Racjonalista - Strona głównaDo treści
Belweder wart jest mszy!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
06-08-2010 12:06coreless (16088 punktów)Belweder wart jest mszy!
Ocena 12 na 12

Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta całe szacowne towarzystwo podążyło karnie do katedry, zapewne by podkreślić świecki charakter państwa i jego światopoglądową neutralność. Pod rozwagę tym, którzy mieli jakiekolwiek złudzenia co do tego, w czyjej owo towarzystwo będzie grać drużynie i komu zamierza bramki strzelać.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Romański (2650 punktów)
(zablokowany)
Szczególnie symptomatyczny jest fakt, iż nie poszedł na mszę wcześniej, przed zaprzysiężeniem, jako osoba prywatna, a już po zaprzysiężeniu, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. A więc Kościół czuje się w potrzebie zatwierdzić decyzję obywateli, namaścić prezydenta, pokazać symbolicznie, że sama przysięga nic jeszcze nie znaczy, bez "boskiego" zezwolenia.
coreless (16088 punktów)

Żałosna sceneria - i ta rzeczywista, i ta mentalna - z użyciem tanich i wytartych rekwizytów.

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
06-08-2010 17:50 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Szczególnie symptomatyczny jest fakt, iż nie poszedł na mszę wcześniej, przed zaprzysiężeniem, jako osoba prywatna, a już po zaprzysiężeniu, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. A więc Kościół czuje się w potrzebie zatwierdzić decyzję obywateli, namaścić prezydenta, pokazać symbolicznie, że sama przysięga nic jeszcze nie znaczy, bez "boskiego" zezwolenia.
To prawdziwa zmora naszych i przeszłych czasów - (mowa tu o okresie przedwojennym, również).
Roksana Małek (894 punktów)
>Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta całe szacowne towarzystwo podążyło karnie do katedry, zapewne
>by podkreślić świecki charakter państwa i jego światopoglądową neutralność. Pod rozwagę tym, którzy
>mieli jakiekolwiek złudzenia co do tego, w czyjej owo towarzystwo będzie grać drużynie i komu
>zamierza bramki strzelać.
Udzielą prezydentowi komunii ?? Przecież deklarował swego czasu, że jest za in vitro................ Jesteśmy zaiste państwem laickim i neutralnym światopoglądowo................
06-08-2010 12:35 
 Ocena 10 na 12
Gosia (9452 punktów)

>Udzielą prezydentowi komunii ?? Przecież deklarował swego czasu, że jest za in vitro...

Oto Słowo Pańskie: Nie możecie służyć Bogu i Mamonie

Są posłuszni, służą Mamonie.

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu
06-08-2010 13:31 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)

Minus pomyłkowy. Miał być plus! Zrewanżuję się w innym miejscu.


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
06-08-2010 14:17 
 Ocena 4 na 4
Gosia (9452 punktów)
>Minus pomyłkowy. Miał być plus! Zrewanżuję się w innym miejscu.

Sie nie łam! Szczerze życzę, byś miał w życiu tylko takie zmartwienia


Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu
kogut59 (3090 punktów)
>>Minus pomyłkowy. Miał być plus!
Za pogodę ducha duży +
KarolG (2892 punktów)
>>>Minus pomyłkowy. Miał być plus!
> Za pogodę ducha duży +
>

Ode mnie też


Thank God, I'm an atheist
06-08-2010 18:00 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Oto Słowo Pańskie: Nie możecie służyć Bogu i MamonieSą posłuszni, służą Mamonie.
Zrobili to z dużym namaszczeniem i znajomością kunsztu . Odbyło się to w iście Szekspirowskim stylu i każdy szczegół, gest i mina była odpowiednio wcześniej chyba wytrenowana. Myślę, że zostaną więcej niż sowicie wynagrodzeni z naszych pieniędzy, oczywiście
06-08-2010 19:28 
 Ocena 2 na 2
Roksana Małek (894 punktów)

>Zrobili to z dużym namaszczeniem i znajomością kunsztu . Odbyło się to w iście Szekspirowskim stylu i każdy szczegół, gest i mina była odpowiednio wcześniej chyba wytrenowana.
Theatrum mundi...............
06-08-2010 17:51 
 Ocena 4 na 4
immune.ltd (1783 punktów)
>Udzielą prezydentowi komunii ?? Przecież deklarował swego czasu, że jest za in vitro................ Jesteśmy zaiste państwem laickim i neutralnym światopoglądowo................
Liczą na to, że nikt nie pamięta co wygadywali podczas kampanii . Mimo to wolę to niż Kaczyńskiego, naprawdę
07-08-2010 12:04 
 Ocena 1 na 1
Adrian Sokołowski (66 punktów)
>>Udzielą prezydentowi komunii ?? Przecież deklarował swego czasu, że jest za in vitro................ Jesteśmy zaiste państwem laickim i neutralnym światopoglądowo................
>Liczą na to, że nikt nie pamięta co wygadywali podczas kampanii . Mimo to wolę to niż Kaczyńskiego, naprawdę
>

