Racjonalista - Strona głównaDo treści
antyrakiety

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
07-06-2018 15:27MaxGolonko2 (438 punktów)antyrakiety
Systemy antyrakietowe.
Teoretycznie proste ale ...

Po pierwsze można jednak nie trafić.
Po drugie antyrakieta jest wielokrotnie droższa w produkcji od rakiety będącej jej celem.

Jak jedna strona zbuduje 1000 antyrakiet, a druga się o tym dowie to zbuduje 100 dodatkowych rakiet w sumie za kwotę aż sto razy niższą.
Zatem stworzenie skutecznej obrony wymagałoby kolosalnej przewagi ekonomicznej.

Dlatego na razie pokój zapewnia strategia ... zmasowanego odwetu - w razie ataku nuklearnego.

Mimo tego posiadanie takiego systemu może mieć sens. Przyda się gdy jakaś pozapaństwowa (desperacka) grupka zdobędzie i uruchomi pocisk międzykontynentalny z bardzo niebezpiecznym ładunkiem.

Detale ciekawe na grafice

scontent-f(*)2242b4bea033a26332&oe=5B7EDB7A


Pozdrawiam
Max (ateista)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

bajkopisarz (317 punktów)

>Detale ciekawe na grafice
>scontent-f(*)2242b4bea033a26332&oe=5B7EDB7A

[...]bez dostępu powietrza, żaden materiał wybuchowy nie zdetonuje[...]. Kompletna bzdura, czasami zwana bełkotem.

W nowoczesnym systemie przeciwlotniczym Buk - M3 (skuteczny przeciwko rakietom balistycznym), pocisk rakietowy zawiera głowicę rażącą cel gradem metalowych strzałek. Bezpośrednie trafienie jest bardzo trudne. Nie sądzę więc aby zrezygnowano z głowic odłamowych.
GrzeTor (1279 punktów)
To jest tak:
1) Do niszczenia rakiet/głowic balistycznych używa się bezpośredniego trafienia (hit-to-kill).
2) Do niszczenia samolotów, pocisków samosterujących używa się odłamków.
3) Systemu uniwersalne mają i jedno i drugie.

Thaad to hit-to-kill

pl.wikiped(*)nal_High_Altitude_Area_Defense

Działanie systemu opiera się na energii kinetycznej głowicy pocisku, poprzez bezpośrednie trafienie w cel (hit-to-kill).

Np. Patriot PAC3 ma i jedno i drugie:

www.astronautix.com/p/pac-3.html

The PAC-3 missile is primarily a hit-to-kill vehicle designed to knock down incoming ballistic missiles with its kinetic energy, but it is also equipped with a high-explosive fragmentation warhead to enhance the kill probability against "conventional" targets like aircraft or cruise missiles.
bajkopisarz (317 punktów)

>Działanie systemu opiera się na energii kinetycznej głowicy pocisku, poprzez bezpośrednie trafienie w cel (hit-to-kill).
>Np. Patriot PAC3 ma i jedno i drugie:
>www.astronautix.com/p/pac-3.html
>The PAC-3 missile is primarily a hit-to-kill vehicle designed to knock down incoming ballistic missiles with its kinetic energy, but it is also equipped with a high-explosive fragmentation warhead to enhance the kill probability against "conventional" targets like aircraft or cruise missiles.

Nie wierzę w skuteczność systemu kinetycznego. Myślę, że chodzi w nim o to aby antyrakieta jak najbliżej podleciała do niszczonego celu. Bywa, że trafi w dziesiątkę ale ten awaryjny (a raczej główny) czyli odłamkowy system niszczenia musi być, a jak jego nie ma to musi spaść skuteczność rażenia. Porównywalny i ponoć lepszy rosyjski zestaw S-400 wyposażony jest w rakiety (na pewno 9М96E, 9М96Е2) z głowicami (masa 24 kg) odłamkowymi. Pole rażenia odłamków jest ściśle kontrolowane. System inicjowania detonacji materiału wybuchowego jest wielopunktowy. To gdzie polecą odłamki zależy od kolejności inicjowania tych punktów. A to już wyższa matematyka, także dla usmanów. W usa każdy bardziej kumaty jest z importu. A z tych najmądrzejszych i w 100 % amerykańskich obywateli wybierają prezydenta. A jaki jest koń każdy widzi.

Podczas ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej w rejonie Astrachania rosyjskie systemy S-400 strąciły trzy cele symulujące pociski balistyczne.

Pewno znacie stopniowanie słowa WRÓG.

1. Wróg
2. Śmiertelny wróg
3. Wspólnik w interesach.

Wspólnikiem UE w interesach są także Amerykanie. Nie jestem antyamerykański czy pro rosyjski. Życie lubi równowagę. Dla mnie Rosja jest gwarantem resztek wolności jakie mamy.

Więcej technicznych informacji: zymecs.livejournal.com/153836.html
Celecrin (6386 punktów)Zawsze warto
Systemy antyrakietowe są tylko fragmentem systemu. Dzisiaj wszystkie ważniejsze obszary są zamknięte (oprócz Polski). Nazywa się do środowiskiem A2AD (Anti Access Area Denial).
Ta strona wszystko wyjaśnia.
missilethr(*)/russia-nato-a2ad-environment/

Systemy anty-rakietowe są niezbędne. Tak jak wspomniałeś trzeba ponieść olbrzymie ich koszta. PiS służalczy wobec USA chce kupić Patrioty za 40mld zł co wystarczy zaledwie do obrony Warszawy jak będą miały stare radary. Pamiętam jak kiedyś pierdzielili, że kupią 8 baterii za 30mld, teraz wyszło, że za 20mld zł kupimy dwie baterie (8 wyrzutni). I uwaga z gigantycznym offsetem...1mld zł.
embe (1266 punktów)Odp: Zawsze warto
LOR 2015:
  • 8 baterii za 47 mld zł => 6 mld zł/baterie
  • 2 x stare Patriot + 6 x Patriot z radarem 360 + rakiety PAC2, PAC3 + LCI
  • Polonizacja ok. 50 % (czyli połowa wraca do Polski)

LOR 2018:
  • 2 baterie za 17 mld zł => 8.5 mld zł/baterie
  • 2 x stare Patriot + rakiety PAC3
  • Offset 1 mld zł = 6% (transfer technologii za tą kwotę do Polski)

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365