Racjonalista - Strona głównaDo treści
Astronomiczne obserwacje amatorskie - łatwe i przyjemne

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
17-01-2015 13:17Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Astronomiczne obserwacje amatorskie - łatwe i przyjemne
Ocena 4 na 4
Nad Polską można obecnie nawet lornetką oglądać wieczorem tę kometę. Jest też wiele innych atrakcyjnych obiektów lornetkowych. Zwłaszcza Plejady czyli Messier 45. Oczywiście w lornetce te obiekty będą znacznie mniejsze niż na zdjęciu ale pokażą swój urok i specyfikę jaką tu widać.

Co jest gdzie na niebie w twojej miejscowości w komfortowy sposób (z możliwością powiększania pięknych obiektów nieba) możesz zobaczyć po zainstalowaniu sobie darmowego i dostępnego od lat w internecie znanego programu: stellarium,
który trzeba sobie znaleźć (google) i zainstalować.

Menu tego programu, po zainstalowaniu, otwiera się gdy kursor myszki przesuwamy w pobliżu lewej lub dolnej krawędzi okna programu.

Najlepiej kupić sobie lornetkę o parametrach 10x 50mm im droższa tym lepsza. Albo teleskop ale pod warunkiem, że soczewkowy (luneta) ma soczewkę o średnicy co najmniej 90 mm albo zwierciadlany ale pod warunkiem, że lustro głowne jest o średnicy co najmniej 120 mm. Mniejsze są gorszą opcją niż lornetka!

Bytów nierealnych, nie zgodnych ze zdrowym i precyzyjnym rozumem, takich jak aniołowie czy bogowie, na pewno tam nie zobaczycie (ani na nocnym niebie przez lornetkę czy teleskop ani na nocnym niebie symulowanym przez Stellarium)

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

hamp (3461 punktów)
Dwa dni temu miałem nad swoim miastem genialne, bezchmurne niebo - wyraźnie było widać Merkurego, Wenus, Marsa, Pas Oriona, Plejady i Wielką Niedźwiedzicę. Wszedłem później na internet, żeby sprawdzić czy to na pewno te obiekty i dowiedziałem się jeszcze, że nad ranem obserwować można Saturna.
Cholera, muszę kupić teleskop, obserwowanie nieba jest niesamowite.

"When I feed the hungry, they call me a saint. When I ask why people are hungry, they call me a Communist."
Hélder Câmara
17-01-2015 15:45 
 Ocena 1 na 1
Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Do powiększania nieba w stellarium służy kółko myszki.

Najtaniej i najwygodniej sensowny teleskop (czyli minimum 90mm soczewki lub 120mm lustra) kupisz z dostawą firma kurierską do domu w poważnych sklepach internetowych.

Poważne to te co oprócz wysyłkowej sprzedaży mają co najmniej dwa lub więcej punktów fizycznej sprzedaży w kraju.

Najtańszy już sensowny teleskop to teleskop soczewkowy czyli luneta światowej firmy Sky-Watcher 90mm/900mm na montażu AZ3. Kosztuje około 600zł. Klasykiem jest (też tej firmy) Newton na Dobsonie czyli słynna synta 8 cali (około 200mm średnicy lustra - czasem zdarzają się promocje i jej cena spada wtedy poniżej 1000zł ale i tak bardzo jest wart swojej zwykłej ceny).

Stellarium to z kolei absolutny klasyk darmowego oprogramowania pokazującego nasze nocne niebo i obiekty na nim. Każdy, w miarę zainteresowany światem człowiek, choć troszkę erudyta ma (lub będzie miał) zainstalowany ten program na swoim komputerze i od czasu do czasu ogląda coś w nim.
Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Dodam, że ta spora (co nie jest aż tak częste) kometa na naszym niebie z każdym dniem zmienia swoje położenie względem gwiazd, a także wspomnianych Plejad.

Plejady i gwiazdy w skali czasu ludzkiego życia są w tym samym miejscu na niebie, względem prawie stałych elementów nieba - najdalszych galaktyk - choć mogą przygasać (gwiazdy zmienne) lub wybuchnąć (jako nowa lub supernowa).
Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Wielka mgławica w Orionie to obiekt bardzo duży jak na obiekty tego typu.
Zarysem przypomina orła, sępa albo gołąbka pokoju.

