Racjonalista - Strona głównaDo treści
Radioaktywna belneologia w Jachymowie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
08-03-2018 21:32Arminius (25555 punktów)Radioaktywna belneologia w Jachymowie
Jachymow - to czeskie miasteczko w Rudawach, na granicy z Niemcami - niedaleko od Karlowych Varów. W 16 wieku odkryto w jego okolicy bogate złoża srebra - których eksploatacja przyczyniła się do rozwoju miejscowości. W 20 wieku srebro zostało zastąpione przez inne bogactwo - uran. To właśnie z Jachymowa pochodziła gruda rudy uranowej - wktórej Maria Skłodowska - Curie stwierdziła występowanie radu.
W latach 50 - tych ubiegłego wieku w okolicy Jachymowa czynnych było 12 kopalni uranu - których cały urobek wywożono do Związku Sowieckiego na potrzeby tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. Do pracy w kopalni wykorzystywano więźniów - także politycznych. W chwili obecnej kopalnie są nieczynne - funkcjonuje tu natomiast okazałe sanatorium, w których stosuje się specyficzny rodzaj akwaterapii. Otóż wodą radioaktywną leczy się chroniczny i dokuczliwy ból. Podobno jest to rodzaj ostatniej deski ratunku, do którego uciekają się zdesperowani pacjenci w sytuacji gdy wszystkie inne środki i terapie przeciwbólowe zawodzą. Sesja akwaterapeutyczna trwa 24 dni. Każdego dnia kuracjusz jest poddawany 20 - minutowej kąpieli w wodzie radioaktywnej. Skutki są - podobno - rewelacyjne i dają długotrwały efekt - to jest ustąpienie bólu. Tak przynajmniej twierdzą przebywający tam pacjenci ( głównie z Rosji oraz krajów arabskich) oraz personel sanatorium - w tym lekarze. Są też tacy, którzy utrzymują iż to blaga, pseudonauka, ewentualnie efekt placebo - osiągany poprzez poddanie się zabiegom obciążonym sporym ryzykiem.
Zainteresownych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Visitors come seeking relief from the symptoms of a range of afflictions, from neurological disorders to arthritis and gout. Vaclav Pucelik, who suffers from a chronic inflammatory condition affecting the axial joints and who is one of Masik’s patients, says the benefits far outweigh any negatives. He’s been returning to the spa for 30 consecutive years, specifically for the radon water treatment.
“Nothing was working for my pain, someone recommended the radon baths, and now I come here and go into the baths for 20 minutes a day. But I can only come and stay here and get the treatment once a year because it’s radioactive,” Pucelik says, waxing lyrical about the spa and luxury hotel. “Each spa should have a natural material or source they use – here it’s radon.”

www.bbc.co(*)ents-bathe-in-radiactive-water
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
W Polsce też się mamy czym pochwalić:

www.uzdrowisko-ladek.pl/ladek-zdroj/natura/radon/

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365