 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-04-2021 22:55 | Ewing (288 punktów) | Modły nie pomagają
3 na 3 | Biskupi żyją krócej, pomimo licznych modłów. 15 marca 2021 r. w czasopiśmie o jak najbardziej naukowym sznycie "Journal of Religion and Health"*, wydawanym przez niemieckie kiedyś, a obecnie międzynarodowe wydawnictwo naukowe Springer Science + Business Media, ukazał się raport z wyników badań dwóch Polaków, prof. Dariusza Jemielniaka, mgr. Wojciecha Pędzicha, i jednej Polki, dr Natalii Banasik-Jemielniak pt. "Modlitwa wstawiennicza, długowieczność i śmiertelność biskupów rzymskokatolickich: studium eksploracyjne". Uczeni starali się sprawdzić, czy istnieje znaczący wpływ na długowieczność organizmu biskupa rzymskokatolickiego w rezultacie modlitwy wstawienniczej. Zwłaszcza jeżeli w biskupiej intencji mózgi wiernych wygenerowały dużą liczbę modlitw przez dłuższy okres. Aby zbadać zakładany wpływ na długowieczność konkretnych znanych z imienia i nazwiska osób, przeanalizowano wiek w chwili śmierci 857 biskupów z sześciu dużych krajów katolickich (Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Polski, Brazylii i Meksyku) w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Kościół rzymskokatolicki opiera swoją liturgię na mszale rzymskim, księdze, która strukturyzuje celebrację nabożeństwa. Zgodnie z jej zapisami podczas każdej liturgii we wszystkich kościołach rytu rzymskiego zgromadzeni modlą się: "Dlatego, Panie, wspomnij teraz wszystkich, za których składamy tę ofiarę: zwłaszcza Twojego sługę np. Jana, naszego Papieża Franciszka, naszego Biskupa Ignacego Deca i cały Zakon Biskupów". Frekwencja na mszach jest wysoka. Według najnowszych statystyk Kościoła polskiego liczba ta wynosiła przed pandemią 9-12 milionów osób każdej niedzieli. Zatem łączna liczba indywidualnych modlitw otrzymywanych rocznie przez jednego polskiego biskupa przekracza 3 mln. Badacze założyli również, że jeśli modlitwy wstawiennicze za konkretną wymienioną osobę mają wpływ na długowieczność, to biskupi rzymskokatoliccy powinni żyć znacznie dłużej niż księża, a na pewno dłużej niż naukowcy, którzy dobrodziejstw milionów modlitw w intencji swego dobrostanu nie doświadczają. Również powinna być zauważalna różnica w długości życia biskupów w dużych diecezjach (za takie przyjęto te powyżej miliona wiernych) i małych (poniżej 700 tysięcy). Zagregowane wyniki analizy matematycznej wykazały, że średnia długość życia w trzech badanych grupach nie odbiega od odchyleń standardowych. W przypadku Polski okazało się, że nauczyciele akademiccy, za których na ogół się nie modlimy, żyją średnio dłużej od biskupów o ponad 3 lata. Słabo wychodzi długowieczność księżom przaśnym i pospolitym. Ci żyją średnio krócej niż biskupi: 27 700 dni, czyli jakieś 76 lat. W konkluzji opisu projektu badawczego czytamy, że hipoteza o wpływie modlitwy wstawienniczej na długość życia nie została potwierdzona. Tym bardziej nie jest tak, że biskupi z większych diecezji mają większą szansę przeżycia niż ich koledzy z mniejszych, choć przecież Pan Bóg atakowany jest petycjami kilkaset tysięcy razy gęściej. tygodniknie.pl/wnoszac-rozum-do-kosciola/Jak widać modły nie pomagają. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | modły pomagają - ale nie biskupom | > Frekwencja na mszach jest wysoka. Według najnowszych statystyk Kościoła polskiego liczba ta >wynosiła przed pandemią 9-12 milionów osób każdej niedzieli. Zatem łączna liczba indywidualnych >modlitw otrzymywanych rocznie przez jednego polskiego biskupa przekracza 3 mln.Może chodzi nie tylko o ilość modlitw ale także o ich jakość, która nie jest najwyższa??? > wychodzi długowieczność księżom przaśnym...Jak rozumieć pojęcie "księdza przaśnego"? Co do terapeutycznego waloru modlitwy, ale dla samych modlących się chorych - polecam artykuł jak niżej: "Throughout history, people have used prayer in relation to their own health and the health of others. While prayer continues to be a prevalent practice, scientific research on the health benefits of prayer is still in its infancy. To gain a clearer understanding of why people derive health benefits from prayer, future studies need to identify the unique markers that differentiate prayer from other non-spiritual practices. Researchers must also accept that some aspects of prayer may not be transparent to scientific investigation and may go beyond the reach of science. In the clinical context, prayer should not be specifically prescribed or seen as a substitute for medical treatment, but should be recognised as an important resource for coping with pain and illness and improving health and general wellbeing." www.mja.co(*)icine-how-much-have-we-learned
|
|
| szarley (54913 punktów) | Odp: Modły nie pomagają | > tygodniknie.pl/wnoszac-rozum-do-kosciola/> Jak widać modły nie pomagają.Ot, czym się kończy naginanie nauki do celów ideologii 1 Badanie na poziomie średnio ogarniętego gimnazjalisty 2 Cytat z mszału autorstwa J. Urbana 3 Założenie, że wierni modlą się o długowieczność biskupów - z d. wzięte Trąci na milę urbanowym dowcipem, ale jeśli to prawda, to splendoru Akademii nie przynosi
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
 | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Założenie, że wierni modlą się o długowieczność biskupów [...] Trąci na milę urbanowym dowcipemTeż doceniam. 
