150 lat temu wyrzut cząstek ze Słońca akurat w kierunku Ziemi mało szkodził. Owszem, zorze polarne nawet tam gdzie ich nie ma budziły ludzi w nocy i zamiast spać szli do roboty przez pomyłkę. Teraz skutki są gorsze. W wyniku burzy geomagnetycznej SpaceX straci 40 z 49 satelitów Starlink wysłanych na orbitę 3 lutego Wstępna analiza wskazuje, że chwilowe ogrzanie i wzrost gęstości atmosfery zwiększył opór atmosferyczny na niskich wysokościach, który uniemożliwił satelitom wyjście z trybu bezpiecznego w celu rozpoczęcia manewrów wznoszenia orbity. W efekcie satelity zaczęły...spadać. SpaceX zapewniła, że ryzyko kolizji z innymi satelitami jest zerowe, podobnie jak upadek szczątków na Ziemię, czy pozostanie nieaktywnych satelitów w kosmosie. Część już spłonęła w ziemskiej atmosferze, resztę spotka to niebawem. nauka.tvp.(*)czna-niszczy-satelity-starlinkSiema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |