Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak jeden Żyd drugiego otruł arszenikiem we Lwowie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
02-01-2019 19:33Arminius (25555 punktów)Jak jeden Żyd drugiego otruł arszenikiem we Lwowie
Ocena 1 na 1
W 1995 r. premier Izraela Iccchak Rabin został zamordowany przez ultranacjonalistycznego żydowskiego fanatyka, Jigala Amira, biorącego w ten okrutny sposób odwet za porozumienie w Oslo (otwierające drogę do Autonomii Palestyńskiej), którego współarchitektem był Rabin. Doszło więc do sytuacji, w której Żyd fanatyk religijny zabił z wyrachownaiem Żyda umiarkowanego liberała.
Zdarzenie jak wyżej miało swój sui generis precedens półtora wieku wczesniej. Co ciekawe miało to miejsce we Lwowie - więc tym bardziej jest to sprawa intrygująca. 6 września 1848 r. Abraham Ber Pilpel żydowski złotnik ze Lwowa pod pretekstem zapalenia cygara od tlącego się w kominku łuczywa, wstąpił do domu lwowskiego rabina Abrahama Kohna i ukradkiem wsypał końską porcję arszeniku do gotującej się na kuchni zupy. Po spożyciu tak "dowartościowanego" jadła, cała rodzina rabina pochorowała się ciężko - a on sam i jego mała córka zeszli z tego świata.
Kohn nie był zwyczajnym rabinem. Był to bowiem reprezentant judaizmu reformowanego, nawiązującego do ideałów Oświecenia i Haskali. Zwalczał on żydowksie przesądy, starał się wykorzenić żydowski - jego zdaniem - niechlujny strój. Kładł nacisk na edukację, higienę, milosierdzie i postawy etyczne. Zwalczał faryzeim, formalizm i.... last but not least fiskalizm lwowskiego ortodoksyjnego judaizmu. Bowiem pod wpływem jego petycji, władze zniosły podatek od koszernego mięsa oraz szabasowtch świec. Był on nałożony przez władze państwowe. Sciągany zaś był przez ortodoksyjną starszyznę, przy czym często w trakcie tej operacji dochodziło do ogromnych nadużyć.
Michael Stanislawski, auto książki najpełniej dotykajacej problemu jak wyżej, pod wcale wymownym tytułem: "A Murder in Lemberg Politics, Religion, and Violence in Modern Jewish History", stawia mocno uzasadnioną tezę, iż zamachu na Kohna dokonali lwowscy ultraortodoksi, powodowani dwoma przesłankami:primo,ogólną niechęcią czy też nawet nienawiścią sporej cześci lwowskich Żydów( Kohn przed śmiercią wielokrotnie otrzymywał listy z pogróżkami pozbawienia go życia) do odmiany judaizmu jaką prezentował, secundo, zemstą za pozbawienie "plemiennej starszyzny" lwowskich Żydów okazji do robienia geszeftów, przy siąganiu podatków jak wyżej.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanych materiałów. A tak finalnie, tytułem dygresji pewnej, warto nadmienić, iż trucie arszenikiem bliźniego przy zastosowaniu modus operandi jak wyżej - zdaje się być na pierwszy rzut oka konceptem zaczerpniętym z najpośledniejszego kryminału. Cóż, życie często pisze scenariusze tak prawdziwe, że aż trudne do uwierzenia!

"Once he became Lemberg's rabbi, Kohn established a school that offered both secular and Jewish studies, taught in German. It attracted some 700 pupils, both male and female.
But certain stalwarts among Lemberg's Hasidic and traditional-Orthodox Jews felt angered and threatened by his call for the emancipation of Galician Jewry. Also, he appealed to the secular authorities to cancel the taxes on both kosher food and the sale of Sabbath candles - taxes that were collected by other Jews. . They also resented his request to Austrian authorities to enforce an existing ban on the wearing of Hasidic garb.
Lemberg was a polarizing figure, and he had both loyal followers and fanatical opponents. He was offered money to resign his position, and when he demurred, he began to receive death threats.
In his book on the Kohn case, "A Murder in Lemberg: Politics, Religion and Violence in Modern Jewish History," published in 2007, Michael Stanislawski, who examined the long-inaccessible records of the investigation and the resultant trials, concluded that the perpetrator was one Abraham Ber Pilpel, a Hasidic goldsmith. Having infiltrated the Kohn family kitchen on September 6, 1848, Pilpel, on the pretense of lighting his cigar from the light of the stove, leaned over and poured arsenic into the soup as it bubbled away.
Everyone who ate the soup got sick, and, as noted, both Abraham and the baby Teresa actually died."

