>W średniowieczu chłop mający 1,70 był postrzegany za wielkiego, teraz jest to wartość poniżej średniej i to o jakieś 7cm. Więc nie mów że 3-4 tysiące lat temu wyglądaliśmy identycznie bo nie jest to prawdą. Nie wszystkie zmiany obserwować można wyłącznie w tysiącach i milionach lat, czasem wystarczy kilka stuleci.
To była różnica wynikająca z niedożywienia, nie zmian genetycznych. Jaskiniowcy z okresu Cro-Magnon mieli wzrost podobny do naszego. Podobnie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat po wojnie Japończycy znacznie urośli, z tego samego powodu, poprawienie diety.
|