 |
Uwarunkowany wybór -Zagadka- Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-03-2015 23:00 | DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Uwarunkowany wybór -Zagadka- | Oto zagadka do rozwiązania:
Na płaskiej ścianie wiszą np:sklejone dwie identyczne 0,2cm kulki,ledwo dostrzegalne wzrokiem.
Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?A co widzisz na tym obrazku - królika czy kaczkę? commons.wi(*)ia/File:Kaninchen_und_Ente.png
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
 | DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Cytat:> >Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?> A co widzisz na tym obrazku - królika czy kaczkę?> commons.wi(*)ia/File:Kaninchen_und_Ente.png> "Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander NiewiarowskiTo nie są dwie identyczne figury. Zagadka tyczy się dwóch identycznych obiektów. Którą kulkę wybierzesz i czym jest to uwarunkowane?
|
|
|  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>Którą kulkę wybierzesz i czym jest to uwarunkowane?
A co widzisz na obrazku - królika czy kaczkę?
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| |  | DalejLama (419 punktów) (zablokowany) | Cytat:>>Którą kulkę wybierzesz i czym jest to uwarunkowane? >A co widzisz na obrazku - królika czy kaczkę? > "Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski Ja pytam o kulki. tutaj wybór nie zależy od tego co lubię czy nie lubię. Czym zatem jest uwarunkowany wybór kulki?
|
|
| | |  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Ja nie pytam o to, co wolisz - królika czy kaczkę - ale o to, co widzisz. Zamiłowania, w tym te kulinarne, nie mają tu nic do rzeczy. To co widzisz - gryzonia czy blaszkodziobego?
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| | | |  | 1 na 1 | sztejkat (4743 punktów) | Interesujące.
Zdaje się to, co zobaczysz pierwsze zależy od tego, czy przebiegniesz wzrokiem od lewej do prawej, czy odwrotnie. Ciekawe, czy jest to różnica kulturowa i związana z kierunkiem w jakim się pisze?
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
 | 1 na 1 | pawel_wr (4297 punktów) | Na tym obrazku nie ma królika. Królik ma uszy symetrycznie, po lewej i prawej stronie głowy. Na tym obrazku uszy domniemanego królika sa żle narysowane - jedno z przodu głowy , drugie ucho z tyłu głowy ,za pierwszym uchem( a powinno być obok - wtedy nie byłoby go widać , bo to jest rysynek profilu ).
Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
|
|
 | 1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | >A co widzisz na tym obrazku - królika czy kaczkę?
Gdybyś nie wspomniał o króliku, to widziałbym tylko łeb jakiegoś ptaka ale nie wiedziałbym, że to kaczka.
|
|
|  | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>Gdybyś nie wspomniał o króliku, to widziałbym tylko łeb jakiegoś ptaka ale nie wiedziałbym, że to kaczka.
Łeb ptaka, powiadasz? Bardzo interesujące, nawet bez podtekstów...
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| |  | 1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | > Łeb ptaka, powiadasz? Bardzo interesujące, nawet bez podtekstów...Bez podtekstów, podejrzewałbym jakiegoś ptaka nielota
|
|
| | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Bez podtekstów, podejrzewałbym jakiegoś ptaka nielota  A podpowiesz chociaż, czy z małym czy z dużym ogonem? (Bez podtekstów).
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane? Wybiorę tę, bo nie ma powodu by wybierać tamtą.
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
|
|
1 na 1 pixel (38 punktów) (zablokowany) | >Oto zagadka do rozwiązania: >Na płaskiej ścianie wiszą np:sklejone dwie identyczne 0,2cm kulki,ledwo dostrzegalne wzrokiem. >Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?
Wybrałbym obie po to żeby jedną zgubić a druga zepsuć.
|
|
1 na 1 | Marcin Trollosiewicz (1120 punktów) | >Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?
Żadnej, bo mi się nie chce.
Jaskinia Trolli, mój dom, odwiedź mnie i nakarm trolla.
|
|
1 na 1 | Sygnał (4252 punktów) | >Oto zagadka do rozwiązania: >Na płaskiej ścianie wiszą np:sklejone dwie identyczne 0,2cm kulki,ledwo dostrzegalne wzrokiem. >Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?
Wybiorę pierwszą z brzegu, ale nie wiem, którego.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>Wybiorę pierwszą z brzegu, ale nie wiem, którego.
Ty możesz sobie nie wiedzieć, ważne że Twój mózg to wie.
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
|  | Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Cytat:>>Wybiorę pierwszą z brzegu, ale nie wiem, którego. >Ty możesz sobie nie wiedzieć, ważne że Twój mózg to wie. > "Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski A kto to jest ten mózg? skoro Ja jestem mózgiem.
