Racjonalista - Strona głównaDo treści
Demokracja - system oparty na emocjach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
16-03-2017 14:11olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Demokracja - system oparty na emocjach
Każdy z nas odczuwa pewne emocje. Emocje kształtują kierunek naszego myślenia. Czasem są to emocje silne a czasem słabe. W gruncie rzeczy emocje możemy określić jako pewną reakcję umysłu na określone doznanie, prowadzącą do pewnych wniosków, za nimi do pewnych decyzji, za nimi do pewnych zachowań.
Mimo, że emocje mają czysto abstrakcyjny charakter potrafimy je dobrze opisywać, nazywać i kategoryzować. Główny podział emocji jaki stosujemy to podział na dobre emocje i złe emocje, na pozytywne i negatywne. Nie wiedzieć skąd doskonale wiemy, która emocja jest pozytywna a która jest negatywna.
Kultura ludzkich zachowań świadczy o tym, że w ludzkim umyśle funkcjonuje imperatyw – przymus określonych zachowań i zakaz innych. Kiedy spróbujemy przeanalizować jak taki imperatyw działa w ludzkim umyśle docieramy właśnie do dobrych i złych emocji. To emocje zmuszą nas do zachowania kultury.
Demokracja to system normowania zachowań społecznych, który w stosunkach społecznych tworzy sytuacje przywilejów i kar. System norm określa jaki należy przyjąć stosunek do innych ludzi, czy ich uprzywilejować czy ukarać, wyróżnić czy napiętnować. Sama norma społeczna wywodzi się z powszechnego pojęcia dobra i zła, tj. właśnie z powszechnego poczucia dobrych i złych emocji w reakcji na doznanie.
Zachowania zgodne z normami prowadzą do pozytywnych emocji kolektywu, w którym żyjemy, natomiast zachowania sprzeczne z normami wywołują w kolektywie negatywne emocje.
Demokracja i stający za nią system norm są zatem uzewnętrznieniem powszechnego w umysłach jednostek żyjących kolektywie imperatywu zachowań. Wg mnie demokracja uzewnętrznia powszechny instynkt.

Co ciekawe imperatyw a zatem instynkt, jak proces wychowania pokazuje, jest programowalny, tzn. nie jest, a przynajmniej całkowicie, zdeterminowany biologicznie. Ekspresja osobowości podobnie do ekspresji biologicznego ciała zależy od środowiska w jakim będzie rozwijać się.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365