 |
Historia Diabła i koncepcji zła ateisty, który kocha Boga Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-03-2015 12:58 | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | Historia Diabła i koncepcji zła ateisty, który kocha Boga
2 na 2 | Wydawca książki Paula Carusa The History of the Devil and the Idea of Evil z 1900 roku zwraca się bezpośrednio do czytelnika takimi słowami: Od wydawcy:Pozornie może się wydawać, iż tego typu analizy to okres już bardzo odległy i pojawia się pytanie czy zawarte tu myśli są anachroniczne i nieaktualne. Nic bardziej błędnego, gdyż tamten okres był w dużym stopniu podobny do czasów nam współczesnych. W tamtym czasie historii wydawało się oczywiste, że zło zostanie wkrótce wyeliminowane dzięki przemożnemu wpływowi racjonalizmu i modernizmu. Diabeł został zepchnięty do roli postaci baśniowej... [...] Nam, dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI wieku wydaje się dokładnie, tak jak Carusowi i jemu współczesnym, że całe zło mamy już za sobą, a racjonalizm i pragmatyzm poparty nieprawdopodobnym i zdobyczami nauki prowadzi nas ku nowemu lepszemu światu, a zło zostało pokonane. Oby przekonanie to nie okazało się równie błędne, jak dla rozumujących w podobny sposób ludzi początku XX wieku! [...] Przyjemnej lektury Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku. Czy można było się spodziewać Holocaustu? Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| e-duch (1053 punktów) | Witam ! >Czy można było się spodziewać Holocaustu?< Nie - wydaje mi się , że nie . >Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?< Wydaje mi się , że może ...
Ale tak między nami to właściwie nie wiem o co pytasz ...
pozdrawiam e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku
|
|
 | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >Ale tak między nami to właściwie nie wiem o co pytasz ... O powieść, która została wydana w Chicago w 1900. O Czarnoksiężnika z krainy Oz, o którym wiadomo mi, że jest "alegorią, opisującą ówczesne problemy polityczno-gospodarcze Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim konflikt wokół kwestii oparcia waluty USA wyłącznie na złocie bądź na złocie i srebrze. Konflikt ten był głównym tematem dwóch kampanii prezydenckich: w 1896 i 1900 roku.
|
|
2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku.
Tak. Epidemie nie miały nic wspólnego z diabolicznym złem, ale z niewiedzą.
>Czy można było się spodziewać Holocaustu?
Tak. Postęp technologii zabijania przy braku tzw. postępu moralnego (emocjonalnego) pociąga za sobą takie właśnie skutki.
>Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?
Tak. Ale np. nuklearny konflikt nie będzie zaskoczeniem.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >>Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku. >Tak. Epidemie nie miały nic wspólnego z diabolicznym złem, ale z niewiedzą. Z niewiedzą to my mamy do czynienia dziś, bo nie wiemy nawet czy to była dżuma czynna jakaś zaraza. >>Czy można było się spodziewać Holocaustu? >Tak. Postęp technologii zabijania przy braku tzw. postępu moralnego (emocjonalnego) pociąga za sobą takie właśnie skutki. Czyżby nie nastąpił żaden postęp odkąd nasi przodkowie składali ofiary całopalne swym bóstwom? >>Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym? >Tak. Ale np. nuklearny konflikt nie będzie zaskoczeniem. Tak jak wtedy gdy spalono Mohendżo Daro i Harappę, Sodomę i Gomorę...
|
|
3 na 3 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Holocaustu? Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?Kochana, przecież na świecie wiele razy rozgrywały się rzeczy o wiele gorsze od tzw. "Holokaustu"!!! Jest to poniekąd wielki propagandowy sukces, że tzw. "Holokaust" wrył się w masową wyobraźnię jako największa kaźń w historii ludzkości, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. en.wikiped(*)ogenic_disasters_by_death_tollW ramach szybkiej powtórki z historii powszechnej polecam zapoznanie się z tematami: 1/Epoka Trzech Królestw (Chiny) - 30-40 mln ofiar, 2/najazd Mongołów (Eurazja) - 30-40 mln ofiar, 3/upadek dynastii Ming (Chiny) - 25 mln ofiar, 4/powstanie Tajpingów (Chiny) - co najmniej 20 mln ofiar, 5/rebelia An Shi (Chiny) - do 36 mln ofiar, 6/chińska wojna domowa (Chiny) - 8 mln ofiar, i wiele, wiele innych. Zgłębiane problematyki polecam zacząć od: archeos.pl/artykul/3582bo ładne obrazki. 
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
 | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >>Holocaustu? >1/Epoka Trzech Królestw (Chiny) - 30-40 mln ofiar, >i wiele, wiele innych. No i czarna śmierć też jakoś tam ominęła nasz kraj... A najazd Brzetysława chyba nie był tak straszny jak wojny z Epoki Trzech Królestw o których Wikipedia pisze, że "spowodowały znaczne osłabienie gospodarki Chin, a nawet zmniejszenie liczby ludności". I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy...
|
|
|  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy...
Tyle samo - przez jakieś inne kataklizmy, zagłady, wojny i zarazy.
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| |  | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | >>I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy... >Tyle samo - przez jakieś inne kataklizmy, zagłady, wojny i zarazy. To teraz powiedz mi gdzie się podziali ci ludzie, których Jan Nepomucen Potocki opisał w swoim pięciotomowym dziele pod tytułem Recherches sur la Sarmatie i dlaczego dotąd nie przetłumaczono tego na polski. Nad tym też się zastanawiam.
|
|
| dnlg (85 punktów) | Holocaust był do przewidzenia, szczególnie dla tych, co go sfinansowali. Zapomniałaś chyba o Apokalipsie. Janek coś o niej napisał, że to będzie koniec świata, największa bitwa w historii i takie tam. Tylko pamiętaj, żeby kupić zapas makaronu w Biedronce
|
|
 | Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | > Holocaust był do przewidzenia, szczególnie dla tych, co go sfinansowali.Ford czy Barings Bank? > Zapomniałaś chyba o Apokalipsie. Janek coś o niej napisał, że to będzie koniec świata, największa bitwa w historii i takie tam. Tylko pamiętaj, żeby kupić zapas makaronu w Biedronce  Chyba cukru. Makaron tak nie uzależnia.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|