Racjonalista - Strona głównaDo treści
Stop z podziałem lewica-prawica

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
16-06-2010 11:07stokrotka (877 punktów)Stop z podziałem lewica-prawica
Ocena 3 na 3
Cytuję:

" Podział na prawicę i lewicą wywodzi się z czasów Rewolucji Francuskiej, kiedy arystokracja siedziała po prawej stronie Króla, a zwolennicy rewolucji - po lewej. Ten model jest nadal popularny dzisiaj. W Polsce głównym wyznacznikiem tej linii jest stosunek do Kościoła i tradycji, a także do komunizmu. (...) Linia ta jednak ignoruje różnice w poglądach ekonomicznych. (...) Nie przejmuj się, jeśli miałeś problemy z umieszczeniem [konkretnych osób] na linii prawica-lewica. Większość ludzi ma taki problem. (...) Czy w modelu lewica-prawica jest miejsce dla tych zwyczajnych ludzi? Czy ten model Tobie odpowiada? Czy jesteś gotowy na poznanie alternatywy?" (Źródło: www.politopia.pl/lewica_prawica/)

Zachęcam wszystkich do sprawdzenia jaki mają stosunek do wolności osobistej i wolności ekonomicznej - www.politopia.pl/quiz/

Według mnie to bardzo ciekawy pomysł, byłabym za takowym podziałem poglądów politycznych.

Jak wśród racjonalistów wypadają wyniki? Podzielcie się proszę co Wam wyszło - jestem ogromnie ciekawa
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacek Tabisz (30006 punktów)
Ciekawy topik. Od dawna już byłem zły, że podziały tradycyjne wykluczają prawicowych ateistów i lewicowych dewotów. A dodać jeszcze można, iż komunistyczny dogmat o całkowitej równości wszystkich ma często podłoże chrześcijańskie. Podobnie dogmat o wyjątkowości każdej jednostki, bo się zrodziła była, obecny na prawej stronie myśli społecznej. Moim zdaniem sprzeczne ze sobą parareligijne utopie o absolutnej równości i absolutnym indywidualizmie należałoby wrzucić do jednego worka pod tytułem - "myśl neochrześcijańska", czy jakoś tak.
16-06-2010 12:25 
 Ocena 3 na 3
kognitywista (3391 punktów)
Jeszcze do niedawna (mniej więcej lata 20 ub. wieku) poglądy socjalistyczne szły z reguły w parze z ateizmem (w końcu socjalizm, a zwłaszcza komunizm to światopogląd oparty ma materializmie dialektycznym) . Poza tym sam socjalizm, bliźniak rewolucjonizmu, zawsze stawiał kolektywizm nad indywidualizmem ... stąd przychylnym okiem patrzył na totalitaryzm z jego skrajnym ograniczaniem wolności jednostki i represyjnością. O dziwo, nie stało to w sprzeczności z gloryfikowaniem (ba, nawet kultem) "wybitnych" jednostek, wiodących lud na barykady. Tak więc monopolu na tę pozorną sprzeczność (absolutna równość i absolutny indywidualizm) wcale nie posiada chrześcijaństwo.
Podział na lewicę i prawicę jest prymitywny i bardzo uproszczony ale jeszcze do niedawna mógł być przydatny do orientacyjnej klasyfikacji. Problem pojawił się wraz z powstaniem włoskiego faszyzmu i niemieckiego nazizmu, kiedy to oba totalitarne nurty wchłonęły idee socjalistyczne zamieniając jedynie internacjonalizm na nacjonalizm. Jednocześnie pozostały one praktycznie obojętne w kwestii religijności.
Odtąd nazistów można klasyfikować dowolnie, bądź jako lewicę (rewolucyjny charakter przemiany ustrojowej, antyrynkowa retoryka gospodarcza, kolektywizm) bądź jako prawicę (autorytarne rządy, sympatyzowanie z arystokracją, zwalczanie komunizmu).
Istnieją jednakże nawet obecnie systemy polityczne, w których śmiało i z sensem stosować można stary podział ( vide USA). Przeciwieństwem tego jest Polska, gdzie jedną z głównych sił politycznych jest partia o charakterze narodowosocjalistycznym (bez pejoratywnych uprzedzeń - oceniając jedynie obiektywnie profil ideowy).
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Marzenie o równości ludzi w sensie intelektualnym i ekonomicznym zostało zainspirowane przez chrześcijaństwo. Pogląd brzmi - rodzi się człowiek i jaki jest, taki jest. Człowiek to człowiek, istota szczególna i powszechna.

Faszyzm włoski nie był transparentny religijnie, gdyż preferował katolicyzm. Tym bardziej dłużej trwający faszyzm hiszpański, jak także faszyzmy: słowacki, belgijski, chorwacki, francuski, polski, angielski etc (nie wszystkie doszły do władzy). Teoretykami wczesnego faszyzmu byli katoliccy duchowni.

