 |
Czy ateizm powinien iść w parze z popieraniem socjalizmu Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-08-2018 12:13 | MaxGolonko2 (438 punktów) | Czy ateizm powinien iść w parze z popieraniem socjalizmu
-4 na 4 | Zdjęcie: scontent-f(*)3760b54a893b891705&oe=5C0F541FWłaściciel AMAZON ponoć słabo wynagradza pracowników i z tego tak się wzbogacił i chce rozwijać podbój kosmosu ale czy to właściciel ma wymyślać dobre płace czy system wymuszać? Wolałbym to drugie. System kapitalistyczny jest bowiem jedynym jaki się sprawdza ekonomicznie. Inne - jak socjalizm - to niewykonalna utopia, która zawsze kończy się jedzeniem trawy przez masy ludzi i więzieniami (jakie znamy z Syberii) i obozami koncentracyjnymi zagłady (jak w dzisiejszej Korei Północnej). Czyli jednak nie. Wręcz przeciwnie. Ateiści jako osoby wysoko sprawne intelektualnie (i posiadające dużo wiedzy bo oczytane i wykształcone) z natury rzeczy powinni byc wrogami bzdurnego i szkodliwego rozwiązania jakim jest socjalizm. Pozdrawiam p.s. Nie jestem master trollem z frondy (dodam bo ultra-katolicy też nie lubią socjalizmu ale ja z innych pobudek). Nie jestem zatem trollem bo uważam że wiara jest bzdurą z poniższych względów. p.s.2 Poniższe punty drukujcie na drukarkach i przylepiajcie taśmą klejącą w miejscach publicznych. Nieście Kaganek oświaty. 1. Kara piekła jest zbyt okrutna. Wiekuiste męki za skończoną ilość przestępstw jakie najgorszy nawet człowiek może popełnić to jakiś patologiczny, głupi sadyzm. 2. Bóg aby panować nad światem musiałby być wszechwiedzący, a więc też znający całą przyszłość już jak stwarzał świat. Wiedziałby zatem już wtedy kto jaki grzech popełni. Karanie zatem za grzechy byłoby nonsensem. 3. Czasami rodzi się dziecko mniej sprawne umysłowo od szympansa. Tak samo zdarzało się, że pierwsze Homo Erectusy nieraz wydawały na świat dzieci mniej inteligentne niż żyjące wtedy jeszcze na świecie Australopiteki, od których pochodzimy. To ośmiesza koncepcję duszy nieśmiertelnej bo w niebie musiałyby być też pra-małpy i tak dalej. 4. Sposób powstania spisanych Ewangelii jest znany. Arbitralnie wybrano jednego z kilku znanych "guru" gdyż cesarz Konstantyn chciał uspokoić waśnie religijne w cesarstwie i potrzebował nowej religii (poprzednia, oficjalna w Rzymie, już nikogo nie przekonywała). 5. Biblia jest dramatycznie niezgodna z nauką. Nie tylko o ewolucji ale też o powstaniu planet (Ziemia powstała ze zderzenia dwóch planet), powstaniu słońca i wielkim wybuchu. 6. Człowiek całe życie się zmienia, miewa mikrowylewy, zatrucia aluminium, itp. Dlatego na starość może być bardzo innym człowiekiem od tego, który zgrzeszył czymś jako 25-latek, albo odwrotnie wtedy był super człowiekiem a potem nie. Nie ma sensu zatem kontynuacja jego istnienia w postaci duszy bo dusza w chwili śmierci może być infantylna poglądowo i emocjonalnie czyli niereprezentatywna. Nie można natomiast cofnąć jej do czasu świetności bo wtedy odebrałoby się człowiekowi jego tożsamość, ważne wspomnienia i poglądy z dalszych lat. 7. Zalecenia religijne odnośnie seksu są sprzeczne z biologią człowieka, a zatem prawdziwy bóg takich by nie podpowiedział prorokom. Brak częstych ejakulacji u mężczyzn zwiększa znacząco prawdopodobieństwo raka prostaty, a z oczywistych względów, trudno im w pewnych sytuacjach lub na pewnych etapach posiadać żonę. Kobiecy erotyzm jest skomplikowany i konkretny pierwszy partner może okazać fatalnym dla niej rozwiązaniem. Prawdziwy bóg nie projektowałby przyjemności seksualnej u kobiet gdyby miały być aseksualne. Czasem partner okazuje się też po wspólnym zamieszkaniu nie do życia z innych względów, a rozwód jest zakazany! 8. Ostatni argument jest statystyczny. Praktycznie wszyscy wybitni uczeni (90%) są niewierzący (ankieta wśród wiodących uczonych amerykańskich - Świat Nauki 1999/11) bioslawek.(*)1_naukowcy_a_religia_w_usa.pdf | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 6 | Selanos (12869 punktów) | Już dawno ustaliliśmy, że ateizm to po prostu brak wiary w bóstwa. Tylko tyle, ni mniej, ni więcej.
