Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przed inwazją głupi i po inwazji też

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
31-08-2021 12:17Arminius (25555 punktów)Przed inwazją głupi i po inwazji też
Ocena 3 na 3
W reakcji na zamach terrorystyczny w Kabulu ze strony ISIS ( w którym zginęło stukilkudziesięciu afgańskich cywili i kilkunastu amerykańskich żołnierzy) Biden przyrzekł surowy odwet.
I jak zwykle amerykańskie drony uśmierciły więcej niewinnych ludzi niż odpowiedzialnych za zamach. Amerykanie przegrani wycofują się ze sromotą z Afganistanu i nic po tych dwudziestu latach się nie nauczyli. Powtarzają te same stare błędy. Z zasady brzytwy Ockhama wynika, że jak collateral demage ma być większy od strat zadanych wrogowi to lepiej z ataku zrezygnować bo się - summa summarum osiąga efekt odwrotny do zamierzonego. A później kretyni znad Potomaku ( i ich akolici znad innych stołecznych rzek) dziwią się dlaczego tak łatwo talibowie przejęli władzę w Afganistanie?

"Emran Feroz, an Afghan journalist based in Germany who has investigated the impact of aerial attacks on Afghan civilians for 10 years, says the fact that Sunday's attack took place in Kabul will help draw media attention to an issue that has plagued Afghan civilians since the US-led invasion in 2001.
"It's very symbolic that US operations in Afghanistan started with drone strikes and ended with drone strikes. It seems they've learned nothing in 20 years," he told Al Jazeera.
Feroz, who published the German-language book Death at the Push of a Button in 2017, says the results of the US drone war can be seen on the streets of Kabul where high-ranking Taliban members, including some who had been reported "killed" multiple times have been roaming the capital since the group took control of the country.
"But the question no one seems to want to ask is who was killed instead of them?"

www.aljaze(*)led-by-a-us-airstrike-in-kabul
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rafał Kozłowski (301 punktów)
>W reakcji na zamach terrorystyczny w Kabulu ze strony ISIS ( w którym zginęło stukilkudziesięciu
>afgańskich cywili i kilkunastu amerykańskich żołnierzy) Biden przyrzekł surowy odwet.
>I jak zwykle amerykańskie drony uśmierciły więcej niewinnych ludzi niż odpowiedzialnych za zamach.
>Amerykanie przegrani wycofują się ze sromotą z Afganistanu i nic po tych dwudziestu latach się nie
>nauczyli. Powtarzają te same stare błędy. Z zasady brzytwy Ockhama wynika, że jak collateral demage
>ma być większy od strat zadanych wrogowi to lepiej z ataku zrezygnować bo się - summa summarum
>osiąga efekt odwrotny do zamierzonego. A później kretyni znad Potomaku ( i ich akolici znad innych
>stołecznych rzek) dziwią się dlaczego tak łatwo talibowie przejęli władzę w Afganistanie?
[...]
>www.aljaze(*)led-by-a-us-airstrike-in-kabul
>

To jest ciekawe:
www.aljaze(*)res-in-the-greater-middle-east
31-08-2021 14:11 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)pseudoeksperci
>To jest ciekawe:

"Edward Said's deep critique of "Orientalism" has shown us these errors were part of a broader pattern of distortions. Ironically, Said's work faced a backlash that triggered a "sectarian" polarisation in Middle Eastern studies in the US. Opponents of his views, including an alliance of neoconservatives and pro-Israel lobbies, launched multiple crusades against fair-minded academics, including campaigns of defamation, lobbying to cut official funds to universities deemed anti-Israel, or even anti-America.

These ventures included the American Council of Trustees and Alumni, set up in 1995 by Lynne Cheney and Senator Joe Lieberman, and described by critics as a form of New McCarthyism for its systematic targeting of progressive academics as "enemies of the American civilisation".

In 2002, the pro-Israel lobbyists launched Campus Watch, dedicated to targeting academics deemed hostile to Israel's agenda. The group published a "black list" of "offending" academics, and urged students to snitch on their professors!

Given the already mentioned problems of "expertise" in foreign policy analysis, the advice of these campaigners looks like a prescription for the poor-sighted to wear blindfolds. Enhanced since then by Trumpism and its hostility to anything rational, this approach threatens American society as a whole, and not just academia and rationality.

The Afghan question needs to be seen in this broader framework. Faulty analyses (or plain prejudice/bias) often produce disastrous policies, which in turn generate more misguided analyses. There is the background issue of Israel, and the irrational decision in Washington to indulge whatever absurd and dangerous policies Israelis propose, oblivious of the consequences, even to Israel itself. As a result, it is not Israel, but America that is the gravest threat to stability in the region."
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
Odp: Przed inwazją głupi i po inwazji też
>
>Amerykanie przegrani wycofują się ze sromotą z Afganistanu i nic po tych dwudziestu latach się >nie nauczyli.

Amerykanie w czasie 2O-letniej okupacji Afganistanu stracili ponad 2 4OO żołnierzy. Misja w Afganistanie kosztowała USA 2 bln dolarów.