Dobrze że się ludzie opanowali i głosowali na Bronka, bo po słowach Kaczyńskiego " Nic mi już w życiu nie zostało. Tylko wyjaśnienie śmierci brata. ", jestem niemalże pewien że byśmy już mieli wojnę z Rosją, by wyjaśnić to sprawę " tak jak trzeba "...
immune.ltd (1783 punktów)
>Dobrze że się ludzie opanowali i głosowali na Bronka, bo po słowach Kaczyńskiego " Nic mi już w życiu nie zostało. Tylko wyjaśnienie śmierci brata. ", jestem niemalże pewien że byśmy już mieli wojnę z Rosją, by wyjaśnić to sprawę " tak jak trzeba "...
Tak hahah ja też w drugiej turze głosowałem na Komorowskiego (tutaj też krytykowane zdanie: mniejsze zło) i od samego początku mówiłem, że Kaczyński to wybór wyznaniowego Państwa, zaściankowego i głosowanie na partię narodowców.
07-08-2010 16:38 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)

>Mimo to wolę to niż Kaczyńskiego, naprawdę

Być może pan BK na urzędzie prezydenta RP jest lepszy niż pan JK, ale dla mnie na dłuższą metę nowy prezydent nie ma nic do zaoferowania. Sprawia wrażenie osoby z innej epoki, pod każdym względem.

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
immune.ltd (1783 punktów)
>Być może pan BK na urzędzie prezydenta RP jest lepszy niż pan JK, ale dla mnie na dłuższą metę nowy prezydent nie ma nic do zaoferowania. Sprawia wrażenie osoby z innej epoki, pod każdym względem.
Tak o tym wszystkim już się rozpisywałem w innych watkach jeszcze przed wyborami i troszkę po, przykro to pisać, ale nie było innego wyjścia . No chyba, że skulić się w rogu, ssać kciuk i płakać do podusi hahahha . Trudno i to wytrzymamy
wiking45 (86 punktów)
Wydaje sie, ze jeszcze dlugo dlugo taki stan rzeczy bedzie sie utrzymywal, a szczytne slowa z konstytucji pozostana tylko slowami ..........
pozdrawiam

PREAMBUŁA
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, (...)ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.
Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,
wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,
jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.


06-08-2010 17:56 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Wydaje sie, ze jeszcze dlugo dlugo taki stan rzeczy bedzie sie utrzymywal, a szczytne slowa z konstytucji pozostana tylko slowami ..........
Od wielu lat przytacza się słowa konstytucji i jej wykładnię, a mimo to nie jest przestrzegana to bardzo ciekawe zjawisko ! Coś mi mówi, że chyba nikt tak naprawdę nie stara się profesjonalnie zawalczyć o te prawa w sądach.
wiking45 (86 punktów)
>>Wydaje sie, ze jeszcze dlugo dlugo taki stan rzeczy bedzie sie utrzymywal, a szczytne slowa z konstytucji pozostana tylko slowami ..........
>Od wielu lat przytacza się słowa konstytucji i jej wykładnię, a mimo to nie jest przestrzegana to bardzo ciekawe zjawisko ! Coś mi mówi, że chyba nikt tak naprawdę nie stara się profesjonalnie zawalczyć o te prawa w sądach.

a kto ma oto walczyć? przecież krzyż wisi już na starcie, w szkołach, w sejmie, w urzędach... świeckość tego kraju to mit, który nie ma przełożenia w rzeczywistości. Nie sądzę, żeby znalazł się prawnik, który wystąpi przeciwko KK i jego władzy w tym "świeckim" państwie. Wypowiedzenie umowy konkordatowej, opodatkowanie KK, rozdział państwa od KK i około 50 lat- wtedy, kto wie? może nasze wnuki będą mogły powiedzieć, że żyją w świeckim państwie, które na równi stawia katolików, ateistów, buddystów i wszystkich innych wyznających różne światowe religie. Nie sądzę, żebym za mojego życia tego doczekał....
pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
06-08-2010 19:19 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>a kto ma oto walczyć? przecież krzyż wisi już na starcie, w szkołach, w sejmie, w urzędach... świeckość tego kraju to mit, który nie ma przełożenia w rzeczywistości. Nie sądzę, żeby znalazł się prawnik, który wystąpi przeciwko KK i jego władzy w tym "świeckim" państwie. Wypowiedzenie umowy konkordatowej, opodatkowanie KK, rozdział państwa od KK i około 50 lat- wtedy, kto wie? może nasze wnuki będą mogły powiedzieć, że żyją w świeckim państwie, które na równi stawia katolików, ateistów, buddystów i wszystkich innych wyznających różne światowe religie. Nie sądzę, żebym za mojego życia tego doczekał....
Ja tam bezczynnie się nie przyglądam i przyłączam się do różnego rodzaju akcji , owszem skuteczność ich jest mała, ale nic na to nie poradzę ...
06-08-2010 20:50 
 Ocena 1 na 1
KarolG (2892 punktów)
>Ja tam bezczynnie się nie przyglądam i przyłączam się do różnego rodzaju akcji , owszem skuteczność ich jest mała, ale nic na to nie poradzę ...
Ja niestety kibicuję z daleka. Szkoda

