Racjonalista - Strona głównaDo treści
Obywatela sprzedam tanio.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-01-2011 23:02Piotr K. (307 punktów)Obywatela sprzedam tanio.
Ocena 2 na 4
Ostatnio przetoczyła się przez media wieść, iż uprzejmie panujący planują ograniczyć transakcje gotówkowe w pięknym kraju nad Wisłą. Rządowa telewizja przedstawiła sielankowy w przesłaniu reportaż-news o tym ile to dobrego uzyskamy rezygnując z biletów narodowego banku polskiego. Wspomniano o tym że podążamy śladem niedoścignionego wzoru ze Skandynawii, podliczono koszty konwojów, ryzyko jakie ponosimy... I wszystko to, w sosie Nowo Irlandzkim dało by się może i przełknąć. Może. Ale...
Cały czas - czasem głośniej, niekiedy ciszej - rząd wspomina o podatku bankowym. W myśl solidarnego państwa solidarnie za grzechy bankowców ichniejszych obciąży się bankowców swojskich. Wszystko to pro publico bono.
Składamy oba fakty...
Likwidacja możliwości operowania gotówką (pomijając wątpliwości natury prawnej) stanowi przerzucenie kosztów operowania nią na "użytkownika końcowego". Wymusi głębszą penetrację rynku (w pięknym kraju nad Wisłą większość pieniądza obraca się nadal namacalnie), który - jak podają tu i tam - jest jeszcze w 70% dziewiczy. Stworzy nowe nawyki w obywatelu. Nade wszystko zaś: da bankowcom zarobić i pozwoli im zrekompensować sobie "podatek bankowy" (każda operacja kartowa obarczona jest prowizją banku i operatora).

I tak oto, obywatela - a dokładniej najcenniejszą jego własność: pieniądze - sprzedano. Za ile? Dowiemy się pewnie niebawem, oczekujmy informacji o wprowadzeniu podatku bankowego.


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rigoletto (3891 punktów)
Spokojnie! Przerzucimy się na dolary albo jakieś skórki kunowe...
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Ostatnio przetoczyła się przez media wieść,
Wiesz, ja jakoś przegapiłem, elegancko jednak rozpoczynając dyskusję wkleić jakiś link - to taka fajna świecka tradycja

Kolejny podatek oczywiście, że działa na nerwy, pytanie tylko w jakiej formie miałby być wprowadzony (pisałem już, że brakuje linku?)

Ogólnie transakcje bezgotówkowe popieram - to, że ludzie trzymają pieniądze w materacu, to wyraz polskiego zacofania. Ja mam bezpłatne internetowe konto, jest super-wygodne.

A banków po prostu nie lubię - żydy jedne


Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru. - R. A. Wilson
Piotr K. (307 punktów)
Co do linków, oto garść:
www.google.pl/search?q=nowy+podatek+bankowy
Podatek - w tym wypadku - nie "bezpośrednio" dla Ciebie, za to dla banku. Bank oczywiście i tak go na Ciebie przerzuci. A dodatkowo, jak pisałem...
www.google(*)3łw rezygnuje z gotówki

Trzymanie "pieniędzy w materacu" - może mało anglosaskie, a wręcz straszne z wiktoriańskiego punktu widzenia - ma swoje plusy...

Większość ludzi w tych pięknych czasach posiada praktycznie nic. Dom, samochód, sprzęt użytkowany przez nich jest w posiadaniu banku. Teraz walka idzie o to by też twoje pieniądze były całkowicie w posiadaniu (i kontroli) ichniejszym. Oczywiście - sprawa jest znacznie, znacznie, znacznie bardziej skomplikowana. Co jednak nie zmienia prostego faktu: rząd kupczy twoimi (i moimi) pieniędzmi jak zawsze. I - jak zawsze - robi to z uśmiechem na twarzy. Bo to że przybito gdzieś jakieś "porozumienie" jest dla mnie w świetle tych faktów - oczywiste.
16-01-2011 07:42 
 Ocena 2 na 2
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Co do linków, oto garść:
Dzięki

>Trzymanie "pieniędzy w materacu" - może mało anglosaskie, a wręcz straszne z wiktoriańskiego punktu widzenia - ma swoje plusy...
Ma też swoje minusy. Tak naprawdę różnicy zasadniczej między trzymaniem pieniędzy w domu, a w banku, nie widzę - tu i tam mogą zostać skradzione (włamanie vs hakerstwo) albo zniszczone (np. pożar domu vs awaria komputera bankowego).