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>A kto to jest ten mózg? skoro Ja jestem mózgiem.
W mózgu funkcjonują różne systemy przetwarzania informacji - większość z nich działa zupełnie nieświadomie. Ty jesteś mózgiem, ale czym jest mózg poza Tobą?
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
|
|
2 na 2 | -jad- (18783 punktów) | >Oto zagadka do rozwiązania: >Na płaskiej ścianie wiszą np:sklejone dwie identyczne 0,2cm kulki,ledwo dostrzegalne wzrokiem. >Którą kulkę wybierzesz i czym to jest uwarunkowane?
A po co mam wybierać? Poważnie pytam, bo zazwyczaj do niczego taka kulka nie jest mi potrzebna.
Na czym one wiszą? Mają jakąś zawieszkę, są przewiercone (?!niewielkim wiertłem!?), są do ściany przyklejone czy może są magnesami?
Sklejona jest jedna na drugiej czy jedna pod drugą czy może jedna obok drugiej, bo nie wiem czy wybierać dolną, prawą czy tę od zewnątrz.
O czym, w końcu, może świadczyć odpowiedź, jakiej udzielę?
|
|
 | | farmer (22440 punktów) |
>O czym, w końcu, może świadczyć odpowiedź, jakiej udzielę?
WYBÓR.
|
|
|  | | -jad- (18783 punktów) | >WYBÓR.
Co WYBÓR? Niczego mi to nie tłumaczy.
|
|
| |  | Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Cytat:>>WYBÓR. >Co WYBÓR? Niczego mi to nie tłumaczy. >
Niektórzy twierdzą że każdy wybór jest uwarunkowany,dlatego pytam którą kulkę które wyglądają identycznie wybierzesz (nie ważny jest wybór) ważne jest dlaczego wybrałeś pierwszą lub drugą . Czym to jest uwarunkowane że którąś wybrałeś. Tylko bez gadania że to jakiś mózg wybiera za ciebie bo to ty jesteś mózgiem.
|
|
| | |  | | farmer (22440 punktów) |
>Tylko bez gadania że to jakiś mózg wybiera za ciebie bo to ty jesteś mózgiem.
Nie jestem specjalistą ale "TY" może być okrojone choćby z rąk i nóg i pewnie jeszcze z kilku "podzespołów" ale mózg będzie tu kluczowym separatorem informacji.
|
|
| | |  | 1 na 1 | -jad- (18783 punktów) | >Niektórzy twierdzą że każdy wybór jest uwarunkowany,dlatego pytam którą kulkę które wyglądają identycznie wybierzesz
No tak, nie od dziś się o tym mówi. Ale zastanawia mnie skąd taki pokrętny przykład. Jakieś kulki, na ścianie, o średnicy 2mm (??!). Toż to pyłek praktycznie. Co za pomysł...Dlaczego akurat taki?
>Czym to jest uwarunkowane że którąś wybrałeś.
Uważam, że teoretycznie rzecz biorąc, nie mamy żadnego wyboru. To nie twój wybór, że jakąś kulkę chcesz wybrać tylko efekt procesów zachodzących w twoim mózgu. Mówiłem już chyba tu kiedyś, że człowiekowi bliżej do maszyny niż anioła. Wolna wola to iluzja, bo zależna jest od naszych możliwości czy może raczej ograniczeń. Praktycznie zaś, konsekwwencja w takim rozumowaniu jest bezużyteczna. Jak tu kochać, nienawidzić czy mieć samego siebie za robota?
>Tylko bez gadania że to jakiś mózg wybiera za ciebie bo to ty jesteś mózgiem.
Czyżby? Jedną rzeczą jest to, że wybrałbym tą dolną pod warunkiem, że wisiałaby wyżej niż sięgam głową (tak sądzę) a inną to, że w międzyczasie mój mózg nieźle steruje procesami życiowymi, których sens czy zasada działania niekoniecznie są dla mnie zrozumiałe.
|
|
| |  | | farmer (22440 punktów) | >>WYBÓR. >Co WYBÓR? Niczego mi to nie tłumaczy.
Mi też. Ale coś powoduje ten wybór.
Jeśli jest to informacja typu idę po kiełbasę to nie kupuję płaskiej siedemnastki. Tu już działa ciąg informacji z których można wybierać. Tak jak z samochodów które się zna kupuje się te znane. Ale nikt raczej nie myśli o Holdenie.
