wiele się mówiło że zachód jest bogaty bo protestancki, my biedni bo katolicy, prawosławni są uduchowieni. W rozwoju spolecznym mocno wyprzedzili nas Żydzi, no bo Marks (komunizm jest z raju) i kibuce i powstali z popiołów -bardzo bogaty nowoczesny kraj i dumny naród, czy tekst Rabina A Heschela z USA który powiedział o społeczeństwie, że "niektórzy są winni, ale wszyscy są odpowiedzialni". Zbrodnia ubóstwa jest przestępstwem wspólnoty. Nasza porażka, jako najbogatszego narodu na ziemi, w zapewnieniu bezpiecznych i zdrowych społeczności, takich, w których wszystkie dzieci mają wystarczająco dużo jedzenia i przyszłości, jest przestępstwem społecznym. Nasze niepowodzenie w zapewnieniu wszystkim, a zwłaszcza biednym, dobrego wykształcenia i mieszkania jest przestępstwem społecznym. Nasze niepowodzenie w uczynieniu opieki zdrowotnej prawem człowieka, zmuszanie rodziców, obciążonych astronomicznymi rachunkami za leczenie, do bankructwa w celu ratowania chorych dzieci, jest przestępstwem społecznym. Nasze niepowodzenie w zapewnieniu znaczącej pracy - w skrócie możliwość nadziei - jest przestępstwem społecznym. Nasza decyzja o zmilitaryzowaniu sił policyjnych i budowaniu więzień, zamiast inwestowania w ludzi, jest przestępstwem społecznym. Nasza niezdolność do ochrony dziewcząt i kobiet jest przestępstwem społecznym. Błędna wiara w dobroczynność i filantropię, a nie sprawiedliwość, jest przestępstwem społecznym. "Wy, chrześcijanie, macie żywotny interes w niesprawiedliwych strukturach, które produkują ofiary, przed którymi możecie następnie wylać swoje serca w miłosierdziu" - powiedział Karol Marks, karcąc grupę przywódców kościelnych.
wiele u nas w imie liberalizmu (indywidualizmu, wolności, wlasności) popełniono przestepstw spolecznych przy asyscie, z inspiracji, naszego KK
Prawdopodobnie spacerując po Moskwie trudno zobaczyć biedą a w USA miastach włazi w oczy a w metrze?
|