Nie wymaga ani teleskopu ani lornetki żeby go zobaczyć, choć jest wtedy maluśki.

Paradoksalnie najjaśniej (najbardziej soczyście) obiekty mgławicowe i galaktyki na niebie widzi zawsze gołe oko. Gdyby tylko były dostatecznie duże, żeby dały się znaleźć i rozpoznać co do kształtu. Sprzęt optyczny, np lornetka, ich soczewki lub lustra, zawsze trochę jasności powierzchni obiektu zabiera, a w żaden sposób polepszyć nie może (o ile nie jest noktowizorem, bo ten zawiera baterie).
Ponieważ jednak taki sprzęt pokazuje go znacznie większym to ten kompromis na rzecz sprzętu zazwyczaj się opłaca.
Szczególnie dobrze jasność wyłapuje oko osoby młodej bo u takiej trochę bardziej otwierają się źrenice (np na 7mm).
Istotne, że następuje to po dłuższym pobycie w ciemności i na obserwacjach wolno mieć ze sobą, do oglądania map, co najwyżej słabe czerwone światło (np diodowe czerwone w latarce tego typu lub w małej latarce białej ale oblepionej czerwonym celofanem). Najlepiej obserwuje się mgławice w lasach daleko od miast, zwłaszcza w Bieszczadach albo, dajmy na to, w górach na Krecie lub na wyspach Kanaryjskich.
Cała Droga Mleczna świeci tam jak jedna długa mgławica.
W mieście (ale w ciemnym zaułku) polujemy raczej na Księżyc, Jowisz, ... oraz gromady otwarte (jak wspomniane Plejady czy też Messier 44 i inne),
choć bladą plamę/mgiełkę galaktyki Andromedy (najbliższa ogromna sąsiadka Naszej Galaktyki) też może się uda w mieście zobaczyć.

Za kilka miliardów lat Andromeda (Messier 31) nadleci tutaj i będziemy mogli, a nawet musieli podziwiać jej owal, struktury pyłowe czy inne detale bez lornetki.


Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
W mieście, teleskopem, możemy też bawić się w rozbijanie układów wielokrotnych czyli zobaczyć dwie lub więcej gwiazd w miejscu gdzie pozornie widzimy jedną.

Albireo (beta Cygni, β Cyg) - gwiazda potrójna, jedna z jaśniejszych w gwiazdozbiorze Łabędzia (wielkość gwiazdowa dla całego układu: 3,05m). Gwiazda ta jest odległa od Słońca o ok. 385 lat świetlnych. Wielkość absolutna dla całego systemu wynosi -2,31m.



Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Szersze pole widzenia - z uchwyconą aktualną kometą

Max Golonko (1811 punktów)
To ja dodam coś o utrwalaniu takich obserwacji.
Przydatne dla tych co już mają taki teleskop amatorski z lustrem i chcą zrobić zdjęcie tego co widzą zwykłym aparatem fotograficznym.

www.youtube.com/watch?v=8R1OdLrqxzY

Max Golonko (1811 punktów)
Dziś i jutro mamy okazję zobaczyć (gołym okiem nawet) duże zbliżenie się do siebie dwóch planet i Księżyca.
Max Golonko (1811 punktów)
Miłość (Wenus) i wojna (Mars)

Max Golonko (1811 punktów)
jak to wygląda i jak to się fotografuje (w najprostszej, "niebogatej" rzeczywistości amatora) - kliknij załącznik. Wizualnie (okiem patrząc przez teleskop lub lornetkę - ma ona swoje zalety) kolor zobaczymy tylko w gwiazdach, na Księżycu i planetach. W galaktykach i mgławicach raczej nie.
[Załącznik]
Max Golonko (1811 punktów)
To trzeba zobaczyć - daje wyobrażenie i szczena opada 3 razy

ep.yimg.co(*)-molecular-cloud-complex-3.jpg
Max Golonko (1811 punktów)
To już za pięć dni - także w Polsce, a tu bombowa fotka; arcybombowa!

