Racjonalista - Strona głównaDo treści
Poezja Jarosława Marka Rymkiewicza - lektura obowiazkowa.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
18-02-2017 10:164poryroku (951 punktów)Poezja Jarosława Marka Rymkiewicza - lektura obowiazkowa.
Ocena 1 na 1
Nie mogłem uwierzyć (ale to pewnie dlatego, że jestem człowiekiem małej wiary), że Pan Rymkiewicz znalazł się jako autor w kanonie lektur obowiązkowych dla klasy VIII szkoły podstawowej.

serwisy.ga(*)lektury-szkola-podstawowa.html

i wersja trochę bardziej przejrzysta:

wiadomosci(*)ismy-czego-beda-sie-uczyc.html

No i mała próbka, pogrubienie moje:

----------------------------------

"Do Jarosława Kaczyńskiego

Ojczyzna jest w potrzebie - to znaczy: łajdacy
Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy

Polska - mówią - i owszem to nawet rzecz miła
Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła

Polska - mówią - wspaniale lecz trzeba po trochu
Ją ucywilizować - niech klęczy na grochu

Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje
Bo z tymi moherami to się żyć nie daje

I znowu są dwie Polski - są dwa jej oblicza
Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza

Polska go nie pytała czy ma chęć umierać
A on wiedział - że tego nie wolno wybierać

Dwie Polski - ta o której wiedzieli prorocy
I ta którą w objęcia bierze car północy

Dwie Polski - jedna chce się podobać na świecie
I ta druga - ta którą wiozą na lawecie

Ta w naszą krew jak w sztandar królewski ubrana
Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana

Powiedzą że to patos - tu trzeba patosu
Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu

Co zrobicie? - pytają nas teraz przodkowie
I nikt na to pytanie za nas nie odpowie

To co nas podzieliło - to się już nie sklei
Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei

Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!

Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
O to nas teraz pyta to spalone ciało

I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
Niech się Pan trzyma - Drogi Panie Jarosławie"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>serwisy.ga(*)lektury-szkola-podstawowa.html
"Do listy lektur obowiązkowych dopisano fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca."


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
18-02-2017 11:25 
 Ocena 2 na 2
4poryroku (951 punktów)

>"Do listy lektur obowiązkowych dopisano fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca."

Uwielbiam Leca. Mam nadzieję, że będzie go więcej niż Rymkiewicza.

no to Lecim:

"Mężczyźni wolą kobiety ładne niż mądre, ponieważ łatwiej im przychodzi patrzenie niż myślenie."
18-02-2017 11:35 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>no to Lecim:
Lecim - he he, doceniłby. Oczywiście o ile nie jest to jego własne.

"A może Bóg sobie mnie upatrzył na ateistę?"


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
4poryroku (951 punktów)

>"A może Bóg sobie mnie upatrzył na ateistę?"

Znając moje szczęście na pewno to prawda .

"Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat."
18-02-2017 16:00 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>"Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat."
Itd, itp ...


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
18-02-2017 12:44 
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)
>no to Lecim:

i Izydorzym:

Wyjęte Spomiędzy Ód...

Rymkiewicz,
Poezji -
misiewicz...

A zwłaszcza
Rymów -
płaszczak...

Umie w treści
Nic -
zamieścić...

Make up na liryce,
Służba -
polityce...

Zmurszeje mit,
Ostanie -
WSTYD!


Drobner, krotochwilny...
18-02-2017 15:03 
 Ocena 1 na 1
4poryroku (951 punktów)

>Drobner, krotochwilny...

Optuje za Twoją kandydaturą w miejsce Rymkiewicza .
18-02-2017 15:51 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>>Drobner, krotochwilny...
>Optuje za Twoją kandydaturą w miejsce Rymkiewicza .

Zaklęcie...

Ty turpisto! Ty sadysto!
Stań się znów...

.... licealistą!

Drobner, mag
18-02-2017 17:19 
 Ocena 1 na 1
4poryroku (951 punktów)

>Drobner, mag

Ty Drobnerze
Ty Poterze

Z taką marną błyskawicą
Twoje czary się nie liczą
Wenancjusz (16441 punktów)
>>serwisy.ga(*)lektury-szkola-podstawowa.html
>"Do listy lektur obowiązkowych dopisano fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca."
>
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.


Czy to prawda??! Niedowierzam!

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>serwisy.ga(*)lektury-szkola-podstawowa.html
>>"Do listy lektur obowiązkowych dopisano fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca."
>Czy to prawda??! Niedowierzam!
Dla niedowierzających jest link.