Informacja jaka by nie była jest. Ale jeśli nie posiadasz żadnej informacji wyróżniającej to co przeważy wybór. Losowość? Na jakimś poziomie coś musi się zdarzyć i pojechać że tak powiem dalej. Lub ewentualnie spotkamy się z sytuacją gdy ktoś patrzy się na coś i ma zwieszkę gdyż wszystko co do tej pory posiadał w głowie nie jest wstanie uruchomić decyzyjności.
Stąd krótka droga do tego że to co się dzieje w pierwotnym procesie jest losowe a jak już ubije grunt można nazwać ewentualnie WYBOREM.
|
|
| | |  | Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Cytat:>>>WYBÓR. >>Co WYBÓR? Niczego mi to nie tłumaczy. >Mi też. Ale coś powoduje ten wybór. >Jeśli jest to informacja typu idę po kiełbasę to nie kupuję płaskiej siedemnastki. >Tu już działa ciąg informacji z których można wybierać. Tak jak z samochodów które się zna kupuje się te znane. Ale nikt raczej nie myśli o Holdenie. >Informacja jaka by nie była jest. Ale jeśli nie posiadasz żadnej informacji wyróżniającej to co przeważy wybór. Losowość? >Na jakimś poziomie coś musi się zdarzyć i pojechać że tak powiem dalej. >Lub ewentualnie spotkamy się z sytuacją gdy ktoś patrzy się na coś i ma zwieszkę gdyż wszystko co do tej pory posiadał w głowie nie jest wstanie uruchomić decyzyjności. >Stąd krótka droga do tego że to co się dzieje w pierwotnym procesie jest losowe a jak już ubije grunt można nazwać ewentualnie WYBOREM. Nie ma żadnego przekonującego dowodu naukowego na to że coś za ciebie wybiera to lub tamto.Nie istnieje nieświadomość i podświadomość ani nic z tych rzeczy. Mózgi to świadome organy,mózg reprezentuje się w postaci świadomości swoich stanów czyli samoświadomości. Gdzie ty szukasz swojego wyboru? tam gdzieś poza tobą? a co to jest to gdzieś tam ,atomy komórki impulsy,neuroprzekaźniki ? One non stop tworzą twoją świadomość i tylko ona może się wyrażać,wybierać itd. Co ci po atomie czy elektronie,kto wie jak to działa jeśli chodzi o mózgi że tworzą one świadomość że same siebie sprawdzają etc. kto to wie? nauka? nie żartuj! Teza jakoby ty byłbyś tylko obserwatorem tego jak mózg podejmuje decyzje jest absurdalna Kartezjańska. Ty jesteś całym mózgiem organizmem.
|
|
| | | |  | | farmer (22440 punktów) |
>kto to wie? nauka? nie żartuj!
E..? Ale że co? Bo nie wiem. Ksiądz?
Radziłbym prześledzić łańcuch informacji i bazę jaka jest budowana do analizy. No chyba że potrafisz wymyślić "coś" bez dostępu do informacji.
W tej dyskusji ważny jest mechanizm. A ten jest dość losowy.
|
|
| | | |  | | farmer (22440 punktów) | Wklejam dla potomnych....
ciekawe rozważania prof. Włodzisława Ducha na temat, "Zagadnienia związane z intuicją czy olśnieniami typu "Aha!" w których nagle dokonuje się przełom w poszukaniu (nieraz bardzo długotrwałym) rozwiązania były przedmiotem zainteresowania psychologów od dawna, jednakże ich "teorie wglądu" (insight theories) były oderwane od zrozumienia procesów zachodzących w mózgach. Czy nagły wgląd oparty jest na jakichś odmiennych procesach poznawczych, np. reinterpretacji problemu przez odrzucenie dotychczas utrzymywanych ograniczeń, lub jakiejś szczególnej dekompozycji problemu, czy też oparty jest na tych samych procesach co zwykle rozwiązywanie problemów, powstając w momencie dostrzeżenia możliwości wykonania ostatecznego kroku? Wgląd doświadczany jest jak zaskakujący i oczywisty (Aha!), poprzedzany często okresem impasu, w którym nie udaje się uzyskać postępu. Osoby, które dobrze sobie radzą z zadaniami wymagającymi wglądu wykazują też zdolności dostrzegania ukrytych figur na obrazach czy identyfikacji niewyraźnych obrazów, a więc funkcji zależnych od prawej półkuli mózgu. Dopiero w ostatnich latach zaczęto badać neuronowe korelaty takich zjawisk. Procesy odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów są podobne do procesów związanych z rozumieniem języka. W obu przypadkach konieczne jest wnioskowanie, dopełnianie informacji które nie są zawarte w jawny sposób w wypowiedzi a tylko wynikają z ogólnej wiedzy czy kontekstu rozmowy, podświadomą integrację tych informacji w spójną