„Jak to by było, gdyby w Rosji nie żyło 3 mln. Żydów ale 3 mln. Rosjan i 80 mln Żydów? Na jaką wiarę nawróciliby oni Rosjan i jak traktowaliby ich? Czy pozwoliliby im na nabycie równych praw? Czy pozwoliliby im bez ograniczeń wyznawać ich wiarę? Czy nie obróciliby ich w niewolników? Albo jeszcze gorzej, czy nie puściliby ich wszystkich z torbami? Czy nie zmasakrowaliby ich do ostatniego człowieka, całkowicie eksterminując, tak jak to zwykli czynić z obcymi w starożytnych czasach ( starotestamentowe eksterminacje wrogów narodu wybranego przez jedynego boga – Arminius), w ich starożytnych dziejach?”
Fiodor Dostojewski wielkim pisarzem był. Być może zważywszy na ilość wydań jego książek, największym w historii, w skali globalnej. Tym niemniej jednak jego opinie o Żydach pozostają całkowicie nieznane szerszemu gronu czytelników. I dlatego warto je przybliżać. Najwięcej znajduje się ich w „Dzienniku pisarza”, wychodzącym w latach 1871 – 1883, z którego także pochodzi passus jak powyżej. Dominują wśród nich wypowiedzi zawierające ostrą krytykę eksploatacji rosyjskiego chłopa przez Żydów – temat doskonale znany z naszego polskiego podwórka - który już został na tym Forum w ramach cyklu „Cytatów czar”, opatrzony wielością przednich cytatów, różnorakich wybitnych osobistości. I dlatego w tym zakresie poglądy Dostojewskiego – jakkolwiek bardzo trafne – nie byłyby dla użytkowników Forum jakimkolwiek zaskoczeniem. W związku z powyższym zdecydowałem się, co prawda, na zaprezentowanie opinii FD dot. rosyjskich chłopów – ale zawierającej potężny ładunek profetyczny, stanowiący o jej oryginalności i…..atrakcyjności dla potencjalnego czytelnika. Tym bardziej, iż prognozy zawarte w passusie okazały się być wcale trafne – a sam FD - w związku z powyższym – mógłby się ubiegać o miano Nostradamusa naszych czasów. Albowiem, primo, kilkadziesiąt lat po napisaniu słów jak zacytowane, w Rosji bolszewickiej – Związku Sowieckim, komunistyczny aparat przymusu zdominowany przez Żydów, dopuścił się masowych zbrodni na narodzie rosyjskim – o których w cytacie. Szczególnie uderza wątek „obracania w niewolę” – zważywszy na wkład Żydów w powstanie i zarządzanie systemem GUŁAG-u. Co więcej, proroctwo FD, nie jest li tylko i wyłącznie ograniczone do Rosji i relacji rosyjsko – żydowskich. Przecież w Palestynie od wielu już lat zachodzi wiele z tego – o czym jest w prognozie jak wyżej, a przytoczony cytat mógłby okraszać jako swoiste motto, kolejne sypiące się jak z rękawa raporty międzynarodowych instytucji – potępiających politykę ucisku, prześladowań i dyskryminacji stosowaną przez państwo Izrael wobec Palestyńczyków. Jak widać powyżej, FD postawił profetyczną prognozę co do zbrodni „narodu wybranego”. Nie natrafiłem natomiast na podobna prognozę dot. ewentualnej........kary za ich popełnienie. A z całą pewnością byłaby to – zważywszy na kunszt literacki i dogłębną znajomość zagadnienia cechującą autora – lektura przyprawiająca o gęsią skórkę. |