Racjonalista - Strona głównaDo treści
Syndrom podróżnika.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
18-02-2021 17:28haish (2904 punktów)Syndrom podróżnika.
Postać ogólna:
Charakteryzuje się pewną liczbą objawów psychiatrycznych, takich jak ostre stany urojeniowe , halucynacje , poczucie prześladowania ( urojeniowe przekonanie o byciu ofiarą uprzedzeń, agresji, wrogości innych), derealizacja , depersonalizacja , lęk , a także zaburzenia ekspresji fizycznej, takie jak zawroty głowy , tachykardia , pocenie się itp.

W rzeczywistości obserwowany obraz kliniczny jest dość zmienny, ale ma charakterystykę występowania podczas podróży, która konfrontuje podróżnika z nieznanymi mu rzeczami, których nie przewidział, podczas gdy tych objawów nie ma 'nie istniało przed podróżą i że znikają wraz z powrotem do zwykłego środowiska. To odróżnia ją od patologicznej podróży, w której to uprzednio istniejące zaburzenia psychiatryczne prowadzą do jej zakończenia, ogólnie w kontekście urojeń.

Opisano kilka zespołów podróżnika, w różnych kontekstach, z mniej lub bardziej ważnymi źródłami,- Stendhala, Jerozolimski, Paryża, Indii, kulturowy.

Ostatnie lata pokazały społeczeństwu polskiemu i światu możliwość istnienia nowej jednostki chorobowej - syndromu smoleńskiego. Podobieństwa objawów nie budzą wątpliwości nawet w środowiskach naukowców. Sprawa jest poważna i delikatnej natury. Cechą charaterystyczną syndromu smoleńskiego byłoby wykorzystywanie części społeczeństwa podatnego na manipulacje(z syndromem sztokholmskim) przez osobę z objawami syndromu smoleńskiego. Klasycznym przykładem tego były tzw. 'miesięcznice'.

To jest wyjątkowy przypadek, który zaistniał dzięki 'zbiegom niewyjaśnionych okoliczności', sprawa tego przypadku nie jest tego kalibru co koronawirus, ale też nie
jest to przypadek jednostkowy i marginalny. Można by przecież błysnąć na łamach takiego
czasopisma-periodyku jakim jest 'The Lancet' - www.thelancet.com/journals/lanpsy/home
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)travel fever?
>Postać ogólna:
>Charakteryzuje się pewną liczbą objawów psychiatrycznych, takich jak ostre stany urojeniowe ,
>halucynacje , poczucie prześladowania ( urojeniowe przekonanie o byciu ofiarą uprzedzeń, agresji,
>wrogości innych), derealizacja , depersonalizacja , lęk , a także zaburzenia ekspresji fizycznej,
>takie jak zawroty głowy , tachykardia , pocenie się itp.
>W rzeczywistości obserwowany obraz kliniczny jest dość zmienny, ale ma charakterystykę występowania
>podczas podróży, która konfrontuje podróżnika z nieznanymi mu rzeczami, których nie przewidział,
>podczas gdy tych objawów nie ma 'nie istniało przed podróżą i że znikają wraz z powrotem do zwykłego
>środowiska.

Trochę to podobne do travel fever
www.liveno(*)/27/travel-fever-real-disease/
haish (2904 punktów)Odp: travel fever?

>Trochę to podobne do travel fever
>www.liveno(*)/27/travel-fever-real-disease/

^^^^^^^ ok. 3% doświadcza dolegliwości, z czego spora część przechodzi tę przypadłość przy minimalnych objawach. Obserwując zjawiska społeczne w naszym kraju zachodzące
w związku przyczynowym z wydarzeniami w Smoleńsku, można zdiagnozować szereg jednostek
chorobowych występujących u różnych osób i grup osób. Dzisiejsza medycyna jednak potrafi
że tak powiem zagłębić się w szczegóły. Proponowana nazwa syndrom smoleński odnosi się
do konkretnych objawów i nie powinna być bagatelizowana, - wszak w skali kraju problem
istniał według przybliżonych szacunków w skali ponad 30% od stanów ciężkich do przypadków o łagodnym przebiegu.
Obecna pandemia przykryła problem, ale nie znaczy to że on nie istnieje lub zniknął.
Ciekawym dla socjologów jest też rola mediów tak w pandemi jak i w czasie miesięcznic.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ciekawym dla socjologów jest też rola mediów tak w pandemi jak i w czasie miesięcznic.

