 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-09-2015 08:30 | Arminius (25555 punktów) | Nieznośna ciężkość bytu
-1 na 3 | Problemy związane z napływającą do Europy falą uchodźców stwarzają okazję do weryfikacji określonych postaw moralnych oraz stereotypowego postrzegania poszczególnych nacji czy nawet grup społecznych. Czesi w Polsce - wśród polskiej inteligencji - mieli od dłuższego czasu opinię wyśmienitą. Bardzo liberalni, tolerancyjni, ateistyczni (ewentualnie letni religijnie) mający zdrowy - często prześmiewczy - dystans do historii i patriotyzmu, biorący życie lekko, umiejący cieszyć się chwilą przy kuflu wyśmienitego, czeskiego piwa. Takiemu wizerunkowi Czechów przeciwstawiano często stereotyp Polaka - konserwatywnego, tradycyjnego, rozhisteryzowanego i zwariowanego na punkcie historii i patriotyzmu, nietolerancyjnego, ksenofobicznego religianta. Wizerunek Czecha - jak powyżej - wzmocniony został wydatnie książkami Hrabala, filmami Menzla ("Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Obsługiwałem angielskiego króla) , książkami Mariusza Szczygła. Tymczasem okazuje się, iż ów wizerunek jest bardziej konstrukcją życzeniową niż rzeczywistą. Czesi skonfrontowani z problemem uchodźców pokazali brzydkie oblicze. Nietolerancyjne, agresywne, ksenofobiczne, małostkowe, nawet rasistowskie. W ankietach przeprowadzanych przez redakcje gazet Hitler - utożsamiany z wrogim stosunkiem do innych ras niż biała - zajmuje pierwsze miejsc jako najpopularniejsza osobowość, prezydent kraju wzywa do zorganizowania armii europejskiej (pomysł sam w sobie wcale niezły) w celu obrony Europy przed uchodźcami, służby porządkowe i policja czeska ewidencjonują uchodźców przyklejając im numery na ubraniach, a czeski episkopat - w odróżnieniu od polskiego - wzywa do pomocy uchodźcom ale tylko chrześcijanom, co - nota bene - ogromnie wyprowadza z równowagi autentycznego czeskiego liberała: księdza Halika. Okazuje się iż król jest nagi. Gdzie się podział czeski dystans, tolerancja, czeska lekkość bytu? Hitler - który w sondach redakcyjnych wychodzi na najpopularniejszą personę wśród Czechow - mawiał, iż Czesi są jak rowerzysta. Głowę pochylają nisko i pedałują do przodu. Ta ich giętkość sumienia i brak twardego kręgosłupa moralnego była swoistym zwiastunem tych postaw które obecnie obserwujemy. Fenomenem trudnym do zrozumienia była ich postawa w czasie II wojny. Rzecz nie w tym że kolaborowali na potęgę - bo to przecież też była jakaś metoda na przetrwanie. Ale po zabójstwie Heydricha na jego pogrzeb przyszło nieprzymuszenie dziesiątki tysiecy tysięcy Czechów, a gdy 3 lata później następował kres III Rzeszy ci sami Czesi dokonali masowych zbrodni na uciekających Niemcach Sudeckich. Wtedy też pokazali gorszą stronę swojej natury. Jest książka pod tytułem "Czardasz z mangalicą", autorstwa Węgra na poły Krzysztofa Vargi - w której autor wywraca na nice narodowe ego Madziarów - wszystkie ich urojone i rzeczywiste fobie i mity. Czas chyba na podobną rozliczeniową wiwisekcję na organizmie czeskim. www.tvn24.(*)i-nadali-im-numery,573789.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | farmer (22440 punktów) | >Problemy związane z napływającą do Europy falą uchodźców stwarzają okazję do weryfikacji >określonych postaw moralnych oraz stereotypowego postrzegania poszczególnych nacji czy nawet grup >społecznych.
Jedź sobie do Wólki Kosowskiej i zobacz czy ktoś ma tam problem z nacją. Robisz deal i spadasz. Interesują cię ceny i towar.
W ostatnich latach liczba Chińczyków i Wietnamczyków w gminie Lesznowola wzrosła. W 2005 roku było zameldowanych w niej 38 Chińczyków i 21 Wietnamczyków. W tym roku zameldowanych obywateli Chin jest 871, a Wietnamu - 525. Mówimy wyłącznie o OFICJALNYCH danych. W rzeczywistości może być ich dwa razy więcej.
Te dwa koła to uchodźców to jest pryszcz. To typowa gównoburza polityków którzy będą trąbić o tym aż im się znudzi.
UNIA to nie kiosk warzywny. To oni nie wiedzieli co się dzieje? Tylko jak tłum się zwalił na dworzec to upychają teraz ludzi gdzie się da.
