Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kto jest "złym prorokiem"?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
11-05-2009 10:13Ocykan (3528 punktów)Kto jest "złym prorokiem"?
Ocena 5 na 7
Często, w różnych okolicznościach, używany jest zwrot: Nie chciałbym być złym prorokiem, ale .... I najczęściej jest on używany niepoprawnie. Równie często używany jest zwrot: Chciałbym być złym prorokiem, ale..., który w ogóle używany być nie powinien.

Właśnie przed chwilą usłyszałem na jednej ze stacji radiowych znanego publicystę, który powiedział:

Chciałbym być złym prorokiem, ale obawiam się, że premier Buzek został przehandlowany przez Donalda Tuska za pochlebstwa Berlusconiego, parę klepnięć po plecach oraz enigmatyczną deklarację poparcia dla kandydatury Cimoszewicza.

Otóż ów publicysta powinien był powiedzieć: Nie chciałbym być złym prorokiem, ale.... Określenie zły prorok nie oznacza bowiem osoby, której proroctwa się nie spełniają, lecz taką, która wieszczy rzeczy złe, niepomyślne dla słuchaczy lub wręcz nieszczęścia. Złymi prorokami byli np. biblijni Jeremiasz i Jonasz.

Z ww. powodów nie należy używać zwrotu Chciałbym być złym prorokiem.... No chyba, że ktoś chce uchodzić za sadystę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
Może chodzi o takiego złego na coś proroka? Kogoś jak Maciarewicz co jest zły na wszystko

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365