Czy ten wątek porusza kwestię wiary?
Czy to dociekanie czym jest wiara?

Wg mnie wiara to zespół emocji.
Wiara pokazuje kim człowiek jest.

Trudno uwierzyć, że istnieją ludzie, którzy przejawiają sprzeczną wiarę ale istnieją.
Pewnie dlatego, ze ludzie różnią się emocjonalnie.
Ludzka psyche ma zróżnicowaną charakterystykę.

Różnice kulturowe ujawniają różne typy psyche.
haish (2904 punktów)
>>Ciekawym dla socjologów jest też rola mediów tak w pandemi jak i w czasie miesięcznic.
>Czy ten wątek porusza kwestię wiary?
>Czy to dociekanie czym jest wiara?
>Wg mnie wiara to zespół emocji.
>Wiara pokazuje kim człowiek jest.
>Trudno uwierzyć, że istnieją ludzie, którzy przejawiają sprzeczną wiarę ale istnieją.
>Pewnie dlatego, ze ludzie różnią się emocjonalnie.
>Ludzka psyche ma zróżnicowaną charakterystykę.
>Różnice kulturowe ujawniają różne typy psyche.

Wiara jest dokładnie tym z czym się utożsamiamy jako jednostka i jako grupa, rodzina społeczność, naród, rasa, ..... na gatnku ludzkim kończąc.
Wiara jako utożsamianie się z poglądami i ideami decyduje o naszej psychice.

Znajomość języków, znajomość różnorakich idei, opinii i poglądów zwiększa pole na którym
możemy samodzielnie myśleć i wnioskować. Powiększając ten obszar niejako ewoulujemy umysłowo.

>Trudno uwierzyć, że istnieją ludzie, którzy przejawiają sprzeczną wiarę ale istnieją.

To nie kwestia uwierzenia, to trzeba sobie uzmysłowić(myśleć samodzielnie).
Klasyczny przykład - przedmioty humanistyczne niezmiennie od starożytności do dziś konsekwentnie uważają, że miłość jest czynnością serca - piosenkarze, poeci, dusz-pasterze, media i wielu innych.
Biologia na poziomie szkoły podstawowej(powszechnej) - nie pozostawia cienia wątpliwości że emocje są efektem pracy mózgu.
Serce jako narząd współczesna medycyna jest w stanie przeszczepić, odnośnie mózgu jest to nie możliwe.

Tak wygląda edukacja(z hebrajskiego - upobożnianie) i (hebr. ‏עֲקֵידָה‎ = "związanie [ofiary przed złożeniem]"; jid. ‏עקדה‎ akejde] lub ‏עקדת־יצחק‎ akejdes-Jicchok) - poświęcenie nauce pisma.

Studiowanie TORY i języka hebrajskiego umożliwia osiągniecie poziomu zrozumienia mowy oraz pisma(w szczególności i ogólności).
21-02-2021 03:19 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Biologia na poziomie szkoły podstawowej(powszechnej) - nie pozostawia cienia wątpliwości że emocje są efektem pracy mózgu.
Są efektem pracy jelit:
www.focus.pl/artykul/jelita-twj-drugi-mzg?page=1

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
haish (2904 punktów)
>>Biologia na poziomie szkoły podstawowej(powszechnej) - nie pozostawia cienia wątpliwości że emocje są efektem pracy mózgu.
>Są efektem pracy jelit:
>www.focus.pl/artykul/jelita-twj-drugi-mzg?page=1
>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.


