wpływu (dalej: WIW) kluczowe znaczenie ma określenie względnie uniwersalnych warunków umożliwiania i optymalizacji efektywności pracy przemienników, które służą przenoszeniu WIW z tychże ośrodków na szerokie masy społeczne. Niezależnie bowiem od dominujących w danym czasie i miejscu form organizacji społecznej czy ustroju państwowego ujawnia się potrzeba sprawnego urabiania mas społecznych w taki sposób, by tworzyły one środowisko sprzyjające ośrodkom WIW, a w najgorszym razie - przynajmniej im nadmiernie nie przeszkadzały. Przypomnijmy, że współcześnie w krajach rozwiniętych transmisja WIW z jej ośrodków przebiega za pośrednictwem zestawu przemienników, specyficznych dla wysoko rozwiniętej cywilizacji naukowo-technicznej, a więc mediów oraz powiązanych ze strukturami władzy formalnych mechanizmów organizacyjnych i mniej formalnych stosunków zależności i lojalności. Zastosowanie wyżej wymienionych przemienników jest konieczne głównie z tego powodu, że liczebność osobowa ośrodków WIW jest zazwyczaj niewielka, jeśli nie wprost znikoma względem liczebności osobowej społeczeństwa, na które ośrodki WIW starają się wywierać określony wpływ. W następstwie - realna siła bezpośredniego oddziaływania ośrodków WIW na społeczeństwo również nie może być duża. Mimo to historia i współczesność dają liczne przykłady na to, że sterowanie wielkimi masami społecznymi przez jednostki i stosunkowo niewielkie grupy tworzące ośrodki WIW, jest możliwe. W takim razie można zasadnie pytać o to, jak to się odbywa?
Kontrola
Przejęcie efektywnej kontroli nad szczególnym rodzajem przemienników, za pomocą których następuje transmisja WIW na szersze masy społeczne, jakimi są media, jest jednym z najważniejszych zadań dla ośrodka WIW, który chce za pomocą mediów oddziaływać na stan mentalności społeczeństwa. Z tego względu w wielu państwach rozwiniętych działają tzw. media publiczne, które służą jako przemienniki WIW dla tych ich ośrodków, które sprawują w państwie oficjalną władzę polityczną. W niektórych krajach rozwiniętych podobną rolę - obok bądź zamiast tzw. mediów publicznych - odgrywają media komercyjne, powiązane w sposób mniej lub bardziej jawny za pośrednictwem struktury właścicielskiej z danym ośrodkiem WIW, przy czym media komercyjne nie muszą bezpośrednio należeć do przedstawicieli ośrodka WIW, by wspierać ich działania. Dzieje się tak z różnych pobudek - od bardziej idealistycznych (podobieństwo stanowisk ideologicznych, światopoglądowych), po zupełnie trywialne, jak wspólne układy biznesowe i zbliżone merkantylne interesy.
Multiplikacja
Jak już wspomniano, liczebność osobowa ośrodka WIW zazwyczaj nie jest zbyt duża względem liczebności osobowej społeczeństwa, którym ośrodek WIW stara się sterować. Medialne przemienniki WIW pozwalają nadrobić ten niedobór poprzez, między innymi, zwielokrotnienie przekazu. Już w starożytności wykorzystywano ten efekt, na przykład poprzez wybijanie wizerunku władcy na monetach lub umieszczanie licznych wizerunków (rzeźb, obrazów) władców i dostojników w często odwiedzanych miejscach (fora, urzędy, świątynie). Multiplikacja wizerunków władcy wywołuje w ludności wrażenie jego wszechobecności i wszechwładzy - kontroli, ale i opieki. Współcześnie multiplikacja również należy do podstawowych funkcji medialnych przemienników WIW. Dzięki zwielokrotnieniu elementów jednego rodzaju indukowany jest w odbiorcy rodzaj transu medialnego - zwielokrotnienie przekazu ma wywoływać w odbiorcy wrażenie, że ma do czynienia nie tylko z czymś istotnie ważnym i doniosłym, ale też realnie i powszechnie uobecnionym...
cdn. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Dzięki zwielokrotnieniu elementów jednego rodzaju indukowany jest w odbiorcy rodzaj transu medialnego - zwielokrotnienie przekazu ma wywoływać w odbiorcy wrażenie, że ma do czynienia nie tylko z czymś istotnie ważnym i doniosłym, ale też realnie i powszechnie uobecnionym...> cdn.Otworzyłam wątek w wielu kartach i w transie czekam na ciąg dalszy.  [spoko możesz ten post skasować]
Cza być oszczędnym.
|
|
 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
> [spoko możesz ten post skasować]W podzięce pędzę i ślę Ci śliczną piosenkę o mamie. youtu.be/26HG5lAPjjU
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >[spoko możesz ten post skasować]> W podzięce pędzę i ślę Ci śliczną piosenkę o mamie.> youtu.be/26HG5lAPjjUTeraz dopiero widzę, że kasowania postów nie sposób przecenić!
Cza być oszczędnym.
|
|
| |  | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
Chyba miałaś na myśli słówo "przeszacować"? Poza tym - ZA PÓŹNO! youtu.be/JzNdm1fIZ3c
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| Arminius (25555 punktów) | nie wędzidłem | >Współcześnie multiplikacja również należy do podstawowych funkcji medialnych >przemienników WIW. Dzięki zwielokrotnieniu elementów jednego rodzaju indukowany jest w >odbiorcy rodzaj transu medialnego....
"Chodzi mi o to, aby język giętki. Powiedział wszystko, co pomyśli głowa: A czasem był jak piorun jasny, prędki, A czasem smutny jako pieśń stepowa, A czasem jako skarga nimfy miętki, A czasem piękny jak aniołów mowa... Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem. Strofa być winna taktem, nie wędzidłem. Juliusz Słowacki ..."
Nie wędzidłem - napisał wieszcz.
|
|
 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: nie wędzidłem |
A o co kamoun?
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Luźne uwagi o pracy medialnych przemienników władzy i wpływu |
Wracając do tematu. Zdaje się oczywistością fakt, że efektywność multiplikacyjnej funkcji przemienników WIW bierze swoje właściwości wzmacniające nie tylko z właściwości i aktywności ośrodków i przemienników WIW, ale jej efektywność bierze się także z jakichś właściwości mentalnych elementów odbiorczych, którą roboczo w tym miejscu można nazwać mentalną osadzalnością. Najogólniej rzecz ujmując, są to takie właściwości odbiorników przekazu ośrodków WIW, poddanego wcześniej obróbce przemienników, które sprzyjają osadzaniu się owego przekazu w mentalności odbiornika, bez konieczności nadzwyczajnej ingerencji w jego pierwotną, naturalną strukturę i funkcję. Tak pojęta osadzalność mentalna może zostać w tym miejscu jedynie zasygnalizowana, jako zjawisko samo w sobie bardzo złożone, a więc domagające się w związku z tym oddzielnej, wyczerpującej analizy. Warto jednak pamiętać, że efektywność funkcji multiplikacyjnej przemienników WIW, jak również wielu innych ich funkcji, zależy w pewnym stopniu od właściwości i aktywności odbiorników, czego pełną świadomość mają zapewne zarówno ośrodki WIW, jak i współpracujące z nimi przemienniki, w tym medialne.
cdn.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
Multiplikacyjna funkcja przemienników WIW może być realizowana na różne sposoby, za pomocą różnych form i metod, o których bardziej szczegółowo będzie traktować kolejny wpis, którego dokonam wkrótce.
cdn.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|