> Oto one - rewelacja dla filozofa:> kaftanowicz.com/dwanascie-cnot-racjonalnosci/Udałem się pod wskazany adres a tam tytuł "Dwanaście cnót racjonalności". Racjonalność, racjonalizm? Podobne słowa ale znaczenie inne. Czy mogą to być cnoty racjonalisty? Chyba nie. Taka cnota szósta, empiryzm. Jak można przeczytać w Wikipedii "Empiryzm stoi w ostrej sprzeczności z racjonalizmem filozoficznym, który głosi, iż źródłem poznania są właśnie idee, zaś bodźce zmysłowe mają znaczenie drugorzędne." Przy okazji, jestem na stronie "Racjonalista" zalogowany ale nie utożsamiam się z tym kierunkiem. Jeśli podejść do tego poważnie to racjonalizm uważa, że poznanie empiryczne daje nam wiedzę złudną, wątpliwą, zaś poznanie intelektualne, operujące aksjomatem i ścisłym rachunkiem opartym na zasadach logicznego myślenia, daje nam wiedzę pewną, niezawodną. W skrajnej postaci był to subiektywny idealizm. Dawno odrzucono jedno i drugie w jednostronnym rozumieniu, to byt kształtuje świadomość. Tak ktoś powiedział i to się przyjęło.
|