Tzw. objawienia Maryjne oficjalnie uznawane przez Kościół katolicki były w rzymskim katolicyzmie pewną innowacją religijną, nieznaną przed szesnastym wiekiem, a Matka Boża z Guadalupe była pierwszym doświadczeniem tego rodzaju, zresztą - dość udanym. Dlatego może być bardzo interesującą sprawą prześledzenie, za pomocą jakich zabiegów propagowano wśród ludności takie i podobne idee. Daje to pewne wyobrażenie o tym, jakimi środkami wpływu społecznego dysponowano w tych - dość dawnych przecież - czasach. Można przypuszczać, że przez prawie pół tysiąca lat, jakie minęły od tego eksperymentu, jeszcze bardziej je wysublimowano i udoskonalono, niekoniecznie tylko na gruncie religijnym.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|