całość będącej podstawą odpowiedzi, jak i pojawienie się odpowiedzi na poziomie świadomym, w strumieniu stanów pamięci roboczej. Procesy związane z wglądem prawdopodobnie pobudzają początkowo wyspecjalizowane procesory, które są w niewielkim stopniu przydatne do znalezienia rozwiązania, co hamuje działanie właściwych procesorów (efekty torowania). Myślenie zmierza niejako w błędnym kierunku aż dochodzi do impasu. W efekcie słabiej rezonujące procesory zaczynają powoli formować koalicję integrującą elementy, które były dotychczas hamowane; aktywność tych elementów wzajemnie się wzmacnia aż rezultat ich działalności wygrywa konkurencję i przełamując impas pojawia się w świadomości. Dostrzeżenie alternatywy dla toku rozumowania, który doprowadził do impasu wywołuje reakcję emocjonalną i skupienie się nad nowym kierunkiem. Udało się przeprowadzić zarówno eksperymenty psychologiczne jak i obrazowania mózgu w czasie rozwiązywania stosunkowo prostych problemów wymagających wglądu, z których wynika, że główną strukturą zaangażowaną w te procesy jest tylna część prawostronnej górnej bruzdy skroniowej. Jak to może wyglądać na poziomie aktywności neuronowej? Stany pamięci roboczej poddające się kategoryzacji powstają z pobudzeń odpowiadających fragmentom reprezentacji wewnętrznych różnych stanów tworzących się głównie na skutek pobudzeń zmysłowych; prawdopodobieństwo spójnego, wcześniej widzianego układu jest największe, ale pobudzić może się jakikolwiek inny układ. Kora skojarzeniowa działa jako pamięć autoasocjacyjna, dopełniając fragmenty przedstawianych wzorców. Poszczególne neurony działają dość chaotycznie, w układzie nerwowym powstają więc fluktuacje, ujawniają się na krótko nowe wzorce. Wiele z tych wzorców jest bez sensu, to znaczy nie są wspierane przez inne lokalne sieci, nie powodują na tyle silnych pobudzeń by wygrać konkurencję i pojawić się jako element pamięci roboczej, który może podlegać kategoryzacji i wartościowaniu, a więc stać się elementem świadomym. Emocje związane są ze wzrostem produkcji neurotransmiterów, sprzyjają więc zwiększonym fluktuacjom działania neuronów, umożliwiając silniejsze pobudzenia nietypowych konfiguracji mikroobwodów neuronowych, sprzyjają też skupieniu uwagi nad wybranymi elementami zagadnienia. W efekcie nowym wzorcom łatwiej jest "przebić się" w konkurencji do pamięci roboczej. Fluktuacje odpowiedzialne są za wyobraźnię, produkująca jednocześnie tysiące mało prawdopodobnych kombinacji, oceny emocjonalne za filtrowanie pozwalające ujawnić się tylko tym elementom, które z jakiegoś punktu widzenia są interesujące."
|
|
| | | |  | | farmer (22440 punktów) |
> kto to wie? nauka? nie żartuj!Polecam też Zastosowanie sieci neuronowych do wspomagania decyzji inwestycyjnych bossa.pl/edukacja/AT/neurony/ Proces przygotowania sieci do prawidłowego działania nazywany jest uczeniem. Sieć uczy się prawidłowo działać na podstawie prezentowanych jej przykładów. Bazując na przedstawionych rzeczywistych przypadkach sieć stara się odkryć i zapamiętać ogólne prawidłowości charakteryzujące te obiekty. Rozpoznane reguły sztuczna sieć neuronowa przechowuje w postaci rozproszonej w wartościach współczynników wagowych neuronów. Proces uczenia polega zatem na prawidłowym określeniu wartości współczynników wagowych neuronów na podstawie informacji wydobytych w trakcie procesu uczenia ze zbioru uczącego. Generalnie jest to bardzo ciekawy temat.
|
|
| sztejkat (4743 punktów) | Jeżeli przez wybrać, rozumiesz "sięgnąć", to sięgnę po łatwiej dostępną, czyli prawą, bo jestem praworęczny.
Jeżeli przez wybór rozumiesz - spojrzeć, obserwować, wybiorę lewą, bo nauczony czytaniem z lewej do prawej zazwyczaj tak przebiegam wzrokiem.
Jeżeli mam do wyboru górną bądź dolną, nie sądzę bym przy sięganiu miał jakiekolwiek preferencje, poza wybraniem łatwiej dostępnej. A to będzie zależało od tego, na jakiej wysokości względem oczu by wisiały. Przy obserwacji podobnie, z preferencją na górną znowu wynikającą z kierunku czytania.
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|