Również nazizm był wymierzony w mniejszości religijne swojego kraju. O ile nie widział w ortodoksyjnym chrześcijaństwie swojego celu, o tyle propagował myślenie neochrześcijańskie.
16-06-2010 14:44 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Faszyzm włoski nie był transparentny religijnie, gdyż preferował katolicyzm.
To bardzo naciągany pogląd. Wiemy, że Watykan przychylnie patrzył na poczynania faszystów. Ale z tego nie wynika, że Mussolini był zafascynowany katolicyzmem czy też budował państwo wyznaniowe. Też nie lubię katolików a jeszcze bardziej faszystów, ale to nie znaczy, że jedni z drugimi mają wiele wspólnego. W Hiszpanii kler przylgnął do frankistów z powodów czysto utylitarnych, po masowych mordach na księżach i gwałtach zakonnic, dokonywanych przez komunistycznych partyzantów. Co do rzekomo chrześcijańskiego charakteru nazizmu, wystarczy choćby ten wstęp

>Teoretykami wczesnego faszyzmu byli katoliccy duchowni.
Znamienne, że podobny wniosek wysnuwany z faktu żydowskiego pochodzenia powojennej komunistycznej agentury - uchodzi za obrzydliwy.
Niedługo dojdziemy do wniosku, że faszyzm to taki odłam katolicyzmu. Katoliccy duchowni byli teoretykami wczesnego faszyzmu ? Czy też może teoretycy wczesnego faszyzmu byli katolickimi duchownymi ? To zasadnicza różnica, bo w tym drugim przypadku nie zakładamy odpowiedzialności zbiorowej i negatywnie oceniamy jedynie teoretyków faszyzmu.

>Również nazizm był wymierzony w mniejszości religijne swojego kraju. O ile nie widział w ortodoksyjnym chrześcijaństwie swojego celu, o tyle propagował myślenie neochrześcijańskie.
Czy tępiono także pogański kult germańskich przodków ?
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Polecam książkę Agnosiewicza. Pogląd nie jest aż tak naciągany, jak się wydaje. Teraz pozostaje nam badanie faktów, póki co mamy różne zdanie.
Adamiak (36436 punktów)
>Podzielcie się proszę co Wam wyszło - jestem ogromnie ciekawa

   Też byłem ciekawy -
Najlepiej czujesz się na terenie Północno - Zachodnim. Jesteś zwolennikiem swobód ekonomicznych i osobistych. Twoim sąsiadem jest np. Milton Friedman. Można o nich powiedzieć, że to: klasyczni liberałowie, zwolennicy wolnego rynku. W Polsce nie ma partii o takich poglądach.
16-06-2010 12:01 
 Ocena 1 na 1
stokrotka (877 punktów)
>Najlepiej czujesz się na terenie Północno - Zachodnim.

Witaj w klubie


www.niewygodnemysli.blogspot.com
16-06-2010 12:38 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Najlepiej czujesz się na terenie Północno - Zachodnim. Jesteś zwolennikiem swobód ekonomicznych i osobistych. Twoim sąsiadem jest np. Milton Friedman. Można o nich powiedzieć, że to: klasyczni liberałowie, zwolennicy wolnego rynku. W Polsce nie ma partii o takich poglądach.

Jest taka partia i nazywa się Unia Polityki Realnej. Głosi klasyczny liberalizm, preferuje gospodarkę wolnorynkową a Friedman jest dla jej przywódców kultowym wręcz autorytetem.
Adamiak (36436 punktów)
>Jest taka partia i nazywa się Unia Polityki Realnej.
   Ja święcie wierzę tylko w to, co napiszą w oficjalnym pisemku: W Polsce nie ma partii o takich poglądach, i tym się będę w życiu kierował.

>... Friedman jest dla jej przywódców kultowym wręcz autorytetem.
   Nie znam człowieka.
   I nie żałuję.
17-06-2010 14:58 
 Ocena 2 na 2
Appenzeller (3118 punktów)
>>... Friedman jest dla jej przywódców kultowym wręcz autorytetem.
>Nie znam człowieka.
>I nie żałuję.
Niby noblista w zasadzie. Ale też nie żałuję, że go nie poznałem.


Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
17-06-2010 18:01 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>I nie żałuję.
>Niby noblista w zasadzie. Ale też nie żałuję, że go nie poznałem.
   Czyli łączy nas metafizyczny fakt nieznania jakiegoś faceta, którego znajomość mogłaby dać niemniej metafizyczne zyski w pararealnie-racjonalnym środowisku, ciekawe.

Symboliczna konsternacja
17-06-2010 06:11 
 Ocena 2 na 2
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
>>Podzielcie się proszę co Wam wyszło - jestem ogromnie ciekawa
>   Też byłem ciekawy -
>Najlepiej czujesz się na terenie Północno - Zachodnim. Jesteś zwolennikiem swobód ekonomicznych i osobistych. Twoim sąsiadem jest np. Milton Friedman. Można o nich powiedzieć, że to: klasyczni liberałowie, zwolennicy wolnego rynku. W Polsce nie ma partii o takich poglądach.
>


Wyszło mi to samo.
Fizyk (17637 punktów)
> Jak wśród racjonalistów wypadają wyniki?

