Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rakieta vs mechanika... relatywistyczna :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
07-10-2016 21:43astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
Rakieta vs mechanika... relatywistyczna :)
Wedle STW siły transformują się jakoś tak, chyba:

wzdłuż: F' = F
natomiast prostopadła: F' = F/gamma.

były z tym potem różne zabawne skecze, np.:
słynny paradoks Tolmana, odnośnie dwóch prostopadłych sił:



Jak widać siły są różne a na dodatek ramiona też - poziome krótsze,
co sumie daje moment obrotowy: gamma^2 F x L, zamiast zero.

Przecież to jest totalnie chore...
nie wiem kto to wyprowadzał, pewnie jakiś student 1-go roku..
.......

Niby jakim cudem siła pozioma ma być zachowana, a prostopadła zmniejszona?!
Przecież to są tylko transformacje matematyczne - zmiany współrzędnych!

Sprawa jest prosta jak siekiera:
wzdłuż siła maleje i aż gamma^3 razy!
Co, a może nie?

Dowód:
odpalamy silniki rakiety, które dają stały ciąg i przyspieszenie, np. g.
Załoga ma wtedy stałe ciążenie g - jak na Ziemi no i gra.

A zgodnie z zasadami relatywy to ciążenie ma być zachowane niezależnie od prędkości,
bo inaczej mogliby zmierzyć swoją prędkość poprzez pomiar zmian tego ciążenia, co jest zabronione w relatywie!

OK. Zatem mamy bezwarunkowo: g' = gamma^3 g.
i niezależnie od kierunku - pion, poziom, czy skos!

Dlaczego gamma^3 ?
No bo przyspieszenie ma wymiar m/s^2, czyli kontrakcja długości 1, i plus 2 dylatacja czasa - razem jest 3!

Co zresztą jest full zgodne z wzorami relatywy, bowiem energia w relatywie jest przecież: m'c^2 = m gamma c^2;
co jest oczywiście całką z gamma^3, a nie inaczej!

Ale dalej - poprzecznie ma być inaczej... bo niby co?
Pewnie że to samo będzie...

G' = g'm = g*gamma^3 m;
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
Kto przenosi moje tematy?

Zaraz wylecisz, gnojku.


Lepiej spłonąć niż się tlić.
Ebvalaim (2787 punktów)
>wzdłuż siła maleje i aż gamma^3 razy!
Owszem.

>Ale dalej - poprzecznie ma być inaczej... bo niby co?
>Pewnie że to samo będzie...
>G' = g'm = g*gamma^3 m;
A tu nie.

Weź sobie p = mv/sqrt(1-v^2) i policz F=dp/dt. Kiedyś to policzyłem i jeśli dobrze pamiętam, wychodzi m*gamma^3*a_wzdłuż + m*gamma*a_w_poprzek.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365