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
Wenancjusz (16441 punktów)
>Nie mogłem uwierzyć (ale to pewnie dlatego, że jestem człowiekiem małej wiary), że Pan Rymkiewicz
>znalazł się jako autor w kanonie lektur obowiązkowych dla klasy VIII szkoły podstawowej.
>serwisy.ga(*)lektury-szkola-podstawowa.html
>i wersja trochę bardziej przejrzysta:
>wiadomosci(*)ismy-czego-beda-sie-uczyc.html
>No i mała próbka, pogrubienie moje:
>----------------------------------
>"Do Jarosława Kaczyńskiego
>Ojczyzna jest w potrzebie - to znaczy: łajdacy
>Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy
>Polska - mówią - i owszem to nawet rzecz miła
>Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła
>Polska - mówią - wspaniale lecz trzeba po trochu
>Ją ucywilizować - niech klęczy na grochu
>Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje
>Bo z tymi moherami to się żyć nie daje
>I znowu są dwie Polski - są dwa jej oblicza
>Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza
>Polska go nie pytała czy ma chęć umierać
>A on wiedział - że tego nie wolno wybierać
>Dwie Polski - ta o której wiedzieli prorocy
>I ta którą w objęcia bierze car północy
>Dwie Polski - jedna chce się podobać na świecie
>I ta druga - ta którą wiozą na lawecie
>Ta w naszą krew jak w sztandar królewski ubrana
>Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana
>Powiedzą że to patos - tu trzeba patosu
>Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu
>Co zrobicie? - pytają nas teraz przodkowie
>I nikt na to pytanie za nas nie odpowie
>To co nas podzieliło - to się już nie sklei
>Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
>Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
>Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!
>Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
>O to nas teraz pyta to spalone ciało
>I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
>Niech się Pan trzyma - Drogi Panie Jarosławie"


4ryroku! Nie rób jaj! To jest wręcz nieprawdopodobne co piszesz! Trzeba bić na alarm i to potężnie. CO TO ZA TWÓRCZOSC!? CO NA TO MEN??? Czy należy leczyć kilka milionów Polaków czy kilkunastu oszalałych już do cna "uzdrowicieli" polskiej oświaty? Co się wyrabia z naszą oświatą?? Co się wyrabia z naszą edukacją?? No to jest czysty obłęd! No ale z drugiej strony Polacy wybrali ugrupowanie polityczne, w ramach demokracji, które jest nieprzygotowane do rządów średniej wielkości krajem europejskim. Gdzie nie spojrzysz tam dyletant! Co może nie? Proszę: min obrony, min. leśnictwa, min. edukacji, MIN. ZDROWIA, min. sportu, min. infrastruktury, min. kultury i sztuki, min. spraw wewnętrznych (Płaszczak i to nie była literówka), czyli dno. Ale tego Polacy chcieli. To jest już powoli dramat. Pozdrawiam tych co wierzą, że będzie lepiej.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
4poryroku (951 punktów)
>Gdzie nie spojrzysz tam dyletant! Co może nie? Proszę: min obrony, min. leśnictwa, min. edukacji, MIN. ZDROWIA, min. sportu, min. infrastruktury, min. kultury i sztuki, min. spraw wewnętrznych (Płaszczak i to nie była literówka), czyli dno. Ale tego Polacy chcieli. To jest już powoli dramat. Pozdrawiam tych co wierzą, że będzie lepiej.

Chciałbym żeby to były jaja. Jak to czytam to niedowierzanie miesza się z obrzydzeniem i rechotem. Np ostatnio Mateusz Morawiecki człowiek od wszystkiego z wykształcenia historyk udzielił wywiadu dla "Deutsche Welle" (16.02.2017). Wywiad prowadził Tim Sebastian. Się nam Pan Morawiecki przedstawił przed milionami. Prawo prawem ale sprawiedliwość musi byc po naszej stronie!

www.dw.com(*)najważniejsze/av-37583668

tutaj całość:

www.youtube.com/watch?v=CXzPiSkiJcA
18-02-2017 17:41 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>ale z drugiej strony Polacy wybrali ugrupowanie polityczne...

Czy te rzygowiny Rymkiewicza były prezentowane w kampanii wyborczej? Kto mógł przeczuć taką woltę?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
18-02-2017 18:51 
 Ocena 1 na 1
4poryroku (951 punktów)
>>ale z drugiej strony Polacy wybrali ugrupowanie polityczne...
>Czy te rzygowiny Rymkiewicza były prezentowane w kampanii wyborczej? Kto mógł przeczuć taką woltę?

Jestem w stanie zaakceptować Rymkiewicza pomimo jego częstochowskich rymów jako pojedynczy przejaw indoktrynacji. Natomiast widać pewien niepokojący trend i celowe działanie w dłuższej perspektywie. W nauczaniu biologii znika zapis o ewolucji która przestaje być punktem wyjścia do zrozumienia otaczającego nas świata.