W jakim celu reżim amerykański zaatakował Afganistan?
Skąd reżim amerykański bierze BILIONY DOLARÓW NA MORDOWANIE??
Czym zastraszyli Afgańczycy reżim amerykański z jego sługusami??
01-09-2021 08:48 
 Ocena 1 na 1
Rafał Kozłowski (301 punktów)
>>>Amerykanie przegrani wycofują się ze sromotą z Afganistanu i nic po tych dwudziestu latach się >nie nauczyli.
>Amerykanie w czasie 2O-letniej okupacji Afganistanu stracili ponad 2 4OO żołnierzy. Misja w Afganistanie kosztowała USA 2 bln dolarów.
>W jakim celu reżim amerykański zaatakował Afganistan?
>Skąd reżim amerykański bierze BILIONY DOLARÓW NA MORDOWANIE??
>Czym zastraszyli Afgańczycy reżim amerykański z jego sługusami??
>

Odpowiedź jest dość prosta. USA zawsze chciały być na Bliskim Wschodzie dla celów gospodarczych, a można to było zrealizować jedynie poprzez obecność militarną. Nie wystarczało bowiem mieć tam Izrael jako narzędzie wpływu politycznego. Cała reszta historii, to stos pretekstów, aby uzasadnić inwazję. Nie udało się jednak Być na Bliskim Wchodzie - lista błędów jakie popełniono jest bardzo długa.
Teraz, samo "wyjście" USA z Bliskiego Wschodu jest symbolem upadku Hegemona w skali globalnej, choć prawdą jest, że USA to nadal najważniejszy gracz na arenie międzynarodowej, ale już bardzo "pokaleczony" i osłabiony.
Zauważ, kto pozostawił swoje ambasady w Afganistanie? Teraz Rosja i Chiny zagrają razem "pierwsze skrzypce", a jest o co zabiegać. Ten z pozoru pustynny kraj, to bogactwo surowców, m.in. ruda żelaza, super cenny lit, ropa naftowa, metale szlachetne etc. Ale, aby do tych surowców się "dobrać" trzeba spokoju gospodarczego, czego amerykanie nie potrafili zrobić. Teraz zapewne Rosja, a w szczególności Chiny ze swoim finansowymi zasobami zadbają i skuszą Afganistan (Talibów) do współpracy. Bo tym dwóm krajom chodzi tylko o biznes, a nie o względy ideologiczne.
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
> Teraz zapewne Rosja, a w szczególności Chiny ze swoim finansowymi zasobami zadbają i skuszą >Afganistan (Talibów) do współpracy. Bo tym dwóm krajom chodzi tylko o biznes, a nie o względy >ideologiczne.

Reżim amerykański najpierw szkoli agenturę do przejęcia władzy w swoich koloniach, potem pod szczytnymi hasłami jednoczy lud do wymordowani tubylczej inteligencji a na końcu mamy tubylcze "rządy" demokratycznych "polityków", z ulicy, pranie szarych komórek zadłużanym robolom.
Ameryka odcina narodowi głowę i niszczy jego duszę. Oczywiście robi to głosząc populistyczne hasła o: wolności, demokracji i prawach człowieka.
Wątpię żeby w Afganistanie były jakieś bogactwa, których wydobycie byłoby opłacalne. Afganistan był miejsce próby sił reżimu amerykańskiego z Azją.
Dalej nie wiemy, dlaczego bilionowa armia zawodowych morderców, uciekła ze swoich okopanych pozycji w Azji??
Strach aż padł na "polski", "katolicki" demokratyczny rząd, na którym jest krew niewinnych, pracowitych Azjatów.
Rafał Kozłowski (301 punktów)
>> Teraz zapewne Rosja, a w szczególności Chiny ze swoim finansowymi zasobami zadbają i skuszą >Afganistan (Talibów) do współpracy. Bo tym dwóm krajom chodzi tylko o biznes, a nie o względy >ideologiczne.
>Reżim amerykański najpierw szkoli agenturę do przejęcia władzy w swoich koloniach, potem pod szczytnymi hasłami jednoczy lud do wymordowani tubylczej inteligencji a na końcu mamy tubylcze "rządy" demokratycznych "polityków", z ulicy, pranie szarych komórek zadłużanym robolom.
>Ameryka odcina narodowi głowę i niszczy jego duszę. Oczywiście robi to głosząc populistyczne hasła o: wolności, demokracji i prawach człowieka.
>Wątpię żeby w Afganistanie były jakieś bogactwa, których wydobycie byłoby opłacalne. Afganistan był miejsce próby sił reżimu amerykańskiego z Azją.
>Dalej nie wiemy, dlaczego bilionowa armia zawodowych morderców, uciekła ze swoich okopanych pozycji w Azji??
>Strach aż padł na "polski", "katolicki" demokratyczny rząd, na którym jest krew niewinnych, pracowitych Azjatów.

Poniżej jeden z wielu artykułów jakie pojawiły się w mediach, a które dotyczą o co warto zabiegać w Afganistanie.
biznesaler(*)a-energetyka-lit-miedz-kobalt/

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365