Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jahwe - byk i jego żona Aszera - krowa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
04-04-2018 20:58Arminius (25555 punktów)Jahwe - byk i jego żona Aszera - krowa
Ocena 2 na 2
Z treści ksiąg starotestamentowych wynikałoby, iż już w zasadzie od czasów Mojżesza judaizm był religią monoteistyczną, z bogiem Jehową samotnie panującym na żydowskim Olimpie. Tymczasem rzeczywistość wyglądała zgoła inaczej - a to, iż nie znajduje ona odzwieciedlenia na kartach biblijnych ksiąg zaświadcza tylko o tym, iż zostały one poddane - nie raz i nie dwa - dokładnej weryfikacji i cenzurze, w celu wyeliminowania z nich wszelkich zapisów i wątków, które wskazywałyby na politeistyczne korzenie religii żydowskiej. Rzecz bowiem w tym, iż archeologia....biblijna dostarcza namacalnych dowodów, które wywracają do góry nogami starotestamentowe przedstawienia żydowskiego boga. Te dowody to - na przykład - podobizny kannanejskiej bogini Aszery, niezwykle popularnej przez bardzo długi okres czasu na terenie całego Bliskiego Wschodu. Pierwotnie była ona samodzielnym bóstwem, panią morza, rodzicielka bogów, matką kannanejskiego boga Baala - potem jej kult zespolił się z mezopotamską Isztar. Aszera była....małżonką Jahwe. W ikonografii występuje pod postacią antropomorfizowanej krowy, podczas gdy Jahwe jest antropomorfizowanym bykiem. Jej kult wśród Żydów był bardzo żywy i rozpowszechniony aż do czasów uwolnienia ich przez Persów z niewoli babilońskiej. Jego pozostałością w czasach pierwszych chrześcijan była sekta kolyrydianów, uprawiająca.....kult maryjny i uznająca.....boskość matki Jezusa.
Zainteresowanych zagadnieniem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

www.tygodnikprzeglad.pl/aszera-malzonka-jahwe/


"Jeszcze bardziej elektryzującego odkrycia dokonano w 1975 r. w północnej części Półwyspu Synaj, w miejscu zwanym Kuntillet ‚Ajrud. Na początku VIII w. p.n.e. znajdował się tu pustynny karawanseraj, czyli stanica dla karawan, której stały personel zajmował się także sprawami kultu. W jednym ze zrujnowanych budynków izraelscy badacze natrafili na niezwykłą obfitość dokumentów, w tym na hebrajskie inskrypcje sporządzone atramentem na wielkich dzbanach (pithoi), na tynkowanych ścianach oraz kamiennych misach. Na inskrypcjach znajdują się teksty w rodzaju: „Niech was błogosławi Jahwe z Samarii i Jego Aszera”. Nad powyższym tekstem, sporządzonym na dzbanie, znajduje się rysunek przedstawiający dwie postacie łączące cechy ludzkie i zwierzęce. To z pewnością para bóstw – bóg z obliczem i wyglądem byka oraz bogini z twarzą krowy i stylizowanymi piersiami – niewątpliwie „Jahwe i jego Aszera”. Aszera mogła być małżonką izraelskiego Boga przed gruntownymi reformami króla judzkiego Jozjasza (639-609 p.n.e.), który przekształcił kult Jahwe, centralizując go w Jerozolimie. Ale potężne żeńskie bóstwo było czczone wspólnie z (rzekomo) jedynym Bogiem jeszcze długo po czasach Jozjasza."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Andrzej.51 (15814 punktów)
>Z treści ksiąg starotestamentowych wynikałoby, iż już w zasadzie od czasów Mojżesza judaizm był religią monoteistyczną, z bogiem Jehową samotnie panującym na żydowskim Olimpie. Tymczasem rzeczywistość wyglądała zgoła inaczej - a to, iż nie znajduje ona odzwierciedlenia na kartach biblijnych ksiąg zaświadcza tylko o tym, iż zostały one poddane - nie raz i nie dwa - dokładnej weryfikacji i cenzurze, w celu wyeliminowania z nich wszelkich zapisów i wątków, które wskazywałyby na politeistyczne korzenie religii żydowskiej.

Tu się Pan dość solidnie rozmija z prawdą.
Uważna lektura Starego Testamentu - nie tylko w języku polskim, ale również w językach oryginałów, to znaczy hebrajskim (zdecydowana większość ST) i aramejskim - pozwala dostrzec te fragmenty, w których widoczne są echa politeistycznych wierzeń i praktyk starożytnych Izraelitów. Dotyczy to nie tylko okresu przed Mojżeszem, ale również czasów od Mojżesza (postać najprawdopodobniej niehistoryczna) do Jozjasza, czyli od orientacyjnie XV-XIII wieku p.n.e. (szerokie ramy czasowe dla Mojżesza) do VII wieku p.n.e. (Jozjasz, 639-609).
Napiszę co nieco na ten temat.