Thank God, I'm an atheist
06-08-2010 23:11 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Ja niestety kibicuję z daleka. Szkoda
To też pomaga i może okazać się ważne , gorzej nic nie robić i narzekać
Kowalski (2244 punktów)
Możemy się pocieszyć, że kościół nie pękał w szwach, a w ławach zasiadało wiele osób, które z nachalną klerykalizacją nam się nie kojarzą, co najwyżej winni są grzechu zaniechania dbałości o właściwe relacje państwo kościół. Wart odnotowania jest też fakt, że Archikatedra nie ma na etacie własnego chóru i musiano wydać rozkaz wojsku, by nauczyło się pobożnego repertuaru. Prasa ostatnio odnotowała, że w Warszawie ubywa 5% wiernych rocznie. Rozumiem, że nie ma już z kogo skompletować chóru kościelnego.
06-08-2010 15:55 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)

Po co więc reanimować trupa, skoro wiadomo że i tak już mu nic nie pomoże?

Przy okazji: mam nadzieję, że afera z krzyżem nie wynikła z tego, że ktoś się bał, że nie dostanie rozgrzeszenia...

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
immune.ltd (1783 punktów)
>Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta całe szacowne towarzystwo podążyło karnie do katedry, zapewne by podkreślić świecki charakter państwa i jego światopoglądową neutralność. Pod rozwagę tym, którzy mieli jakiekolwiek złudzenia co do tego, w czyjej owo towarzystwo będzie grać drużynie i komu zamierza bramki strzelać.
Sam w drugiej turze oddałem na tego Pana głos i jak się okazało dobrze zrobiłem, bo oddaliłem wizję przywódcy nacjonalisty od nas. Co do zachowań tej, poprzedniej i jeszcze poprzednich to ręce opadają . Nie ma kurcze w czym wybierać to jest dopiero dramat !
06-08-2010 19:31 
 Ocena 2 na 2
Roksana Małek (894 punktów)
>Nie ma kurcze w czym wybierać to jest dopiero dramat !
Fakt, jeden z moich ulubionych redaktorów użył niedawno bardzo obrazowego określenia, stwierdził, że w warunkach polskiej demokracji wyboru zawsze dokonuje się "między kiłą a cholerą"..........dosadne, ale (ja tak uważam) prawdziwe.......
06-08-2010 20:30 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Fakt, jeden z moich ulubionych redaktorów użył niedawno bardzo obrazowego określenia, stwierdził, że w warunkach polskiej demokracji wyboru zawsze dokonuje się "między kiłą a cholerą"..........dosadne, ale (ja tak uważam) prawdziwe.......
Nie był to czasem Daniel Passent ? _ prawdziwe słowa, rzekłbym ...
06-08-2010 20:52 
 Ocena 2 na 2
Roksana Małek (894 punktów)
>Nie był to czasem Daniel Passent ? _ prawdziwe słowa, rzekłbym ...
Nie, był to Kuba Wątły...............
06-08-2010 23:10 
 Ocena 1 na 1
immune.ltd (1783 punktów)
>Nie, był to Kuba Wątły...............
Tak ma ciekawe przemyślenia również
KarolG (2892 punktów)
>Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta całe szacowne towarzystwo podążyło karnie do katedry,
No, ale właściwie czego się spodziewałeś?


Thank God, I'm an atheist
07-08-2010 16:33 
 Ocena 2 na 2
coreless (16088 punktów)
>No, ale właściwie czego się spodziewałeś?

Wyobraźnia i świadomość Polaków ciągle jest przeżarta do szpiku elementami katolickiej ideologii. Ta ideologia głęboko skaziła nasz język i retorykę, wizję moralności, sposób myślenia o państwie, ceremoniał państwowy. Nawet jeżeli wydaje nam się, że mamy do niej dystans, wcale nie oznacza, że ideologia ta nadal nie zakaża naszej wyobraźni. Dlatego spodziewałem się tego, co zobaczyłem. Nie znaczy to jednak, że jestem z tego zadowolony.


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
KarolG (2892 punktów)
>Nie znaczy to jednak, że jestem z tego zadowolony.
Ja też nie jestem. To był sarkazm. Nie bierz tego do siebie.

Thank God, I'm an atheist
LadyTilly (613 punktów)
>tym, którzy
>mieli jakiekolwiek złudzenia co do tego, w czyjej owo towarzystwo będzie grać drużynie i komu
>zamierza bramki strzelać.
Podobne słowa zostały wypowiedziane odnośnie Paryża przez Henryka IV Burbona, który był zwolennikiem hugenotów lecz był zmuszony zmienić wyznanie i przejść na katolicyzm, bo Francja w większości była katolicka.Choć co do autorstwa tych słów niektórzy twierdzą, że wypowiedział je Maksymilian de Sully. Sytuacja była pokręcona równo, bo Henryk był wyklęty przez papieża Sykstusa V. Historia lubi się powtarzać więc towarzystwo będzie musiało brac pod uwagę grę drużyny wiadomej.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365