Nie wikłając się w zawiłe szczegóły mogę jeszcze dodać kilka faktów:
1) Eliptyczny kształt orbit planet wynika z praw Newtona , który to wyjaśniając zagadnienia
mechaniki ciał niebieskich wprowadził siłę (centralną) nazwaną grawitacją.
Newton nie wyjaśnił natury tej siły (świadomie unikając jałowych spekulacji)
2) siła odśrodkowa i dośrodkowa to siły działające na ciało poruszające się ruchem
niejednostajnym i będące konsekwencją tego ruch są one więc pochodzenia
"dynamicznego" (nie wspominam o siłach pozornych i ruchu w nieinercjalnych
układach odniesienia - ujęcie "popularno -naukowe" tematu)
3) Istnienie siły przeciwnej do grawitacji jest wysoce prawdopodobne.
Antymateria jak się wydaje powinna wykazywać się "antygrawitacją "
(trudność polega na tym że nie potrafimy obecnie wytworzyć odpowiednio
dużo antymaterii , ta którą uda się wytworzyć bardzo szybko się dematerializuje
(anihiluje))
4) Obecnie naturę siły grawitacji tłumaczy się albo za pomocą OTW (ogólnej teorii
względności ) - patrz odpowiedź powyżej, albo stosując kwantową teorię pola
według której każda siła polega na wymianie "cząstek" będących nośnikami danego
pola (w przypatku grawitacjii są to grawitony)
Te dwa podejścia do tematu oczywiście wzajemnie sobie nie przeczą .
5) próżnia fizyczna nie istnieje. Tak jak nie istnieje przestrzeń bez "energii" albo
energia bez przestrzeni jest to konsekwencją równań OTW oraz pewnych
faktów postulowanych przez mechanikę kwantową (min kreacja par wirtualnych
cząstek)
6)Wszechświat nie rozszerza się w jakieś innej przestrzeni. Pierwotne pojęcia
przestrzeni ,energii i czasu są od siebie uzależnione. Można powiedzieć że
wszechświat jest dla siebie formą i tworzywem (zapożyczone od Arystotelesa

I na zakończenie polecam ksiązkę M. hellera "Kosmologiia kwantowa" w której
autor omawia podobne zagadnienia.