(1) Podczas nadspodziewanie długiego pobytu Mojżesza na górze Synaj, Izraelici zażądali od Aarona, by uczynił im bogów, "którzy pójdą przed nimi". Wówczas Aaron przetopił złote kolczyki i stworzył posąg bożka (idola) w kształcie cielca, a także zbudował ołtarz, na którym Izraelici składali ofiary (Wj 32, 1-6). To wyraźny przejaw bałwochwalstwa - odstępstwa religijnego.
Jak Pan zapewne wie, posąg cielca został ostatecznie zniszczony po powrocie Mojżesza z tablicami dekalogu (Wj 32, 19-20).
A dlaczego posąg cielca? Pod postacią byka (cielca) Kana(a)nejczycy czcili swoich bogów, a zwłaszcza Baala i Ela. Pod taką samą postacią również Egipcjanie czcili bogów Ra i Amona, a przecież Izraelici - zgodnie z ST - byli właśnie w trakcie exodusu z Egiptu, gdzie zapoznali się z ich kultem i zapewne wielu z nich - a w tym również Aaron - kult ten praktykowało. Wydaje się to oczywiste, gdyż inaczej do czego byłby im ów cielec potrzebny.

(2) Według Księgi Liczb w Szittim Izraelici czcili Baala Peora, głównego boga Moabitów (Lb 25 1-3).

(3) W Księdze Jozuego (Joz 24, 23) mowa jest o innych bogach, których czcili Izraelici.

(4) W Księdze Sędziów (Sdz 6, 1.25) jest mowa o tym, że "synowie izraelscy" czcili Baala, boga Midianitów.

(5.a) Przenieśmy się teraz na krótko do 2 Księgi Kronik, do czasów króla Salomona, syna Dawida. Z drugiego rozdziału tej księgi dowiadujemy się, że wysłał on poselstwo do Churama (Hirama) króla Tyru, z prośbą o przysłanie drewna cedrowego niezbędnego do zbudowania świątyni bogu Jahwe. W liście do Churama Salomon dał wyraz swej monolatrii pisząc: Świątynia zaś, którą chcę wznieść, ma być wielka, gdyż Bóg nasz jest większy niż wszyscy bogowie (2 Krn 2, 4).

(5.b) Król Salomon poślubił wiele żon. Gdy się zestarzał, za sprawą swych żon porzucił swą dawną i jego ojca Dawida jahwistyczną monolatrię na rzecz synkretyzmu religijnego, czyli de facto na rzecz wielobóstwa. Zaczął czcić Asztarte, boginię Sydończyków oraz Milkoma, bałwana Ammonitów. Zbudował święte gaje i posągi Kemoszowi, bałwanowi Moabitów, Molochowi, bałwanowi Ammonitów oraz wszystkim innym bóstwom, których czciły jego żony (1 Krl 11, 1-8).

(6) Jeroboam I, władca części królestwa Izraela w latach ok. 930 do 910 p.n.e. kazał sporządzić dwa złote cielce jako symbole boga Ela i wzniósł je w dwóch krańcach swego królestwa, to znaczy w Betelu i Dan. Tym bogiem zastąpił boga Jahwe zasiadającego na cherubach w świątyni jerozolimskiej. Odtąd Izraelici pielgrzymowali już nie do Jerozolimy, lecz do Betelu i Dan (1 Krl 12, 28-33).

Teraz - korzystając kolejno z 1 oraz 2 Księgi Królewskiej - w dużym już skrócie podam wyrywkowo kilku tylko spośród tych władców Izraela, którzy wyznawali wielobóstwo (czyli czynili to, co złe w oczach Pana):
(7) Za Rechabeama (Roboama) Judejczycy wznosili świątynie i słupy ku czci bogini Aszery (1 Krl 14, 22).
(8) Achab (1 Krl 16, 30-33). Wznosił ołtarze Baalowi i Aszerze). Za jego panowania było 450 proroków Baala, 400 proroków Aszery i tylko jeden prorok Jahwe, a był nim Eliasz (1 Krl 18, 19.22).
(9) Manasses budował świątynie Baala i Aszery oraz budował w świątyni jerozolimskiej ołtarze "dla całego zastępu niebieskiego" (2 Krl 21, 2-5).

Dopiero Jozjasz, który rozpoczął panowanie kilka lat po Manassesie, przeprowadził gruntowną reformę religijną polegająca na zaprowadzeniu w kraju kultu wyłącznie jednego boga (Jahwe) oraz jednego tylko miejsca kultu (świątyni w Jerozolimie), co wiązało się z likwidacją innych miejsc kultu (2 Krl 23, 3-24). To on zburzył m.in. sanktuaria, które około 350 lat wcześniej wybudował Salomon Aszerze, Kemoszowi, Milkomowi i Molochowi.

A Pan twierdzi, że to, co powyżej napisałem o wielobóstwie Izraelitów "nie znajduje odzwierciedlenia na kartach biblijnych ksiąg". Doprawdy nie pojmuję, jak Pan to wymyślił.


Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.
H. Conzelmann, teolog

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365