Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kilka pytań na temat filozofii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
20-02-2015 22:47antos (1 punktów)Kilka pytań na temat filozofii
Witam wszystkich miłośników filozofii.

Nie mogę znaleźć kilku istotnych dla mnie zagadnień. Może tutaj się uda.

1.)
4 założenia stojące u podstaw współczesnych nauk przyrodniczych (empirycznych).

Czy to chodzi o np.

-problem elementarnych składników materii;
-natura czasu i przestrzeni;
-problemy nieskończoności czasu i przestrzeni;
-istota życia i jego geneza;
-problem matematyczności przyrody

Ale to są raczej zagadnienia, z Wikipedii z resztą. :?

2.)
Kontekst akceptacji. (Kontekst odkrycia i uzasadnienia znalazłem u Poppera, ale tego pierwszego nie mogę. )

3.)
4 różnice pomiędzy naukami humanistycznymi a przyrodniczymi.
Znalazłem kilka założeń z obu nauk, ale czy może ktoś mógłby krótko napisać o takich konkretnych różnicach?

Może ktoś będzie znał odpowiedzi i się nimi podzieli.
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Fizyk (17637 punktów)
> Nie mogę znaleźć kilku istotnych dla mnie zagadnień.

Sądząc z rodzaju pytań jest to spis tematów egzaminacyjnych z wykładów, na które nie chodziłeś. Obawiam się, że dyskusja na tym forum może Ci raczej zaszkodzić niż pomóc w zdaniu egzaminu, bo pytania zdają się odzwieciedlać subiektywny pogląd egzaminatora na naukę, a nie jej stan faktyczny. Na przykład...

> 4 założenia stojące u podstaw współczesnych nauk przyrodniczych (empirycznych).

Jeżeli egzaminator ma tu na myśli metodę naukową, to moim zdaniem nie robi ona żadnych założeń, bo jest to metoda indukcyjna a nie dedukcyjna, a tylko ta ostatnia potrzebuje założeń wyjściowych. Chociaż - w kontekście filozoficznym - można powiedzieć, że metoda naukowa zakłada monizm ontologiczny. Ale radzę być ostrożnym w wysuwaniu tej kwestii na egzaminie, bo łatwo możesz oblać, jeżeli egzaminator jest wierzący.
Sygnał (4252 punktów)
>Sądząc z rodzaju pytań jest to spis tematów egzaminacyjnych z wykładów, na które nie chodziłeś.

Trochę brzmi, ale jest już chyba po zimowej sesji. A wątpię, żeby to były tematy na obronę.
Selanos (12869 punktów)
>Trochę brzmi, ale jest już chyba po zimowej sesji.

Jest jeszcze zdaje się poprawkowa

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365