Osobiście jestem przeciwnikiem socjalizmu, ale nie wyznaję dogmatycznie kapitalizmu. Preferuję konkretne rozwiązania najlepiej pasujące do konkretnych sytuacji bz względu na to z której strony ekonomicznego spektrum one pochodzą.
|
|
 | | MaxGolonko2 (438 punktów) | >Już dawno ustaliliśmy, że ateizm to po prostu brak wiary w bóstwa. Tylko tyle, ni mniej, ni więcej. >Osobiście jestem przeciwnikiem socjalizmu, ale nie wyznaję dogmatycznie kapitalizmu. Preferuję konkretne rozwiązania najlepiej pasujące do konkretnych sytuacji bz względu na to z której strony ekonomicznego spektrum one pochodzą. > ale realia są takie że wspólna (de facto państwowa) własność zawsze musi prowadzić do patologii bo zarządcy są mianowani wg kryteriów sympatii, układów czasem nawet powiązań erotycznych itd.
Nie są tak staranni i perspektywicznie myślący w zarządzaniu jak właściciel.
Eksperymenty sprawdzające to ćwiczono już setki razy w historii.
Socjalizm taki, siaki owaki.
|
|
 | 1 na 1 | Vancalar (1804 punktów) | Cytat:>Już dawno ustaliliśmy, że ateizm to po prostu brak wiary w bóstwa. Tylko tyle, ni mniej, ni więcej. Niczego takiego nie ustalaliśmy... Ateizm nie jest zawieszony w próżni. Wiąże się z własną kosmogonią, która MUSI przedstawić alternatywny do najbardziej intuicyjnego(Ktoś to zrobił) modelu wszechświata. (Może też być tak, że jesteś "ateistą z przekonania" - (nie wiem, o co chodzi ALE NA PEWNO żaden BÓG nie maczał w tym palców) ; w takim razie raczej nie będę z Tobą dyskutował, bo przecież wszystko już wiesz...)). Jeżeli odrzucasz to, że KTOŚ stworzył wszechświat, bo MÓGŁ, MUSISZ przedstawić alternatywne rozwiązanie, które wskazuje na to, że wszechświaty MOGĄ tworzyć się bez interwencji KOGOŚ, w wyniku CZEGOŚ. W wyniku czego ? (Całe życie szukam sensownej odpowiedzi...) Cytat:>Osobiście jestem przeciwnikiem socjalizmu, ale nie wyznaję dogmatycznie kapitalizmu. Preferuję konkretne rozwiązania najlepiej pasujące do konkretnych sytuacji bz względu na to z której strony ekonomicznego spektrum one pochodzą.
I to może być kluczowe  Preferujesz rozwiązania, które pasują do TWOJEGO wyobrażenia o świecie i TWOICH wobec tego świata oczekiwań...
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję.
|
|
 | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Już dawno ustaliliśmy, że ateizm to po prostu brak wiary w bóstwa. Czyli kot mojego sąsiada jest ateistą?
Cza być oszczędnym.
|
|
The Bear Jew (2544 punktów) (zablokowany) | >Właściciel AMAZON ponoć słabo wynagradza pracowników i z tego tak się wzbogacił i chce rozwijać podbój kosmosu ale czy to właściciel ma wymyślać dobre płace czy system wymuszać? Wolałbym to drugie.
To musisz też wymusić wysokość cen. Ludzie nie zakładają firm żeby biedować - wręcz przeciwnie. Pracownicy mający dzieci i kredyt raczej nie mają wyjścia. Ale nikt im nie kazał płodzić dzieci i zapożyczać się (kredyt na 30 lat to kotwica). Jeżeli ktoś nie ma takich obciążeń, to może się unieść honorem (jeżeli coś odłożył na czas poszukiwania innej, lepszej pracy). Pracodawca wiedząc, że pracownik ma dzieci, kredyt, lub dzieci i kredyt, wie, że może go bardziej wyzyskać (co tyczy się mniejszych firm). Im więcej masz zdolności porządnych na rynku pracy tym lepiej - wiadomo. Poza tym mało ludzi lubi mieć przełożonych.
|
|
 | | MaxGolonko2 (438 punktów) | e tam, mi starczy wolny rynek cen i płac. nie podoba się to go away
|
|
|  | The Bear Jew (2544 punktów) (zablokowany) | >e tam, mi starczy wolny rynek cen i płac. nie podoba się to go away
Napisałeś, że wolisz to drugie... Ciężko się połapać w tym co napisałeś.
|
|
| farmer (22440 punktów) |
>Ateiści jako osoby wysoko sprawne intelektualnie
Ciekawe jak sprawni są racjonaliści.....znasz może badania kto jest mądrzejszy racjonalista czy ateista
Jesteś rzecznikiem ludzkości czy co? Nie przypinaj do wszystkiego ateizmu bo nie masz do tego prawa.
Zawłaszczasz tym ateizmem co się da. Jak ci ten ateizm uratował życie to ok ale nie przypinaj tego każdemu kto umie dodawać powyżej 10. Ludzie nie są ateistami bo ty tak chcesz. Podaj mi jedno badanie naukowe może być definicja że człowiek jest ateistą. Stawiam piwo....
|
|
5 na 5 | zagala (368 punktów) | A propos socjalizmu to stoi on wyżej od kapitalizmu z punktu widzenia czysto humanistycznego, tyle że człowiek nie dojrzał do niego jeszcze ewolucyjnie. Kapitalizm to smutna konieczność bo sprawdza się lepiej w realiach gdzie człowiek człowiekowi wilkiem. Ale to nie znaczy iż nie należy dążyć do bardziej zbliżonych do socjalizmu systemów. wypracowan(*)italizm-a-socjalizm-porownanie
|
|
 | 2 na 2 | Jan Res (4015 punktów) | >A propos socjalizmu to stoi on wyżej od kapitalizmu z punktu widzenia czysto humanistycznego, tyle że człowiek nie dojrzał do niego jeszcze ewolucyjnie. Kapitalizm to smutna konieczność bo sprawdza się lepiej w realiach
Ciekaw jestem kto z tych, którzy tak potępiają socjalizm poparłby pobieranie czesnego w całym szkolnictwie, likwidację urlopów, emerytur itd., a przecież są to osiągnięcia ludzi o mentalności socjalistów. Właścicieli przedsiębiorstw, którzy dbali o dobro swych pracowników, było raczej niewielu. Większość broniła swych przywilejów. Kapitalizm jest jedynym ustrojem sprawdzającym się w praktyce, lecz nie wyklucza to dążenia do polepszenia warunków życia każdego obywatela. Wszyscy płacimy podatki, a więc wszyscy mamy prawo żądać od rządów, aby dbały o nasze wspólne dobro. Wchodzenie w ekstrema - jakie by nie były - prowadzi zawsze do katastrof.
|
|
| Vancalar (1804 punktów) | Cytat:4. Sposób powstania spisanych Ewangelii jest znany. Arbitralnie wybrano jednego z kilku znanych "guru" gdyż cesarz Konstantyn chciał uspokoić waśnie religijne w cesarstwie i potrzebował nowej religii (poprzednia, oficjalna w Rzymie, już nikogo nie przekonywała).1 Błagam Cię.... A dowody jakieś albo chociaż sensowne argumenty masz ?