apod.nasa.gov/apod/ap150315.html
Max Golonko (1811 punktów)
Księżyc jest piękny w każdym teleskopie i w lornetce. Tym razem Księżyc był tylko przykrywką, a pięknie wyszło Słońce oraz międzynarodowa stacja kosmiczna ISS - kliknij to:

[Załącznik]
szydek88 (3 punktów)
>Nad Polską można obecnie nawet lornetką oglądać wieczorem tę kometę. Jest też wiele innych
>atrakcyjnych obiektów lornetkowych. Zwłaszcza Plejady czyli Messier 45. Oczywiście w lornetce te
>obiekty będą znacznie mniejsze niż na zdjęciu ale pokażą swój urok i specyfikę jaką tu widać.
>Co jest gdzie na niebie w twojej miejscowości w komfortowy sposób (z możliwością powiększania
>pięknych obiektów nieba) możesz zobaczyć po zainstalowaniu sobie darmowego i dostępnego od lat w
>internecie znanego programu: stellarium,
>który trzeba sobie znaleźć (google) i zainstalować.
>Menu tego programu, po zainstalowaniu, otwiera się gdy kursor myszki przesuwamy w pobliżu lewej lub
>dolnej krawędzi okna programu.
>Najlepiej kupić sobie lornetkę o parametrach 10x 50mm im droższa tym lepsza. Albo teleskop ale pod
>warunkiem, że soczewkowy (luneta) ma soczewkę o średnicy co najmniej 90 mm albo zwierciadlany ale
>pod warunkiem, że lustro głowne jest o średnicy co najmniej 120 mm. Mniejsze są gorszą opcją niż
>lornetka!
>Bytów nierealnych, nie zgodnych ze zdrowym i precyzyjnym rozumem, takich jak aniołowie czy bogowie,
>na pewno tam nie zobaczycie (ani na nocnym niebie przez lornetkę czy teleskop ani na nocnym niebie
>symulowanym przez Stellarium)
>
Nie słyszałem nigdy o takich programach a właśnie chciałem się pytać gdzie można ją znaleźć, dzięki !
szydek88 (3 punktów)
>Nad Polską można obecnie nawet lornetką oglądać wieczorem tę kometę. Jest też wiele innych
>atrakcyjnych obiektów lornetkowych. Zwłaszcza Plejady czyli Messier 45. Oczywiście w lornetce te
>obiekty będą znacznie mniejsze niż na zdjęciu ale pokażą swój urok i specyfikę jaką tu widać.
>Co jest gdzie na niebie w twojej miejscowości w komfortowy sposób (z możliwością powiększania
>pięknych obiektów nieba) możesz zobaczyć po zainstalowaniu sobie darmowego i dostępnego od lat w
>internecie znanego programu: stellarium,
>który trzeba sobie znaleźć (google) i zainstalować.
>Menu tego programu, po zainstalowaniu, otwiera się gdy kursor myszki przesuwamy w pobliżu lewej lub
>dolnej krawędzi okna programu.
>Najlepiej kupić sobie lornetkę o parametrach 10x 50mm im droższa tym lepsza. Albo teleskop ale pod
>warunkiem, że soczewkowy (luneta) ma soczewkę o średnicy co najmniej 90 mm albo zwierciadlany ale
>pod warunkiem, że lustro głowne jest o średnicy co najmniej 120 mm. Mniejsze są gorszą opcją niż
>lornetka!
>Bytów nierealnych, nie zgodnych ze zdrowym i precyzyjnym rozumem, takich jak aniołowie czy bogowie,
>na pewno tam nie zobaczycie (ani na nocnym niebie przez lornetkę czy teleskop ani na nocnym niebie
>symulowanym przez Stellarium)
>
Nie słyszałem nigdy o takich programach a właśnie chciałem się pytać gdzie można ją znaleźć, dzięki !
Max Golonko (1811 punktów)
Warto mieć jakiś - niektóre plamy na Słońcu można zobaczyć gołym okiem mając odpowiednie specjalne okulary (ale i tak patrzeć należy najwyżej kilka minut dziennie bo zawsze może być coś niedoskonałego w filtrach)
- patrz załącznik

