Od dawna jestem ateistą, jednak dojrzale zacząłem się nad tym zastanawiać niedawno i zrobiłem sobie listę wątków, które chciałbym doczytać i rozwinąć. Ciężko się odnaleźć w gąszczu artykułów na tej stronie, więc proszę o namiary na artykuły, książki czy inne źródła rozwijające następujące tematy (lub pojedyncze z nich):
- Jezus jako uosobienie kultów solarnych - porównanie wiary w Boga do wiary np. w Świętego Mikołaja czy kult jednostki w Korei Północnej - wpajanie religii od małego - różnorodoność religii na przestrzeni czasowej i miejsc (która jest prawdziwa? dlaczego takie rozbieżności?) - podobieństwa między Biblią a mitami starożytnymi - religie zakładają, że cały Wszechświat kręci się wokół człowieka - brak źródeł o Jezusie pochodzących z czasów, kiedy żył (w tym relacji o cudach) - fakty biblijne bez potwierdzenia historycznego (np. ogólnoświatowy potop lub rzeź niewiniątek) - nauka wyjaśnia zjawiska, które dawniej przypisywano bogom (to, co nieznane i niewyjaśnione, często przypisujemy Bogu) - kreacjonizm a ewolucja i Wielki Wybuch - dusza a materialny mózg - racjonalizacja cudów (uzdrowienia, bilokacja, wizje, opętania, nierozkładające się zwłoki, cud słońca w Fatimie...) - zmiana sposobu interpretacji fragmentów Biblii z dosłownego na alegoryczny z uwagi na przytłaczające dowody naukowe - żadna religia nie jest naszym naturalnym instynktem (skąd więc się religie wzięły? jakie korzyści daje nam wiara?) - religie jako źródła władzy, głównie poprzez straszenie wiecznym piekłem jako kara za grzechy - jak to możliwe, że miliardy ludzi wierzących miałoby się mylić? - czy to możliwe, że ład w budowie Wszechświata oraz warunki do życia na Ziemi są kwestią przypadku? - brak konkretnych, powtarzalnych dowodów na istnienie Boga oraz na kontakt z Nim i skutki tegoż kontaktu - "udowodnij mi, że Bóg nie istnieje" - odsetek ateistów w krajach wysoko rozwiniętych w porównaniu z krajami słabo rozwiniętymi - absurdy i paradoksy natury i działań Boga |