Racjonalista - Strona głównaDo treści
Teorie latania przed odkryciem powietrza.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
19-01-2021 19:15Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
Teorie latania przed odkryciem powietrza.
Czy zna ktoś teorie wyjaśniające to, że obiekty typu ptaki i latawce potrafią się unosić nad ziemią z okresu kiedy nie słyszano o grawitacji ani nawet powietrzu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

qwery (2864 punktów)
>Czy zna ktoś teorie wyjaśniające to, że obiekty typu ptaki i latawce potrafią się unosić nad
>ziemią z okresu kiedy nie słyszano o grawitacji ani nawet powietrzu?

Myśle że rozumiano co to wiatr, mogli robić też analogie do wody, ale teorie? no niewiem, raczej nie bylo to nic poza możliwością pojęcia?
19-01-2021 20:32 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
Hmm.

"Da Vinci opracował teorię spadochronu, a także badał możliwości lotu człowieka przy użyciu ruchomych skrzydeł i aparatu podobnego do dzisiejszego śmigłowca. Budował także kukły z woskowanego płótna, które po napełnieniu gorącym powietrzem się unosiły a zatem nie obce były mu tajemnice aerostatu."

Koncepcja śmigłowca jest daleka od "obserwacyjnych wniosków" płynących z obserwacji ptaków.
Aczkolwiek mógł wpaść na ten pomysł oglądajac niektóre rośliny.
Inaczej należałoby założyć, że wiedział co to podciśnienie, gaz, powietrze i znał zasady aerodynamiki.
19-01-2021 20:36 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
Chociaż mógł po prostu sugerować się archimedesem i jego odkryciem zjawiska wyporności tak jak napisałeś
Ale stawiam na to, że ta wiedza była dostępna za pośrednictwem dzieł antycznych.
Za szybko mu to szło wszystko.
Przyjąć, że otacza nas jakiś gazowy ośrodek a wyimplikować z tego latanie to są dwie rózne bajki.
19-01-2021 20:41 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
Szczególnie, że Newton wyskoczył z teorią powszechnego ciążenia dopiero jakieś dwieście lat później.
19-01-2021 20:43 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
Czuje, że za chwile przyleci jakaś forumowa baba jaga żeby na mnie rzucić urok za to, że za dużo pisze
20-01-2021 05:41 
 Ocena 3 na 3
smelig (435 punktów)
>Czuje, że za chwile przyleci jakaś forumowa baba jaga żeby na mnie rzucić urok za to, że za dużo pisze
>

W Twoim profilu jest napisane, że jesteś kobietą i to by tłumaczyło typowo babskie gadanie.
21-01-2021 11:06 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Czuje, że za chwile przyleci jakaś forumowa baba jaga żeby na mnie rzucić urok za to, że za dużo pisze
>W Twoim profilu jest napisane, że jesteś kobietą i to by tłumaczyło typowo babskie gadanie.
O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?


cr
21-01-2021 12:02 
 Ocena 2 na 2
smelig (435 punktów)

>O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?

Dużo i uporczywie na mało istotne tematy.
22-01-2021 10:02 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?
>Dużo i uporczywie na mało istotne tematy
Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?

cr
22-01-2021 10:35 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
>>>O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?
>>Dużo i uporczywie na mało istotne tematy
>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest >istotne?

Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"

Po przemyśleniu wyszło mi, że mało istotny temat to taki, na którym jest mało istot
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?
>>>Dużo i uporczywie na mało istotne tematy
>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.

>Po przemyśleniu wyszło mi, że mało istotny temat to taki, na którym jest mało istot
Wspaniały trop etymologiczny! No, ale poczekajmy na wykładnię autora definicji.


cr
22-01-2021 11:49 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
>>>>>O, a jakie gadanie jest 'typowo babskie'?
>>>>Dużo i uporczywie na mało istotne tematy
>>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.
>>Po przemyśleniu wyszło mi, że mało istotny temat to taki, na którym jest mało istot
>Wspaniały trop etymologiczny! No, ale poczekajmy na wykładnię autora definicji.

No ta...
W sumie...
Odtwarzasz wpisy na forum wątkowo czy chronologicznie?
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Odtwarzasz wpisy na forum wątkowo czy chronologicznie?
Zasadniczo wątkowo.

cr
22-01-2021 12:32 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
>>Odtwarzasz wpisy na forum wątkowo czy chronologicznie?
>Zasadniczo wątkowo.