[Załącznik]
Max Golonko (1811 punktów)
Generalnie niebo w lornetce czy teleskopie to dużo czerni i jakieś gromady lub zestawy gwiazd, czasem jakby "chmurka". Jednak gdy celujemy w centrum naszej galaktyki to robi się gęsto, coś w tym stylu:

[Załącznik]
Max Golonko (1811 punktów)
Badania sfinansowane przez NASA i National Science Foundation prowadzą do konkluzji, że oprócz znanego 11-letniego (i 22-letniego) cyklu zmian aktywności Słońca występuje także cykl quasi-roczny, jedenastomiesięczny. Ma on wpływ, między innymi, na intensywność burz słonecznych. Ma to być związane z rotacją wewnętrznych warstw Słońca. Ten 11-miesięczny cykl przebiega inaczej na północnej niż na południowej półkuli Słońca gdzie badacze obserwowali wolno przesuwające się "fale" zmian.

www2.ucar.(*)nal-changes-new-research-finds

Przy okazji, tym którzy nie znają jej, polecam stronę

www.spaceweather.com/

gdzie mamy możliwość kliknąć to małe Słońce z lewej i zobaczyć, na wielkim już obrazie Słońca, aktualnie obecne, ponumerowane plamy.

Przypominam, że plamy na słońcu obserwujemy lornetką lub teleskopem zaopatrzonym w odpowiednie folie (zresztą bardzo tanie - Baader Planetarium ND 5.0 - kilkanaście złotych) lub lepsze filtry.
W każdym przypadku zalecam nie dłużej niż kilka minut dziennie z racji pasma UV i IR nad którymi do końca nie mamy kotroli wzrokowej.
Max Golonko (1811 punktów)
Niebo okiem pająka, ale sympatycznego
Ty też możesz takie zobaczyć tylko pojedź gdzieś, rusz tyłek

youtu.be/azJaOQAGTJo

.
22-04-2015 14:42 
 Ocena 1 na 1
leszekba (2 punktów)
>Niebo okiem pająka, ale sympatycznego
>Ty też możesz takie zobaczyć tylko pojedź gdzieś, rusz tyłek
>youtu.be/azJaOQAGTJo
>.
najlepiej w bieszczady !
Max Golonko (1811 punktów)
tak jest!
Tylko tam jak przychodzą chmury to robi się ciemniej bo gwiazdy nie świecą.

Wszędzie indziej pyłki na niebie odbijają światło sztuczne (z miast) i gdy przychodzą chmury to robi się jeszcze jaśniej bo i chmury odbijają obrzydliwy LUDZKI LIGHT POLLUTION - TFU!!!!!

Ciemne, wiejskie, a najlepiej bieszczadzkie niebo pozwala obserwować mgławice (np Messier 42) lub galaktyki (np Messier 31) z satysfakcją, i to nawet GOŁYM OKIEM = BEZ LORNETKI

Lornetka jednak jest bezcenna - polecam wam nabywanie Nikon Aculon 10x50

Już dobra i względnie jeszcze tania (około 350zł)
Max Golonko (1811 punktów)
Suuuper!

Można oglądać animację (widoczków z tej planetoidy) albo też od razu wybrać "skip the tour" a potem przybliżać się (jakby powiększać obraz w teleskopie zmieniając wymienne okularki) kręcąc górnym kółkiem myszki.

apod.nasa.gov/apod/ap150421.html

p.s.
Tam na górze widać krater "pomponia"
dobrze, że nie nazwali go "mocherek"
Max Golonko (1811 punktów)
Tak wygląda niebo z dala od miasta.
Ostatnio mamy zwiększoną aktywność meteorową (nawet 20 na godzinę) warto wyjść z domu!