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję.
|
|
 | 1 na 1 | kosmodeusz (41 punktów) | > Cytat:4. Sposób powstania spisanych Ewangelii jest znany. Arbitralnie wybrano jednego z kilku znanych "guru" gdyż cesarz Konstantyn chciał uspokoić waśnie religijne w cesarstwie i potrzebował nowej religii (poprzednia, oficjalna w Rzymie, już nikogo nie przekonywała).1 > Błagam Cię.... A dowody jakieś albo chociaż sensowne argumenty masz ?>
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję. Inny argument: Ewangelie spisano po śmierci rzekomego Jezusa, z czego każda nowa dodawała coś nowego. Nowsze zawierały to, czego nie było w starszych. Jaka jest ich w tym kontekście wiarygodność?
|
|
| Vancalar (1804 punktów) | Cytat:2. Bóg aby panować nad światem musiałby być wszechwiedzący, a więc też znający całą przyszłość już jak stwarzał świat. Wiedziałby zatem już wtedy kto jaki grzech popełni. Karanie zatem za grzechy byłoby nonsensem. Wiesz, mam psa. PRAWIE zawsze wiem, jak się zachowa, (w końcu jest ze mną 12 lat). Czy to oznacza, że ON nie ma wolnej woli ? Może robić co chce, z tym, że ja PRAWIE zawsze wiem, jak się zachowa w danej sytuacji... ( No ale ja NIE jestem Bogiem, stąd "prawie") Czy moja wiedza o jego zachowaniu na nie wpływa ? Czy mogę je ocenić mimo tego, że WIEM jak się zachowa ? Pozdrawiam.
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję.
|
|
 | | kosmodeusz (41 punktów) | > Cytat:2. Bóg aby panować nad światem musiałby być wszechwiedzący, a więc też znający całą przyszłość już jak stwarzał świat. Wiedziałby zatem już wtedy kto jaki grzech popełni. Karanie zatem za grzechy byłoby nonsensem. > Wiesz, mam psa.> PRAWIE zawsze wiem, jak się zachowa, (w końcu jest ze mną 12 lat). Czy to oznacza, że ON nie ma wolnej woli ? Może robić co chce, z tym, że ja PRAWIE zawsze wiem, jak się zachowa w danej sytuacji... ( No ale ja NIE jestem Bogiem, stąd "prawie")> Czy moja wiedza o jego zachowaniu na nie wpływa ?> Czy mogę je ocenić mimo tego, że WIEM jak się zachowa ?> Pozdrawiam.>
Wszystkie moje wypowiedzi przedstawiają moją prywatną opinię. Nie reprezentuję żadnej grupy religijnej, wyznaniowej, czy świeckiej. Do niczego nie zmuszam ani niczego nie sprzedaję. No, PRAWIE. Jeżeli jest rzeczywiście WSZECH-WIEDZĄCY? Poza tym, czy za określeniem "wszechwiedzący" kryje się "wszechwiedza"? A może to określenie nienaukowe, potoczne, oznaczające po prostu "dużo wiedzący"?
|
|
2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >Czy ateizm powinien iść w parze z popieraniem socjalizmu
A jaki ustrój powinien iść w parze z nieistnieniem krasnoludków? Ekonomia polityczna to nauka i nie ma żadnych (negatywnych czy pozytywnych) przesłanek religijnych, a jeśli ma takowe - to jest po prostu ekonomiczną blagą (wpływ różańca na PKB).
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| vifix (2315 punktów) | Wybór między socjalizmem a kapitalizmem to wybór między wartościami. Wiele przesłanek pokazuje, że socjalizm jest skuteczniejszy w poprawianiu życia jak największej ilości ludzi, ale czyni to poprzez narzucenie wszystkim jednych poglądów. Socjalizm to dla mnie idea porównywalna z czasami niewolnictwa. Wtedy poświęcano wolność części społeczeństwa (czarnych niewolników) dla lepszego życia większości, podobnie jest w socjalizmie tzn. poświęca się wolność osób chcących wolności dla większej szczęśliwości większości. Niemniej, nie ma to nic wspólnego z ateizmem bo ateizm nie wartościuje co jest dobre co złe, nie odpowiada na pytanie czy narzucanie jakichś poglądów mniejszości jest dobre czy złe, tylko zakłada, ze Boga nie ma.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|