Zasadniczo tak bo cytujesz odpowiedź, do której się odnosisz.
ALe mnie chodzi o to czy używasz funkcjonalności forum, które przełącza widok postów na wątkowy i chronologiczny.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>czy używasz funkcjonalności forum, które przełącza widok postów na wątkowy i chronologiczny.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,834773#w834788


cr
smelig (435 punktów)

>>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.

To nie jest kwestia definicji. To jest stan umysłu słuchającego, jak długo jest on w stanie tego słuchać.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>>>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>>Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.
>To nie jest kwestia definicji. To jest stan umysłu słuchającego, jak długo jest on w stanie tego słuchać.
Zatem jak długo, bo przecież ja te Twoje odpowiedzi też już dobrą chwilę czytam.

cr
smelig (435 punktów)
>>>>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>>>>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>>>Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.
>>To nie jest kwestia definicji. To jest stan umysłu słuchającego, jak długo jest on w stanie tego słuchać.
>Zatem jak długo, bo przecież ja te Twoje odpowiedzi też już dobrą chwilę czytam.

Ciągniesz mnie za język, to Ci odpowiadam, chociaż mnie by wystarczyło tylko parę słów.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>>Tylko ile to jest w tym wypadku dużo oraz czy domniemywanie u rozmówcy babskiego gadania jest istotne?
>>>>>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>>>>Tego też moje dociekanie dotyczy, bo to część definicji.
>>>To nie jest kwestia definicji. To jest stan umysłu słuchającego, jak długo jest on w stanie tego słuchać.
>>Zatem jak długo, bo przecież ja te Twoje odpowiedzi też już dobrą chwilę czytam.
>Ciągniesz mnie za język, to Ci odpowiadam,
Tyle, że kolejny raz (czyt. 'uporczywie' ) nie odpowiedziałeś.

>mnie by wystarczyło tylko parę słów.
Mało istotne.

cr
smelig (435 punktów)

>>>Zatem jak długo, bo przecież ja te Twoje odpowiedzi też już dobrą chwilę czytam.
>>Ciągniesz mnie za język, to Ci odpowiadam,
>Tyle, że kolejny raz (czyt. 'uporczywie' ) nie odpowiedziałeś.
>>mnie by wystarczyło tylko parę słów.
>Mało istotne.

Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
Ale istotniejsze jest użycie cudzysłowu odwracającego domniemywaną tu istotność.


cr
24-01-2021 13:34 
 Ocena 1 na 1
smelig (435 punktów)
>>Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
>Ale istotniejsze jest użycie cudzysłowu odwracającego domniemywaną tu istotność.

Cudzysłowów używa się także dla zwrócenia szczególnej uwagi na jakieś istotne słowo. Wszystko zależy od kontekstu.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
>>Ale istotniejsze jest użycie cudzysłowu odwracającego domniemywaną tu istotność.
>Cudzysłowów używa się także dla zwrócenia szczególnej uwagi na jakieś istotne słowo.
Rozumiem, że taką miałeś intencję, ale czy to 'istotności' trzeba przydawać istotności?

>Wszystko zależy od kontekstu.
I co w nim wykluczyło ironię?

cr
smelig (435 punktów)
>>>>Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
>>>Ale istotniejsze jest użycie cudzysłowu odwracającego domniemywaną tu istotność.
>>Cudzysłowów używa się także dla zwrócenia szczególnej uwagi na jakieś istotne słowo.
>Rozumiem, że taką miałeś intencję, ale czy to 'istotności' trzeba przydawać istotności?

Czasami trzeba, bo istotność jest ważna a na konwersacje na nieistotne tematy jest szkoda czasu. No ale kobiety lubią się wygadać bo tak są skonstruowane i tu trzeba mieć cierpliwość.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>Uporczywie ciągnąć za język a uporczywie nie odpowiadać to jest "istotna" różnica.
>>>>Ale istotniejsze jest użycie cudzysłowu odwracającego domniemywaną tu istotność.
>>>Cudzysłowów używa się także dla zwrócenia szczególnej uwagi na jakieś istotne słowo.
>>Rozumiem, że taką miałeś intencję, ale czy to 'istotności' trzeba przydawać istotności?
>Czasami trzeba, bo istotność jest ważna a na konwersacje na nieistotne tematy jest szkoda czasu.
Zatem, ceniąc czas, wzbogacać istotnością trzeba nieistotność.