Bezczelnie wciskając ludziom kit o solidarności. Za co oni biorą kasę? W Calais już od 15 lat co najmniej było widać ludzi wciskających się do ciężarówek.
Jak tam jeździłem to zawsze na baczność. Bo "każde" zatrzymanie ciężarówki to ryzyko włamu na pokład.
Gratuluje poczekania aż się uzbiera milion to się ludziom poupycha po parafiach.
|
|
3 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | To co Czesi zademonstrowali to właśnie przeciwieństwo "giętkiego kręgosłupa". Pomimo medialnej nagonki i jazgotu lewaków (a może i nawet tzw: pożytecznych idiotów) - przestrzegali prawa i umów międzynarodowych.
Proponuję ci dwa eksperymenty: 1) Wyjdz na ulice swojego miasta i zacznij gównem smarować autobusy, nastepnie wyciągaj ludzi z samochodów i ich obij a na koniec zasymuluj obóz dla uchodźców i wpadnij do np biblioteki miejskiej i zgwałć dyrektorkę. Następnie opisz nam wszystkim rozmowę którą odbyłeś z policją. Nie martw się poczekamy - nawet 25 lat oczekiwania nas nie odstraszy.
2) Zrób to samo co w punkcie pierwszym ale w jedym z krajów z których ci ludzie przyjeżdzają. Najbliżej masz chyba do Damaszku a Aeroflot chyba jeszcze tam lata.
Uchodźcom pomóc trzeba - tu wątpliwości nie ma, ale pomóc trzeba mądrze a nie głupio. Pobawię się w proroka. Widzisz za 4-6 miesięcy mediom znudzi się wałkowanie tego samego tematu i trzeba będzie znaleźć coś nowego. Za 8 do 12 miesięcy pojawią się piewrwsze tarcia pomiędzy przybyszami a autochtonami. Przybyszom będzie wszystkiego mało a autochtoni dojdą do wniosku, że przybysze na nich pasożytują. Dodajmy do tego jeszcze jakiś gwałt albo coś w tym stylu i ci sami ludzie którzy stali z transparentami "Witamy Imigrantów" wyjdą na ulicę z transparentami "Imigranici Do Domu". To nie jest problem sprzedać srebra rodowe i rozdać pieniądze potrzebującym - pytanie jest takie na ile to starczy? Sztuką jest tak pomóc, aby to rozwiązanie było trwałe i nie obciążało autochtonów a wręcz przeciwnie: przyczyniło się do rozwoju kraju docelowego.
Pierwszym krokiem dobrego rozwiązania powinno być zatrzymanie obecengo chaosu, zbuduje to zaufanie społeczeństwa, że rząd i administracja wiedzą co robią. Kolejnym krokiem budowania zaufania do akcji przyjmowania imigrantów jest poprawna identyfikacja i sprawdzenie bezpieczenstwa (kryminalistów ani bojowników islamskich nam nie trzeba) jako społeczeństwo możemy tego wymagać od rzadzących). Dopiero wtedy można zacząć planować osiedlenie i integrację.
|
|
 | -3 na 9 | Arminius (25555 punktów) | Czechami są Niemcy | Tę ksenofobiczną, socjaldarwinowską i - co tu dużo ukrywać - nacechowaną obłudą (obłuda polega na tym, iż silniejszemu kłaniamy się w pas, słabszemu pokazuje mu kułak i częstujemy kopniakiem) postawę Czechów można owszem zrozumieć i uznawać. Ale wtedy należy skończyć z prezentowaniem steroetypowego Czecha, jako człowieka otwartego na świat, tolerancyjnego, mającego dystans do historii i do siebie. Czesi właśnie pokazują iż są na krańcowo odmiennym biegunie. A stereotypowymi Czechami są Niemcy. Ich postawa szokuje i wywołuje zawiść - u tych, których nie stać na taka postawę, zawiść i próby erodowania tej niemieckiej postawy poprzez twierdzenia, iż - na przykład - to wszystko co robią wobec uchodźców Niemcy nie jest niczym innym jak tylko wyrafinowanym i dochodowym biznesem. www.dw.com(*)darni-z-imigrantami/a-18680219
|
|
|  | 2 na 2 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Czechami są Niemcy |