Cytat:
Z celów kształcenia, czyli wymagań ogólnych zniknęło zdanie "[uczeń] wskazuje ewolucyjne źródła
różnorodności biologicznej". Wymaganie to zapewniało obecność myślenia ewolucyjnego w całym
cyklu nauczania biologii, a zwłaszcza omawianiu różnorodności biologicznej. Warto w tym miejscu
przypomnieć słynny esej wybitnego amerykańskiego genetyka Theodosiusa Dobzhansky'ego pod tytułem
"Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution" ("Nic w biologii nie ma
sensu, o ile nie jest widziane w świetle ewolucji"). Artykuł ten, opublikowany w 1973 r. w czasopi-
śmie pedagogicznym American Biology Teacher, podkreśla, że teoria ewolucji jest spoiwem biologii,
wyjaśniając jednocześnie jedność i różnorodność życia na Ziemi. Ewolucja jest źródłem złożoności
i różnorodności organizmów. Biologia nauczana bez ewolucji staje się zbiorem niepowiązanych
ze sobą faktów do zapamiętania, ale nie do zrozumienia.


kbsie.pan.(*)awie-programowej-8.12.2016.pdf

Jak czytam takie wieści
To się w mojej skromnej pale nie mieści.
19-02-2017 11:56 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>Jestem w stanie zaakceptować Rymkiewicza...

Jak to robisz? Zdaje się, że naszą kulturę czeka coś, co będzie odpowiednikiem socrealizmu, jakiś pisorealizm. Rymkiewicz nadał ton poezji. Pomniki już są...Kolej na obrazy prezesa i jego świty.

>W nauczaniu biologii znika zapis o ewolucji...

Ciekawe...Minister edukacji w stajni Trumpa, niejaka DeVos, też prezentuje poglądy kreacjonistyczne. Zanosi się na globalne zaćmienie...

Cytat:
DeVos and her family have poured millions of dollars into groups that champion intelligent design, the doctrine that the complexity of biological life can best be explained by the existence of a creator rather than by Darwinian evolution. Within this movement, " critical thinking" has become a code phrase to justify teaching of intelligent design.


www.rawsto(*)r-concerns-about-junk-science/


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
4poryroku (951 punktów)

>Jak to robisz?

Akceptuje bo nie mam wyboru. Nie ja decyduje o doborze lektur. Rymkiewicz jest przedstawicielem wąskiego nurtu "poezji" niskich lotów w programie nauczania. Mam nadzieję, że szkodliwość jego dzieł zostanie zrównoważona choćby przez Szymborską. Chociaż sporo zależy od formy w jakiej interpretacja jego dzieł będzie przekazywana. Może Rymkiewicz będzie przykładem jak nie pisać wierszy? Jeżeli pytasz o wymiar bardziej osobisty, to widzę u siebie próbę relatywizacji pierwotnego stanowiska które jest buntem wobec szerszej manipulacji. A manipulacją dokonuję się małymi kroczkami:

pl.wikiped(*)80žstopa_w_drzwiach”

Wqrwia mnie wykorzystywanie edukacji w celach politycznych. Budzi to we mnie odraze do cynizmu "klasy" politycznej.

>Zdaje się, że naszą kulturę czeka coś, co będzie odpowiednikiem socrealizmu, jakiś pisorealizm. Rymkiewicz nadał ton poezji. Pomniki już są...Kolej na obrazy prezesa i jego świty.

A o nagrodzie Błasika czytałeś (pogrubienie moje)?

Cytat:
W tym roku oprócz tradycyjnych "Ikarów" wdowa po generale Andrzeju Błasiku wręczyła wojskowym figurki z wizerunkiem swojego męża. "Do tej pory MON wręczał lotnikom statuetki Ikara (leży obok) Nowa statuetka wygląda tak" - napisał na Twitterze Kuba Jagowski dodając, że "prawdopodobnie będzie to osobna statuetka, obok dotychczasowego Ikara".


Cytat:
Porucznik Grzegorz Jasianek, oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego powiedział w rozmowie z Wprost.pl, że "nagrodzenie żołnierzy taką statuetką nie było inicjatywą związku". - My nie byliśmy pomysłodawcami, ani fundatorami tych wyróżnień. Była to prywatna inicjatywa Ewy Błasik albo Centrum Operacyjnego MON - tłumaczył. Z kolei ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ przyznał, że była to prywatna inicjatywa wdowy po generale. - Ewa Błasik zaproponowała wręczenie takiej statuetki lotnikom, a my na to przystaliśmy. Nie jest to odznaczenie wojskowe i najprawdopodobniej nie będzie to żadna stała inicjatywa - wyjaśnił oficer prasowy.


www.wprost(*)-to-pomysl-Mamy-komentarz.html

>Ciekawe...Minister edukacji w stajni Trumpa, niejaka DeVos, też prezentuje poglądy kreacjonistyczne. Zanosi się na globalne zaćmienie...

Tak to odbieram. Rozwiazaniem oczywiście jest edukacja społeczeństwa z czego "klasa" polityczna świetnie zdaje sobie sprawę. Zastanawiam się co sie musi wydarzyć, żeby ten trend uległ zmianie i czy to w ogóle możliwe. Nie chciałbym żeby tym punktem zwrotnym była kolejna wojna.
diogenes (42753 punktów)
>I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
>Niech się Pan trzyma - Drogi Panie Jarosławie"

To chyba zalany w trupa Jarosław (Rymkiewicz)
do siebie pije...


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
No cóż, niestety tak działa właśnie demokracja w praktyce.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365