www.haaret(*)soned-by-fellow-jews-1.5436500

press.princeton.edu/titles/8382.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

oportunista (1711 punktów)
Mój ty panie " 6 września 1848 r. Abraham Ber Pilpel żydowski złotnik ze Lwowa pod pretekstem zapalenia cygara od tlącego się w kominku łuczywa, wstąpił do domu lwowskiego rabina Abrahama Kohna i ukradkiem wsypał końską porcję arszeniku do gotującej się na kuchni zupy" Jestem do głębi wstrząśnięty, jak on mógł, toć podobnej zbrodni świat nie widział. No wiecie rozumiecie, mordują, awanturują się w samolocie, no i w ogóle feee. Mała do tego dygresja. Rozumiem intencje, ale można przecież się postarać i manipulować w mniej obrzydliwy sposób. Choć z drugiej strony, po sylwestrze spędzonym w samotności przy lampce dobrego wina i muzyce Szuberta, lektura jak znalazł, zainteresowani już przebierają nóżkami.
03-01-2019 22:13 
 Ocena 1 na 3
Arminius (25555 punktów)traumatycznie?
>Mój ty panie " 6 września 1848 r. Abraham Ber Pilpel żydowski złotnik ze Lwowa pod pretekstem zapalenia cygara od tlącego się w kominku łuczywa, wstąpił do domu lwowskiego rabina Abrahama Kohna i ukradkiem wsypał końską porcję arszeniku do gotującej się na kuchni zupy" Jestem do głębi wstrząśnięty, jak on mógł, toć podobnej zbrodni świat nie widział.

I słusznie jest Pan wstrząsnięty. Świat co prawda widział i gorsze zbrodnie - ale ta Pilpela też jest wcale perfidna i zasługuje na odnotowanie, szczególnie, iż pojawia się tu motyw trucia, co może wywoływać skojarzenia z oskarżaniem Żydów o zatruwanie studni - nie tylko w Średniowieczu.

>No wiecie rozumiecie, mordują, awanturują się w samolocie, no i w ogóle feee.

Otóż to. Dają wszystkim w bolesny i obleśny sposób do zrozumienia - iż są kimś wyjątkowym i zasługują na wyjątkowe traktowanie. A propos, Czy pan wie, iż ultraortodoksi w Nowym Jorku prześladują kobiety, które się pojawiają w okolicach przez nich zamieszkałych??? Coś na ten temat - dla Pana skrobnę wkrótce.

>Mała do tego dygresja. Rozumiem intencje, ale można przecież się postarać i >manipulować w mniej obrzydliwy sposób.

Na czym polega manipulacja w przypadku zaprepezntowania otrucia jak wyżej w oparciu o żydowskie materiałY z Haaretz??? Znajomy historyk bardzo się zainteresował - wręcz pdoniesił - opisanym przypadkiem. Nie miał o nim zielonego pojęcia - chociaż to - podobno - profesjonalista. Ale się nię dziwię - bo takie "frykasy" są starannie zamiatane pod dywan przez Żydów - i..... osoby pańskiego pokroju, które czyniąc to ....manipulują w obrzydliwy sposób.

>Choć z drugiej strony, po sylwestrze spędzonym w samotności przy lampce dobrego >wina i muzyce Szuberta, lektura jak znalazł....

W noc sylwestrową, w okolicznościach przyrody jak wyżej - oddawałem się lekturze innego sortu ( rosyjska proza łagrowa) ale też wielce interesującej. A co Pan robił??? Pozostaję w nadzieji, iż nie odpalał Pan całych baterii fajerwerów "panu bogu w okno"??? Bo im wiecej hasłasu ktoś generuje - tym mniej ma cokolwiek do powiedzenia

>zainteresowani już przebierają >nóżkami.

Jeżeli już, to mózgami - bo to zagadnienie intelektualne, w żadnym wypadku mięsno - szkieletowe.
pawel_wr (4297 punktów)Odp: traumatycznie?

>Jeżeli już, to mózgami - bo to zagadnienie intelektualne, w żadnym wypadku mięsno - szkieletowe.

Taaaa...
A poza tym, drogi Arminiusie , to w Twojej rodzinie są wszyscy zdrowi ?


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
07-01-2019 10:59 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)nie są?
>>Jeżeli już, to mózgami - bo to zagadnienie intelektualne, w żadnym wypadku mięsno - szkieletowe.
>Taaaa...
>A poza tym, drogi Arminiusie , to w Twojej rodzinie są wszyscy zdrowi ?


Oczywiście że nie są. W pańskiej przecież też.
07-01-2019 22:28 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)Odp: nie są?

>>A poza tym, drogi Arminiusie , to w Twojej rodzinie są wszyscy zdrowi ?
>Oczywiście że nie są. W pańskiej przecież też.
>

Podziwiam Twoją autoironię.
Czy w Twojej rodzinie są , tak jak TY, ordynarni antysemici ?
Czy Ty spotykasz się na "urodzinach u cioci" i pi***isz
o żydowskiej sitwie , która rządzi światem ?
Jesteś zachwycony swoim pseudointelktualnym bełkotem ,
którym imponujesz moralnym ćwokom ze swego otoczenia ?

