wydarzenia(*)-watykanu-sa-zask,nId,22432462"Odsetek katolików w światowej populacji wzrósł o 0,1 proc. i wynosi 17,8 proc. W ciągu dwunastu miesięcy przybyło 15 881 000 wiernych, z czego 8 309 000 w Afryce i 5 668 000 w Ameryce. W Europie, gdzie intensywnie w wielu krajach w ostatnich latach postępowała sekularyzacja, roczny przyrost wiernych wynosi natomiast 740 tys. osób." ............ "W raporcie wskazano m.in. na wzrost liczby biskupów, których na całym świecie jest już 5430 (przyrost o 77). Spadła natomiast o 734 liczba księży, których według dokumentu jest 406 996. Największe spadki odnotowano w Europie i Ameryce, wzrosty w Afryce i Azji. Nie lepiej sytuacja wygląda także wśród braci zakonnych, których liczba spadła o 666 do 48 748 i zakonnic o 9730 do 589 423. Coraz mniej jest także seminarzystów. W tym przypadku to spadek o niemal dwa tysiące uczniów. Wzrost odnotowano wyłącznie w Afryce." Czyli przybywa wiernych(mocno wątpliwe) i hierarchów, a ubywa szeregowych 'pasterzy' i chętnych do nauki w seminariach. |