Racjonalista - Strona głównaDo treści
Linia Hajnala jako determinanta losu państw?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-11-2017 11:44Arminius (25555 punktów)Linia Hajnala jako determinanta losu państw?
Ocena 1 na 1
52 lata temu, brytyjski demograf John Hajnal–Kónyi, popełnił rozprawkę naukową pt. "European Marriage Pattern in Historical Perspective". W pracy tej - między innymi - wyznaczył linię biegnącą od ówczesnego Leningradu do Triestu, która został nazwana od jego nazwiska "linią Haynala". Hajnal stwierdził - w ogromnym skrócie - iż na zachód od owej lini dominują rodziny typu nuklearnego (rodzina dwupokoleniowa - rodzice plus dzieci utrzymująca bliskie relacje z dziadkami) na wschód zaś rodziny wielopokoleniowe przechodzące w relacje typu rodowego. Pierwotnie, konstatacja jak wyżej nie wywołała wiekiego odzewu. Dopiero gdy z biegiem czasu okazało się, iż linia jak wyżej przesądza o innych podziałach, sprawa stała się głośna, a o "lini Hajnala" zaczęli mówić nie tylko demografowie.
Bo okazało sie, iż według niej (oczywiście z pewnymi modyfikacjami względem oryginału - przy czym często tnie ona obecną Polskę mniej więcej na pół) przebiega podział na obszary z większą intensywnością występowania genów mężczyzn bliskowschodnich ( ekspandowali w okresie rewolucji neolitycznej - propagując rolnictwo) i z mniejszą. Co więcej linia owa ma - podobno - pierwszorzędne znaczenie przy ustalaniu wskaźnika korupcji, umiłowania indywidualności, skłonności do samobójstw, skłonności do zachowań autorytarnych...... Odnosi się wrażenia, iż "linia Hajnala" to czynnik determinujący przeszłość, teraźniejszość i przyszłosć całych nacji i obszarów cywilizacyjnych. Pocieszającym więc jest, iż od tego determinizmu geograficzno - demograficznego istnieją wyjątki. Takim jest - ponoć - obecna populacja zachodniej Polski, której przodkowie przesiedleni po II wojnie z obszarów znajdujących się na wschód od lini jak wyżej - w ciągu dwóch pokoleń znaleźli się na zachód od niej, nie tylko ciałem, ale - co najważniejsze- także duchem.
Zainteresowanym podrzucam materiał do lektury:

"Pierwotnie, „linia Hajnala” wiązała się tylko z jednym czynnikiem związanym z modelem rodziny. Późniejsze obserwacje skłaniają jednak do podejrzenia, że sprawa ma szerszy wymiar i że ma to również związek z relacją pomiędzy kodem genetycznym mieszkańców, a ich zachowaniami społecznymi. Okazuje się, że nawet i rozkład intensywności występowania plagi, jaką jest korupcja, również ma związek z przebiegiem „linii Hajnala”, podobnie jak i wskaźniki poziomu indywidualizmu, czyli skłonności do polegania raczej na sobie samym, aniżeli oczekiwania wsparcia ze strony państwa, czy zamożniejszej części społeczeństwa."

blog.polsk(*)iczka-europa-tez-jest-kobieta/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wera (1540 punktów)
Nie podobają mi się takie sztuczne podziały. Są zbyt naiwne i uproszczone. To tak jak dzielenie Afryki za pomocą linijki.
Arminius (25555 punktów)jak cezury
>Nie podobają mi się takie sztuczne podziały. Są zbyt naiwne i uproszczone. To tak jak dzielenie Afryki za pomocą linijki.

Ta linia - ma charakter cokolwiek umowny, ze sporymi odstępstwami w jedną czy druga stronę ( to tak jak z cezurami czasowymi; Średniowiecze nie skończyło się przecież w 1453 r.) - tym niemniej jednak rzeczywiście zdaje się wystepować tutaj pewna zależność.
Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
Wera (1540 punktów)Odp: jak cezury
>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...

Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
Arminius (25555 punktów)Północ, Północny - Wschód
>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".

Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
Wera (1540 punktów)Odp: Północ, Północny - Wschód
>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.
Arminius (25555 punktów)skosem
>>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
>>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
>>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.

>Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.

Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.
Wera (1540 punktów)Odp: skosem
>>>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
>>>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
>>>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
>>Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.
>Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.

upload.wik(*)line.JPG/800px-Hajnal_line.JPG

Według tej ilustracji, do tej prawej (lepszej) części Europy ze Skandynawii zalicza się tylko Finlandia. Dania, Norwegia i Szwecja są po stronie zachodniej.
Arminius (25555 punktów)na zachód
>>>>>>Tytułem dygresji warto nadmienić, iż linia Hajnala jako granica różnicująca intensywność występowania bliskowschodniego DNA - wyśmienicie wpisuje się w - nie tyle w koncępcję aryjskości, co nordyckości (surowy klimat i trudne warunki prztrwania ukształtowały odmianę ludzi twardych, wytrzymałych, zaradnych, inteligentnych etc...
>>>>>Nie wpadłabym na to, żeby wschodnią Europę określić mianem "nordycka".
>>>>Północną i północno - wschodnią przede wszystkim.
>>>Linia Hajnala nie dzieli na północ i południe, tylko na wschód i zachód.
>>Ona nie biegnie pionowo tylko skosem. Co do zaś "nordyckości" wschodniej Europy - proszę pamiętać o tym, skąd wywodziła się dynastia Rurykowiczów i o teroii podoboju.
>upload.wik(*)line.JPG/800px-Hajnal_line.JPG
>Według tej ilustracji, do tej prawej (lepszej) części Europy ze Skandynawii zalicza się tylko Finlandia. Dania, Norwegia i Szwecja są po stronie zachodniej.

Ta strona"lepsza" jest na lewo od linia z naszego punktu widzenia - czyli na zachód

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365