Zwłaszcza u osób ze stomią.
pl.wikipedia.org/wiki/Stomia
schlawiner (400 punktów)
>Tak wygląda edukacja(z hebrajskiego - upobożnianie) i (hebr. ‏עֲקֵידָה‎ = "związanie [ofiary przed złożeniem]"; jid. ‏עקדה‎ akejde] lub ‏עקדת־יצחק‎ akejdes-Jicchok) - poświęcenie nauce pisma.
>
>
Pudło!
‏עקדת־יצחק‎ -
akadat Jicchak (wg oficjalnej wymowy)
- związanie Izaaka przez Abrahama przed zamierzoną ofiarą.
haish (2904 punktów)
>>Tak wygląda edukacja(z hebrajskiego - upobożnianie) i (hebr. ‏עֲקֵידָה‎ = "związanie [ofiary przed złożeniem]"; jidisz ‏עקדה‎ akejde] lub ‏עקדת־יצחק‎ akejdes-Jicchok) - poświęcenie nauce pisma.
>>
>>
>Pudło!
>‏עקדת־יצחק‎ -
>akadat Jicchak (wg oficjalnej wymowy)
>- związanie Izaaka przez Abrahama przed zamierzoną ofiarą.

Powyższe dane pochodzą z wiki, a swoją drogą pudło to niektórzy mają w głowie.
Oficjalnej to znaczy jakiej? i czy różnice w wymowie zmieniają znaczenie pisma?
Język jidisz nie jest laszon kodesz.
schlawiner (400 punktów)

>Powyższe dane pochodzą z wiki, a swoją drogą pudło to niektórzy mają w głowie.
Z tak samokrytyczną postawą przydałoby się mniej wiary w chaotyczne treści wikipedii.
>Oficjalnej to znaczy jakiej? i czy różnice w wymowie zmieniają znaczenie pisma?
Nie zmieniają a wymowa tzw. sefardyjska jest oficjalna w Izraelu. Twoja wersja jest jako aszkenazyjska (wg niej hebrajskie wtręty w jidysz) poprawna.
>Język jidisz nie jest laszon kodesz.
Nie postulowałem nic przeciwnego.
>
Nb. Odpowiednie wg. rdzenia عقد prócz konkretnego "obroża" ma jeszcze znaczenie abstrakcyjne, circa "umowa".
haish (2904 punktów)
>>Powyższe dane pochodzą z wiki, a swoją drogą pudło to niektórzy mają w głowie.
>Z tak samokrytyczną postawą przydałoby się mniej wiary w chaotyczne treści wikipedii.
>>Oficjalnej to znaczy jakiej? i czy różnice w wymowie zmieniają znaczenie pisma?
>Nie zmieniają a wymowa tzw. sefardyjska jest oficjalna w Izraelu. Twoja wersja jest jako aszkenazyjska (wg niej hebrajskie wtręty w jidysz) poprawna.
>>Język jidisz nie jest laszon kodesz.
>Nie postulowałem nic przeciwnego.

>Nb. Odpowiednie wg. rdzenia عقد prócz konkretnego "obroża" ma jeszcze znaczenie abstrakcyjne, circa "umowa".

^^^^^^^^^Cierpliwość popłaca.

Uwagi odnośnie wokalizacji pisma hebrajskiego - z historii wiemy, że pismo hebrajskie funkcjonowało bez punktacji masoreckiej stosunkowo długi okres czasu i nie łudźmy się - z całą pewnością były różnice w wymowie w zależności od regionu zamieszkania. Najpopularniejszy translator Google od niedawna dołączył do swojej usługi translacji punktację masorecką(język nowohebrajski), o ile przy innych językach w tej usłudze dostępna jest wymowa wyrazów, to w języku hebrajskim takowej brak. Spowodowane jest to najprawdopodobniej tym, że język hebrajski jest również językiem liturgicznym używanym przez społeczność żydowską na całym świecie, dociekliwym polecam porównanie np. słuchanie pijut z różnych tradycji.

Związanie, obroża, umowa - w tym przypadku mają to samo(wspólne) znaczenie - ofiarowanie nauce pisma- alfabetu hebrajskiego.
Tora i jej język oferują poznanie tego co w innych religiach - Islamie(alfabet arabski) i Chrześcijaństwie(języki oparte o alfabety łaciński, grecki-cyrlica, ormianski, gruziński i inne) pozostaje poza możliwością poznania.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365