Statystyka "mówi" - prędzej czy później będzie. Istnieje dokument NASA "Strategia zarządzania ryzykiem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" www.nap.edu/read/5532/chapter/4"Szóste ryzyko w rankingu jest bezpośrednio związane z meteoroidami i kosmicznymi śmieciami ... Ryzyko związane z meteoroidami i śmieciami kosmicznymi jest niedopuszczalnie wysokie, głównie z powodu niewystarczającego ekranowania rosyjskich modułów." "Plan strategiczny AIT w zakresie meteoroidów i szczątków orbitalnych ma na celu ochronę przed cząstkami o średnicy do 1 cm, zaś aby uniknąć kolizji z przedmiotami o średnicy większej niż około 10 cm, zakłada się ich śledzenie przez czujniki naziemne. Planuje się wdrożenie procedur mające na celu złagodzenie szkodliwych skutków uderzeń przy obiektach o średnicy od około 1 do 10 cm." "W niektórych przypadkach załoga ISS będzie w stanie odciąć uderzony moduł od reszty stacji. Załoga może również być w stanie naprawić niektóre przebicia." Pozdrawiam w szczególności rosyjskich kosmonautów na ISS p.s. To trochę dziwne, że Rosja, nie wydając państwowej kasy na remonty świątyń (stanowiących miejsce zarobkowania kleru czyli nierzadko homoseksualnych pedofili na służbie Watykanu) nie znalazła funduszy na lepsze moduły. Ale może dlatego że budowała je dawniej niż te nowsze innych krajów? |