Ponoć księża uczą etyki. Często słyszy się obawy, że wprowadzenie masowo etycznej alternatywy w szkołach będzie fikcją, gdyż zajęcia te zmonopolizują katecheci i teologowie. Wiadomo, że Kościół organizuje specjalne kursy z pedagogiki etycznej, celem zagospodarowania tej przestrzeni. Wiele się o tym słyszy, ale jak to wygląda w rzeczywistości? Chciałbym konkretnych przykładów księży/zakonnic uczących gdzieś etyki. Ktoś zna, ma doświadczenie w tym zakresie? Dziś od rana wypytuję się o to pośród ludzi, którzy mieli etykę w szkole i na razie nie udało mi się odnaleźć osoby, która by miała z księdzem. Prowadzą to poloniści, historycy, filozofowie, ale czy dopuszczani są również księża? Wiadomo, że obecna skala tego zjawiska nie musi rzutować na to, jak będzie to wyglądało po upowszechnieniu etyki, wszak księża dopiero się za temat wzięli. Nawet więc, jeśli obecnie 1% zajęć z etyki prowadzą księża, to wcale nie oznacza, że jak etyka będzie w 50% szkół, to nadal będzie to 1% księży. Niemniej chodzi mi o konkretne przykłady - aby poznać, jak takie zajęcia etyczne z księdzem mogą wyglądać. Może powstanie z tego jakiś reportaż lub tekst, jeśli będzie o czym pisać  Jest? |