cr
|
|
 | 2 na 2 | TyDraniu (6569 punktów) | >Ot, czym się kończy naginanie nauki do celów ideologii >1 Badanie na poziomie średnio ogarniętego gimnazjalisty >2 Cytat z mszału autorstwa J. Urbana >3 Założenie, że wierni modlą się o długowieczność biskupów - z d. wzięte >Trąci na milę urbanowym dowcipem, ale jeśli to prawda, to splendoru Akademii nie przynosi
Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Publikacja jest w Journal of Religion and Health. Według punktacji Ministerstwa za tę publikację jest 200 punktów, tyle samo ma Nature. Wartość poznawcza jest zerowa, ale taka publikacja potrafi zapewnić roczny budżet całego instytutu. Może dzięki temu uczeni mają czas i pieniądze na ważne badania?
|
|
|  | | szarley (54913 punktów) | >Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Publikacja jest w Journal of Religion and Health. Według punktacji Ministerstwa za tę publikację jest 200 punktów, tyle samo ma Nature. Wartość poznawcza jest zerowa, ale taka publikacja potrafi zapewnić roczny budżet całego instytutu. Może dzięki temu uczeni mają czas i pieniądze na ważne badania?
Czytałem jedynie artykuł w NIE. Chyba jednak autor artykułu sobie robi jaja. Cytat z mszy jest raczej tego dowodem, innym link do.... Jerzy Urban nie jest dla mnie wiarogodnym źródłem informacji, niemniej jeśli takie i tak opisane w NIE badania były prowadzone, to jest to jednak plama na Akademii.
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
| |  | 2 na 2 | TyDraniu (6569 punktów) | Częściowo, ale to jest jednak skutek. Przyczyną takich artykułów i właściwym problemem jest kilkakrotnie zawyżona punktacja journali/wydawnictw religijnych w stosunku do STEM, a także finansowanie premiujące walkę o punkty, a nie o prawdziwie nowatorskie odkrycia.
|
|
| | |  | | szarley (54913 punktów) | >Częściowo, ale to jest jednak skutek. Przyczyną takich artykułów i właściwym problemem jest kilkakrotnie zawyżona punktacja journali/wydawnictw religijnych w stosunku do STEM, a także finansowanie premiujące walkę o punkty, a nie o prawdziwie nowatorskie odkrycia.
Cóż, na ten temat się nie wypowiem. Za mała wiedza
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
| |  | 1 na 1 z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) | >> >Jerzy Urban nie jest dla mnie wiarogodnym źródłem informacji, niemniej jeśli takie i tak opisane w NIE badania były prowadzone, to jest to jednak plama na Akademii. > >
J. Urban pisze w swoim alfabecie, że wykreował Korwina. Miał z początku wątpliwości czy Korwin nie zaszkodzi partii ale z KC dostał wytyczne, że Korwina można puszczać do woli.
|
|
| |  | 2 na 2 | Fizyk (17637 punktów) | > Chyba jednak autor artykułu sobie robi jaja.Artykuł jest na serio. Czasopismo Journal of Religion and Health też się stara o naukowość, przynajmniej o tyle o ile jest to możliwe w socjologii. Ma wskaźnik cytowań ( impact factor) 1.2, czyli raczej mierny. Badania autorów są prostym opracowaniem statystycznym, ale rzetelne. Wyniki - spodziewane.
|
|
5 na 5 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Biskupi żyją krócej, pomimo licznych modłów.[...] Jak widać modły nie pomagają.Pomagają: ja codziennie się modlę, by biskupi żyli krócej, i to, jak widzę, działa. 
cr
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | usatysfakcjonowana? | >>Biskupi żyją krócej, pomimo licznych modłów.[...] Jak widać modły nie pomagają. >Pomagają: ja codziennie się modlę, by biskupi żyli krócej, i to, jak widzę, działa.
Czy mam dorozumiewać, że świadomość tego faktu sprawia pani satysfakcję, zważywszy na folderowy uśmiech emotikonowego oblicza???
|
|
|  | 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: usatysfakcjonowana? |
>Czy mam dorozumiewać, że świadomość tego faktu sprawia pani satysfakcję, zważywszy na folderowy uśmiech emotikonowego oblicza??? Każda skuteczność jest satysfakcjonująca, a teraz doszła mi jeszcze frajda, że ucieczką w ad personam ktoś daje dowód na zakłopotanie zaprezentowaną przeze mnie racją.
cr
|
|
| skorpion13 (920 punktów) | Odp: Modły nie pomagają |
>Jak widać modły nie pomagają. A placebo - pomaga? Również nie. (w przypadku chorób) Bo jedno i drugie - to to samo. Oddziałuje wyłacznie w sposób psychologiczny na nasza podświadomość.
|
|
 | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | zależności | >>Jak widać modły nie pomagają. >A placebo - pomaga? >Również nie. (w przypadku chorób) >Bo jedno i drugie - to to samo. Oddziałuje wyłacznie w sposób psychologiczny na nasza >podświadomość.
Wyłącznie w sposób psychologiczny? Powiedziałbym, że aż psychologiczny. Psyche ma duży wpływ na naszą "somę". I vice versa.
|
|
 | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Modły nie pomagają |
> >Jak widać modły nie pomagają.> A placebo - pomaga?> Również nie. (w przypadku chorób)Pomaga, tutaj napisałam na jakie stany chorobowe. 
cr
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|