Różnica pojawia się przede wszystkim w wygodzie, poza tym konto internetowe zachęca do inwestowania (np. na bezpiecznych funduszach trudno stracić). To prawda, że wirtualne pieniądze łatwiej się wydaje, ale każdy ma przecież swój rozum, a dla gospodarki chorobliwe oszczędzanie jest bardzo negatywne.

> Co jednak nie zmienia prostego faktu: rząd kupczy twoimi (i moimi) pieniędzmi jak zawsze.
Poczekajmy spokojnie, to zobaczymy co rzeczywiście będzie zrealizowane, mam nadzieję, że dużych zmian nie będzie

> Bo to że przybito gdzieś jakieś "porozumienie" jest dla mnie w świetle tych faktów - oczywiste.
Dla mnie wcale nie: wiele krajów UE w obliczu kryzysu rozważa bądź wprowadziło taki podatek
podatki.ga(*)bankowy_nie_ominie_polski.html

Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru. - R. A. Wilson
16-01-2011 13:56 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)

>Poczekajmy spokojnie, to zobaczymy co rzeczywiście będzie zrealizowane, mam nadzieję, że dużych zmian nie będzie
Ja też mam taką nadzieję. Bo co z tą całą bankowością internetową poczną ludzie starsi, mniej obrotni, powolniejsi niż młodzi, często niepotrafiący posługiwać się komputerem? Listonosz przynosi im emeryturę do domu, a oni gotówką płacą rachunki, za gotówkę robią zakupy. Cóż oni poczną, gdy pozbawi się ich tego, co dobrze znają, każąc zakładać konta przez internet, płacić kawałkiem plastiku, gdy nie będą widzieli, czym dysponują?

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
farmer (22440 punktów)
>Ostatnio przetoczyła się przez media wieść, iż uprzejmie panujący planują ograniczyć transakcje
>gotówkowe w pięknym kraju nad Wisłą.

W kościele się zmieni, zamiast "przekażmy sobie znak pokoju" będzie ....przeciągnijmy kartę przez czytnik.... kto się nie wyrobi to podczas komunii zapłaci u księdza. Powstanie wielkie zamieszanie, siostry zakonne będą biegać z reklamówkami tam gdzie "wyświechtane karty" nie załapią, albo skończy się papier w drukarce....w końcu ksiądz się w kurw... i powie że to dzieło szatana i on woli z tacą.
Kowalska (14008 punktów)
>Ostatnio przetoczyła się przez media wieść, iż uprzejmie panujący planują ograniczyć transakcje
>gotówkowe w pięknym kraju nad Wisłą. Rządowa telewizja przedstawiła sielankowy w przesłaniu
>reportaż-news o tym ile to dobrego uzyskamy rezygnując z biletów narodowego banku polskiego.

   Czyli że ale że co? Zamiast pieniędzy na konto w ramach wypłaty dostanę dajmy na to skrzynkę jabłek? Do banku będę owe jabłka nosić celem spłacania debetu, a w sklepach za kilo jabłek dostanę mielone?

   Serio, ja nie nadanżam za tym krajem. Jak już pieniędzy nie będzie, to niczego nie będzie, że klasyka zacytuję. Ciekawe za co Edyta Górniak będzie żyła.


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
DyktaFon (9281 punktów)
Uspokójcie się... Państwo wie, co robi. Obywatelom krzywda się nie stanie. Co najwyżej zamiast osobiście, będą wydawać własne pieniądze przez swoich przedstawicieli w urzędach. Przecież to wygoda, jak nigdy. To wszystko dla naszego dobra tylko, a Wy nie rozumiecie.... Rząd się stara, a tu ktoś dołki pod nim kopie... Feeeee!
16-01-2011 13:32 
 Ocena 3 na 3
Kowalska (14008 punktów)
>To wszystko dla naszego dobra tylko, a Wy nie rozumiecie....