> A stereotypowymi Czechami są Niemcy. Ich postawa szokuje i wywołuje zawiść - u tych, których nie stać na taka postawę, zawiść i próby erodowania tej niemieckiej postawy poprzez twierdzenia, iż - na przykład - to wszystko co robią wobec uchodźców Niemcy nie jest niczym innym jak tylko wyrafinowanym i dochodowym biznesem.Postawa niemców jest obecnie napędzana jazgotem medialnym i zdjęciami zwłok (pomimo tego że to nie pierwsze ofiary dzikiej przeprawy przez Morze Śródziemne i nie ostatnie) Co więcej tego typu akcje zachęcą więcej osób do próby takiej przeprawy i lista ofiar wzrośnie. Za rok w mediach po tym temacie nie biędzie śladu - znajdą się nowe - dla przykładu Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio. Do tego wyjdą tarcia i problemy - np częsci imigrantów nie będzie chciało się robić - dalej będą chcieli aby "ci głupi niemcy (do tego niewierni)" dawali im za darmo wszystko - i będzie to więcej niż paczka pampersów i makaron (jeżeli dobrze na zdjęciach rozpoznałem). W złości że niemcy już ich karmić nie chcą coś pewnie zdemolują albo kogoś zgwałcą. Niemcy ze swej strony tez pewnie dłużni nie zostaną i wkrótce te same osoby będą nosiły transparenty "Zuwanderer raus" A biznes też tam jest. Może mniej widoczny. Większość pewnie wie ale jeszcze nie skojarzyła że niemcy mają wiele na wpół wymarłych miast na terenie byłego NRD. #OniJeszczeNieWiedza - ale zostaną osiedleni nie w Berlinie, Frankfucie czy Hamburgu ale w mieścinach w okolicy Zittau czy Cottbus ( en.wikiped(*)6lkerungsprognosen_Cottbus.pdf) Jeżeli tylko połowa chwyci się jakiejś roboty - zrewitalizuje to najbardziej opuszczone miejsca w Meklenburgii czy Saksonii. Jeżeli nie - no cóż - te tereny i tak były (są) juz prawie stracone. > nacechowaną obłudąI kto to mówi. Wiesz uwierzyłbym gdyby nie stałe i bezsensowne tyrady antysemickie które obłudnie ukrywasz pod płaszczykiem troski o Palestynczyków/Mołdawian/Prostytutki/itp/itd/wiecej po prostu nie czytuje tego typu wypocin.
|
|
1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: Nieznośna ciężkość bytu | > > Gdzie się podział czeski dystans, tolerancja, czeska lekkość bytu?<<Zobaczymy za kilka lat, gdy się wszystko uspokoi; o ile się uspokoi. A zanim zaczniemy wyrzekać na Czechów, jacy to oni są, spójrzmy na liczby. Jeśli wg. spisu w Czechach ok. 39 tys. deklaruje swoją polskość, a w Polsce w r. 2011 doliczono się tylko 2833 w kategorii czeska mniejszość narodowa, to chyba coś znaczy. Są w tym tacy, co to żyją tu i tam z dziada, pradziada, ale też i tacy, którzy wybrali miejsce, gdzie się im lepiej żyje. I nie widać z tych liczb, żeby Czechów ciągnęło do Polski. mniejszosc(*)ych-i-etnicznych-w-Polsce.htmll24.lt/pl/(*)ach-dwujezycznosci-i-nie-tylko
|
|
2 na 2 | GrzeTor (1279 punktów) | Jeżeli chodzi stereotypy, to mi Czesi kojarzyli się raczej z ludźmi praktycznymi i przyziemnymi. Bez ideologii i bez szczególnej emocjonalności. Dobrze zorganizowanymi, dobrze wypełniającymi swoje codzienne obowiązki, ale bez jakiejś większej ambicji, czy też zdolności do czynów spektakularnych.
W kontekście przyjmowania uchodźców: praktyczne to to nie jest, korzyści nie daje, same straty, a sposób w jaki się dzieje ma mało wspólnego z organizacją, a więcej z chaosem. Po przyjęciu imigrantów można się także spodziewać zaburzenia świętego spokoju i problemów związanych z samymi imigrantami, z ich zachowaniem. To wszystko jest w sprzeczności z uprzednio wspomnianymi wartościami czeskimi.
Natomiast uzasadnienie przyjmowania uchodźców to czysty emocjonalizm i ideologie - a takie coś do Czechów nie trafia, lecz może wręcz budzić obrzydzenie i sprzeciw.
Dodatkowo: używasz w niewłaściwy (powodujący obrazę) sposób słowa "fobia" (np. ksenofobia). Za Wikipedią "Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia."
Czyli aby była fobia to po pierwsze musi być lęk. Brak lęku, np. unikanie przyjmowania uchodźców w wyniku analizy, że jest to niekorzystne to nie jest "fobia". Jakiekolwiek inne rzeczy wynikające z myślenia, przetwarzania danych, losowania, powtórzenia decyzji kogoś innego a nie z nieuzasadnionego lęku też nie są fobiami. Także decyzja na podstawie uczuć innych niż irracjonalny lęk - np. obrzydzenia, nielubienia - nie jest fobią. Nie jest fobią także uzasadniony lęk, przed czymś co stanowi realne zagrożenie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|