Max Golonko (1811 punktów)
Amatorskim sprzętem (optyka plus aparat/matryca foto) Polacy odkryli kometę.

dziendobry(*)wszy-raz-od-80-lat,166717.html

Niektóre komety daje się obserwować lornetką, a ich warkocz może być niekiedy naprawdę długi w polu widzenia. Zawsze są jakieś komety na niebie - te emitujące gaz i pył z racji podgrzewania ich przez Słońce. Kwestią są te największe - te raz na kilka miesięcy, czasem rok czy dwa.

Kometa dolatuje w miejsce najbliższe słońcu i zawraca czyli leci po elipsie (sporadycznie po paraboli lub hiperboli). Niektóre przelatują tak blisko słońca, że mogą się dosłownie spalić i rozpaść na proch. Wtedy już nie wrócą (za kilka/naście/dziesiąt/set/tysiecy lub milionów lat).
Max Golonko (1811 punktów)
Blisko US mamy obszar gwiazdotwórczy. Messier 42. Wielka mgławica w Orionie.
Powstawanie układu planetarnego (i gwiazdy) nie zawsze się udaje - już istniejące gwiazdy obok "wywiewają" cenne substancje przy rodzącej się gwieździe.

wyborcza.p(*)374,Narodziny_z_wybuchu__.html

Max Golonko (1811 punktów)
Absolutna rewelacja.
Tam najpierw trzeba kliknąć zero (0) w lewym górnym rogu między + a -.
Potem kółkiem myszki obracać lub przesuwać w lewo prawo złapany obraz.
Można przybliżać, oddalać, zmieniać kolorystykę itd.

A jak kto ma lornetkę to nawet skonfrontować z tym co za oknem widzi.

target.lro(*)Footprints=m3_fprints,F,50;nac
Max Golonko (1811 punktów)
O! Tak wygląda Droga Mleczna czyli dysk naszej galaktyki widziany od środka - tu akurat na Hawajach.

Miłego dnia.

Max Golonko (1811 punktów)
Jak kogoś stać na nieco droższy (ale dostępny w sklepach astro) teleskop za co najmniej kilka tyś zł to może liczyć na prawie takie widoki!

www.nasa.g(*)rfs_in_47_tuc_image_5-7-15.png

Miłego dnia
p.s.

np ten teleskop

deltaoptic(*)dobson-14-rozsuwany,d1948.html

lub (nieco droższy ale maksymalnie doskonały)

teleskopy.(*)son_18_cali_TRUSS_kratownicowy

Taniutki (względnie) ten też już potrafi pokazać kosmos nieziemsko dokładnie, zwłaszcza gdy powietrze (seeing) jest stabilne

fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-12-pyrex/24964s

==========
Niemniej i teleskopiki za 650 zł (np luneta sky watcher 90/900 na az3) są fajne - Księżyc super
Max Golonko (1811 punktów)
a jednak się obudził znowu - lądownik na komecie znowu działa i dokończy badania materii z czasów gdy Ziemia dopiero się lepiła

blogs.esa.(*)lae-wakes-up-from-hibernation/
Max Golonko (1811 punktów)
Najlepszy (niedrogi) teleskop w tym zakresie cenowym!

Króciutki ten film warto oglądać od początku do końca - bo potem pojawiają się piękne obiekty kosmiczne ale ...

... w rzeczywistości w tym teleskopie będą mniejsze i raczej biało niebieskie (oko ludzkie w nocy nie wyłapie koloru - poza planetami i Księżycem)

www.youtube.com/watch?v=OnsIHWYB9Kg

Miłego dnia
p.s.
Taki teleskop kupuje się w internecie
w znanych dużych firmach
(np: deltaoptical.pl, teleskopy.pl, ... )
Max Golonko (1811 punktów)
W ramach solidarności z kochającymi inaczej ktoś przekolorował zdjęcie astronomiczne,
umieszczone potem na bardzo prestiżowym portalu przez decydentów, ale trzeba przyznać, że na antypodach mają piękne miejsce na niebie (wystarczy lornetka!)

apod.nasa.gov/apod/ap150706.html

Miłego dnia (albo nocy)

Człowiek bez lornetki lub teleskopu jest gorzej jak małpa, bo ta przynajmniej ma zawsze nocne niebo pod ręką

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365