Pytanie zasadnicze : popierasz Niemcy hitlerowskie,
które to państwo wymordowało miliony
Żydów ( także Polaków , innych Słowian , Cyganów) ???

Plujesz antysemickim jadem przy każdej ,
nawet błachej sytuacji.
Jaki jest Twój problem, że w kazdej niemal kwestii węszysz
i tropisz spiski żydowskie ?

Czy np. jakiś Żyd oszukał Twojego pradziadka ,
a Ty nosisz w sercu 100 lat
po tym fakcie urazę ?

Jesteś normalny , czy cierpisz na urojenia
psychopatologiczno-antyjudaistyczne?

Poproś swego lekarza rodzinnego
o skierowanie do psychiatry.

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
08-01-2019 08:54 
 Ocena 2 na 4
Arminius (25555 punktów)Podwyższony poziom agresji
>>>A poza tym, drogi Arminiusie , to w Twojej rodzinie są wszyscy zdrowi ?
>>Oczywiście że nie są. W pańskiej przecież też.
>>
>Podziwiam Twoją autoironię.

Proszę sobie oszczędzić pochlebstw - nie jestem na nie łasy.

>Czy w Twojej rodzinie są , tak jak TY, ordynarni antysemici ?

Nie tylko w mej rodzinie. Cały świat jest pełen ordynarnych "antysemitów". Proszę tylko posłuchać co na ten temat prawią Żydzi.

>Czy Ty spotykasz się na "urodzinach u cioci" i pi***isz
>o żydowskiej sitwie , która rządzi światem ?

Nie. Nie mam cioci. O lobby żydowsko - syjonistycznym i wyczynach Żydów rozprawiam - między innymi - na forum "Racjonalisty".

>Jesteś zachwycony swoim pseudointelktualnym bełkotem ,

Znów chce mi Pan pochlebiać?

>którym imponujesz moralnym ćwokom ze swego otoczenia ?

Wielu z nich zaczęło inaczej patrzeć na "problem żydowski", przy czym epitetowanie ich jak wyżej - niezbyt dobrze zaświadcza o pańskiej kindersztubie.

>Pytanie zasadnicze : popierasz Niemcy hitlerowskie,
>które to państwo wymordowało miliony
>Żydów ( także Polaków , innych Słowian , Cyganów) ???

Pan się fantastycznie odnajduje w roli....komunistycznego śledczego. I usiłuje dokonać osławionego reductio ad Hitlerum. Nieładnie.

>Plujesz antysemickim jadem przy każdej ,
>nawet błachej sytuacji.

Rozprawiam o istotnych zagadnieniach - niczego nie wysysam...z palucha, o czym zaświadczają podlinkowane materiały weryfikujące.

>Jaki jest Twój problem, że w kazdej niemal kwestii węszysz
>i tropisz spiski żydowskie ?

Jestem weredykiem - historykiem rewizjonistą, który stara się odkłamać problem ogromnie zmanipulowany

>Czy np. jakiś Żyd oszukał Twojego pradziadka ,
> a Ty nosisz w sercu 100 lat
>po tym fakcie urazę ?

Na pewno oszukał - i to nie raz. Moi pradziadkowie byli chłopami - których Żydzi wespół ze szlachtą i kościołem "skórowali" ile wlezie.

>Jesteś normalny , czy cierpisz na urojenia
>psychopatologiczno-antyjudaistyczne?

Mieszczę się w tak zwanej normie - cokolwiek to oznacza. Natomiast pan - ze swoją sugestią przywołującą instytucję sowieckich psychuszek w których trzymano nieprawomyślnych - już chyba wychodzi poza ową normę???

>Poproś swego lekarza rodzinnego
>o skierowanie do psychiatry.

Lekarka jak wyżej kiedyś w młodości zarabiała w USA na tak zwanych "cleanówkach" - i od tamtego czasu ma bardzo złą opinię o Żydach. Więc moje krytyczne opinie o nich - nie zostaną przez nią potraktowane jako aberracja, raczej przeciwnie. Poza tym - jako że pracuje w polskiej służbie zdrowia - niezbyt chętnie daje skierowania do specjalistów.

>Pogrążony w wierze odrzuca rozum.

Otóż to. A Pan chyba jest wyznawcą tak zwanej "religii holocaustu"???

Dygresja natury ogólnej. Otóż język pańskiej wypowiedzi niebezpiecznie blisko zbliżył się to tak zwanej mowy nienawiści, co - najpewniej - wskazuje na wysoki poziom agresji cechujący pańską osobowość. Osobnicy o podwyższonym poziomie agresji z całą pewnością są większym problemem dla otoczenia - niż ci, co wyrażają się krytycznie - ale z należytą kindersztubą - o kwestii żydowskiej.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365