   Tak myślałam, że to wszystko z troski o Polaków. Dojdę jeszcze tylko dlaczego jestem mnoga, i już całkiem szczęśliwa będę.

>Rząd się stara, a tu ktoś dołki pod nim kopie... Feeeee!

   Nie wiem co powiedzieć. Ja, Kowalska, nie wiem. Coś musi być na rzeczy.

"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
16-01-2011 13:58 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>>To wszystko dla naszego dobra tylko, a Wy nie rozumiecie....
>    Tak myślałam, że to wszystko z troski o Polaków. Dojdę jeszcze tylko dlaczego jestem mnoga, i już całkiem szczęśliwa będę.
>>Rząd się stara, a tu ktoś dołki pod nim kopie... Feeeee!
>    Nie wiem co powiedzieć. Ja, Kowalska, nie wiem. Coś musi być na rzeczy.

Zaczynasz myśleć (poprawnie)... to już dobre początki

A liczba mnoga dlatego, że mój post odnosił się do większej liczby niedowiarków i wątpiących w szlachetne cele przywódców. To chyba jasne, że każdy, będąc przy korytku dba o to korytko. Też bym tak robił. I większość ludzi. A że pozostałym to nie pasuje... to już ich zmartwienie...

Ok. 50-60% obłożenie podatkami wszystkich obywateli jest na tyle małe, że pozostałe ponad 40% zawsze można jeszcze skubnąć. Do 100% przecież daleka droga...
16-01-2011 14:33 
 Ocena 3 na 3
Kowalska (14008 punktów)
>Zaczynasz myśleć (poprawnie)... to już dobre początki

   Nie radziłabym Ci mnie zaczepiać.


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
16-01-2011 14:42 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>>Zaczynasz myśleć (poprawnie)... to już dobre początki
>    Nie radziłabym Ci mnie zaczepiać.

Podwyższysz mi podatki? ))

To nie zaczepianie, a - niestety - zgadzanie się z opinią, że nic mądrego z kolejnych pomysłów podwyższania danin (z jakiejkolwiek przyczyny) nie wyniknie. Chyba, że to popierasz... wtedy faktycznie Cię zaczepiam....
16-01-2011 15:50 
 Ocena 1 na 1
rhotax7 (3947 punktów)
>To nie zaczepianie, a - niestety - zgadzanie się z opinią, że nic mądrego z kolejnych pomysłów podwyższania danin (z jakiejkolwiek przyczyny) nie wyniknie.

Zgadza się.
A podatki to świetna sprawa.Powinny być wyższe i wprowadzone od np:myśli że na pokładzie samolotu powinien jeszcze być Jarek,Antoni i Zbigniew.
Te imiona zawsze skutecznie powstrzymują przed sPISkami i upadkiem z wysokości.
(jeśliby w porę nie wykryli sPISku to byliby męczennikami)

Nie mamy na to wpływu i rzad wprowadzi ten nowy datek.
Jedyne co możemy zrobić to założyć konta w bankach nie pobierających prowizji i takie działanie może wywrzeć wpływ na inne banki,ale wtedy i tylko wtedy jeśli będzie im się takie działanie opłacać.
Jeśli większosć będzie płacić te para-podatki to i my będziemy musieli.
Załózmy BANK Ateistyczny.
Albo lepiej państwo.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Nie wiem co powiedzieć. Ja, Kowalska, nie wiem.
A Grabowskiej zarzucasz, że jest zarozumiała!
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Zamiast pieniędzy na konto w ramach wypłaty dostanę dajmy na to skrzynkę jabłek?
W ZSRR dawano skrzynkę wódki. Wygodniejsze to, niż przerabiać jabłka na jabcok, czy inny cider.
> Ciekawe za co Edyta Górniak będzie żyła.
Wtedy już nie będzie żyła. To nie tak hop siup z dania na dzień pozbyć się banknotów i monet. Straszyli już, że telewizja wyprze kino, a telewizję wyprze video itp.
16-01-2011 20:23 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>Straszyli już, że telewizja wyprze kino, a telewizję wyprze video itp.

   Już teraz wiem, że jesteś najdowcipniejsza.


