Nekrolog dla kotka czy pieska to gruba przesada, ale trzeba pamiętać, że spora ilość ssaków zasługuje na miano osób. Osoby delfinie, szympansie, psie, słoniowate itp. Wynika to z tego, że ssaki posiadają osobowość, charakter i świadomość (świadomość nie jest zjawiskiem zerojedynkowym tylko stopniowalnym). Np mój pies labrador zdziwaczał na starość i zamiast kłaść sie na wygodnym posłaniu to wpycha się pod stół i tam sie kładzie z uporem maniaka. Jedne koty/psy są ufne, drugie strachliwe, delfiny to już biją wszelkie rekordy i nadają sobie imiona, podobnie... kruki. Musimy pamiętać jako gatunek dominujący, że pozostałe zwierzęta wcale aż tak wiele sie od nas nie różnią.
Nekrolog dla delfina czy orangutana bym jeszcze zrozmiał, ale dla kotka czy pieska nie, gdyż delfin stoi znacznie wyżej od kota w rankingu świadomości i zasługuje na miano osoby w większym stopniu od kota. Przepaść między kotem a delfinem jest znacznie wieksza niz miedzy delfinem a człowiekiem.
|