Coś podobnego już było.
stokrotka (877 punktów)
>Coś podobnego już było.
>

Faktycznie - podobne. Ten test jest w języku polskim to może więcej osób go sobie przeprowadzi. Za link dziękuję już sobie przeglądam zamieszczone w wątku wyniki.


www.niewygodnemysli.blogspot.com
NieIstniejesz (1137 punktów)
Ja jestem na Zachodzie:

Jesteś człowiekiem Zachodu - liberałem, oznacza to, że popierasz ograniczenie ingerencji rządu w kwestii wolności osobistych, natomiast w sferze ekonomicznej jesteś zadowolony z obecnej roli rządu. Znalazłbyś wspólny język z Władysławem Frasyniukiem.


"Trzeba nosić w sobie Chaos, by móc dać życie Tańczącej Gwieździe"
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
   Zalecam ostrożność w wypełnianiu tej "ankiety-quizu".

   Moim zdaniem jest to nic innego jak budowa kolejnej (nielegalnej) bazy danych osobowych, zapewne z przeznaczeniem na sprzedaż.
   Gdyby to miała być jedynie zabawa, to po co obowiązek podania własnych danych? Zaś dalej mamy do czynienia ze sprytną manipulacją polegającą na wyłudzeniu od nas danych naszych bliskich pod pozorem sprawdzenia ich poglądów.

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
16-06-2010 14:06 
 Ocena 1 na 1
stokrotka (877 punktów)
Tak, trochę dziwne, że o dane proszą - ale nie weryfikują ich, więc można wpisać co się chce. To quiz prowadzony przez grupę skupioną wokół Projekt: Polska. Może chcą potem mailowo informować o swoich akcjach, działaniach.


www.niewygodnemysli.blogspot.com
Adamiak (36436 punktów)
>Tak, trochę dziwne, że o dane proszą - ale nie weryfikują ich...
   Też na to wpadłem - witaj w klubie.

   Kowalski, Jan Kowalski.
16-06-2010 15:28 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
   Zalecam ostrożność w wypełnianiu tej "ankiety-quizu".
   Pewnie masz sporo racji.

>    Moim zdaniem jest to nic innego jak budowa kolejnej (nielegalnej) bazy danych osobowych, zapewne z przeznaczeniem na sprzedaż.
   Może to być też jakiś dowcip.

>    Gdyby to miała być jedynie zabawa, to po co obowiązek podania własnych danych?
   Nie pamiętam słowa "własnych" w tym quizie.

>Zaś dalej mamy do czynienia ze sprytną manipulacją polegającą na wyłudzeniu od nas danych naszych bliskich pod pozorem sprawdzenia ich poglądów.
   Na szczęście dalej nie patrzyłem.

   Jan.
    Jan Kowalski.

PS
   Nie mam też żadnych bliskich w Świnoujściu.
16-06-2010 15:32 
 Ocena 2 na 2
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>   Nie mam też żadnych bliskich w Świnoujściu.

   To żałuj. Ja mam. Dwa Śledzie i Flądrę.

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
16-06-2010 17:55 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>   Nie mam też żadnych bliskich w Świnoujściu.
>    To żałuj. Ja mam. Dwa Śledzie i Flądrę.

   Nie żałuję. Śledź nie ryba, a flądra to pół ryby.

   I jest znana głównie z innych zalet, jako flądra z sąsiedztwa.
Matix (5786 punktów)
>    Zalecam ostrożność w wypełnianiu tej "ankiety-quizu".
>    Moim zdaniem jest to nic innego jak budowa kolejnej (nielegalnej) bazy danych osobowych, zapewne z przeznaczeniem na sprzedaż.
>    Gdyby to miała być jedynie zabawa, to po co obowiązek podania własnych danych? Zaś dalej mamy do czynienia ze sprytną manipulacją polegającą na wyłudzeniu od nas danych naszych bliskich pod pozorem sprawdzenia ich poglądów.
>
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.


Chłopie.... jakbym zawsze podawał swoje prawdziwe dane w internecie to bym pewnie za kratami dawno siedział. A w rzeczywistości nie ma mnie nawet na nk.
Appenzeller (3118 punktów)
>A w rzeczywistości nie ma mnie nawet na nk.
Możliwe zatem, że nie istniejesz. Spójrz w lustro, na wszelki wypadek


Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Południowy Zachód

Pozdrawiam

Zastanów się, czy swoim powyższym postem nie uraziłeś moich uczuć religijnych. Jestem ateistą- czczę Święty Spokój.
Matix (5786 punktów)
Cytat:
Najlepiej czujesz się na terenie Północno - Zachodnim. Jesteś zwolennikiem swobód ekonomicznych i osobistych. Twoim sąsiadem jest np. Milton Friedman. Można o nich powiedzieć, że to: klasyczni liberałowie, zwolennicy wolnego rynku. W Polsce nie ma partii o takich poglądach.




Ten test to układał ktoś kto zna partie występujące jedynie w Sejmie RP czy co?
diogenes (42753 punktów)
>arystokracja siedziała po prawej stronie Króla, a zwolennicy rewolucji - po lewej.

A w którą stronę potoczyła się głowa króla?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365