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Już teraz wiem, że jesteś najwcidupniejsza.
A teraz straszą, że książki zostaną zastąpione jakimiś e-bookami. O zgrozo!
rhotax7 (3947 punktów)
>> Już teraz wiem, że jesteś najwcidupniejsza.
>A teraz straszą, że książki zostaną zastąpione jakimiś e-bookami. O zgrozo!
Pani psor. raczyła błędnie zacytować Kowalską.

Biblie przerobić na e-booki a papier przerobić na Boga Urojonego.
Po czym e-biblie skasować.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>Pani psor. raczyła błędnie zacytować Kowalską.
Po trzech "Wojakach" się mi to zdarza.
Głąbiński (3538 punktów)
Regulowanie rachunku przy pomocy karty płatniczej jest ogromnym ułatwieniem: zamiast przeszukiwania portfela i portmonetki dla wynalezienia odpowiedniej kwoty i sprawdzania, czy resztę otrzymaliśmy prawidłowo, zbliżam kawałek plastiku do czytnika ... i po kłopocie!

Stach M. G.
PKowalski (1042 punktów)
Powodów może być wiele -- system 'bezgotówkowy' do pewnego stopnia jest ideałem ekonomistów, gdyż pozwala wyeliminować szarą strefę (każdy przelew jawny).

Ale mogę uspokoić -- na razie ministranci nie chodzą na mszach z czytnikami kart A to oznacza, że sprzeciwy wobec takiego systemu będą bardzo poważne!
DyktaFon (9281 punktów)
>Powodów może być wiele -- system 'bezgotówkowy' do pewnego stopnia jest ideałem ekonomistów, gdyż pozwala wyeliminować szarą strefę (każdy przelew jawny).
>Ale mogę uspokoić -- na razie ministranci nie chodzą na mszach z czytnikami kart A to oznacza, że sprzeciwy wobec takiego systemu będą bardzo poważne!

Też mogę uspokoić: wyeliminowanie szarej strefy jeszcze się nikomu nie udało.
farmer (22440 punktów)

>Też mogę uspokoić: wyeliminowanie szarej strefy jeszcze się nikomu nie udało.

Póki co....następne będzie to:
www.youtub(*)2iEpqk&feature=player_embedded
Piotr K. (307 punktów)

Czego najlepszym przykładem są wiezienia (waluta: fajki), czy wszystkie te miejsca gdzie prawo nie dociera (waluta: złoto, kamienie szlachetne, zielone/ojro/jeny).
Ale próbować można. Odnoszę wrażenie że "dzisiejsza władza" uważa iż zadekretowanie czegoś rozwiązuje problem.
...
...
Czekam aż zadekretują że śnieg może padać tylko w wyznaczonych miejscach
18-01-2011 10:21 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>
>Czego najlepszym przykładem są wiezienia (waluta: fajki), czy wszystkie te miejsca gdzie prawo nie dociera (waluta: złoto, kamienie szlachetne, zielone/ojro/jeny).

Trochę chyba przeholowałeś w przykładach... to, że jeny są tam, gdzie nie sięga polska władza, to nie znaczy, że prawo tam nie dociera ))) Może nawet dociera rozsądniej? Tego nie wiem....
Piotr K. (307 punktów)
>>
>>Czego najlepszym przykładem są wiezienia (waluta: fajki), czy wszystkie te miejsca gdzie prawo nie dociera (waluta: złoto, kamienie szlachetne, zielone/ojro/jeny).
>Trochę chyba przeholowałeś w przykładach... to, że jeny są tam, gdzie nie sięga polska władza, to nie znaczy, że prawo tam nie dociera ))) Może nawet dociera rozsądniej? Tego nie wiem....
>

Chodziło mi o to, że wszędzie tam gdzie "prawo" nie dociera waluta i tak się znajdzie (taka czy inna).
Widzę że komuś pomysł bardziej niż się spodobał:

www.emetro(*)z_wirtualnymi_pieniedzmi_.html

I jak od razu się zrobiło miło. Masz jakąś walutę - jesteś podejrzany, bo pewnie chcesz dokonać nielegalnej, nierejestrowanej transakcji...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365