>No ale kobiety lubią się wygadać bo tak są skonstruowane i tu trzeba mieć cierpliwość.
Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.

cr
25-01-2021 21:17 
 Ocena 1 na 1
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)

>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.


To było seksistowskie
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>To było seksistowskie
Jeśli było, to odwetowo.
Ale nie było.


cr
25-01-2021 22:29 
 Ocena 1 na 1
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
>>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>>To było seksistowskie
>Jeśli było, to odwetowo.
>Ale nie było.
>
cr


CO było
to było
A było do śmichu
A teraz wypijem
Herbatkie po cichu
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>A było do śmichu
Wim, hahnęłam się.

cr
smelig (435 punktów)

>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.

Co to jest seksistowska narracja?
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>Co to jest seksistowska narracja?
Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".

cr
26-01-2021 12:11 
 Ocena 1 na 1
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
>>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>>Co to jest seksistowska narracja?
>Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".
>
cr

>

Ludzie to w ogóle są powaleni.
Oglądają na yt jakieś poradniki o cechach charakterystycznych np.: stoika, wybierają sobie z tego co im pasuje a potem epatują takim zachowaniem i kilkoma prostymi hasłami w nadzei na to, ze ktoś kto też to oglądał pomyli ich ze stoikami.
Widze to ciągle.
Jakieś zaczerpnięte z eteru albo książek, o których wiadomo, że kształtują śwaidomość jakiejś grupy ludzi motta życiowe, którymi sie sypie jak z rękawa.
Najprostszy sposób na zdobycie uznania w grupie.
POtem sie z tego komedia robi bo okazuje się np., że stoik to ktoś kto ma w doopie innych.
Ale powiedzieć, że sie stoicko podchodzi do czyjegoś cierpienia brzmi lepiej niż powiedzieć, że sie go ma w doopie co nie?
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Co to jest seksistowska narracja?
>>Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".
>Ludzie to w ogóle są powaleni.
>Oglądają na yt jakieś poradniki
Dziękuję za słowa otuchy, ale tu zachodzi całkiem inny przypadek: mój przekonany o wyższości własnej płci rozmówca, poza tym przyziemnym sporem ze mną głównie podejmuje tu zagadnienia z dziedziny fizyki, i to z wielkim talentem popularyzatorskim.

>Ale powiedzieć, że sie stoicko podchodzi do czyjegoś cierpienia brzmi lepiej niż powiedzieć, że sie go ma w doopie co nie?
Owszem.


cr
26-01-2021 12:14 
 Ocena 1 na 1
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
Albo egoizm.
Wytykanie egoizmu innym jest bardziej popularne niż pompki w wojsku.
W ogóle wytykanie jest trendy.
Przejśc przez życie i kogoś nie wytknąć to prawie tak samo jak być prawiczkiem do smierci
26-01-2021 12:21 
 Ocena 1 na 1
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
Przy czym jakby następuje naturalna gradacja ludzi.
Ci, którzy znają najwięcej rymowanek o egoizmie i najwięcej wytykają są najbardziej popularni znakiem tego, że są najmniejszymi egoistami.
Wiadomo.
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
>>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>>Co to jest seksistowska narracja?
>Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".
>
cr

>
Ogólnie panuje tendencja żeby se tak ująć co by se dodać.
eamarian (106 punktów)
(zablokowany)
>>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>>Co to jest seksistowska narracja?
>Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".
>
cr

>

Najlepszym przykładem takich zachowań są słudzy Boży i inne służby.

Jak tu zarzucić egozim komuś kto nam służy?
To prawie niemożliwe
26-01-2021 15:52 
 Ocena 1 na 1
smelig (435 punktów)
>>>Zaś mężczyźni lubią seksistowską narrację, do czego jednak cierpliwości mieć nie należy.
>>Co to jest seksistowska narracja?
>Np. użycie zwrotu "typowo babskie gadanie", gdy idzie o gadanie "dużo i uporczywie na mało istotne tematy".

W czym tkwi różnica między uciążliwością powiedzenia "babskie gadanie" od uciążliwości samego babskiego gadania. Nie wzięło się ono znikąd i ma coś w sobie z potocznego powiedzenia ludowego . Nie ja je wymyśliłem, zobacz sobie w słowniku:

Babskie gadanie - plotkowanie, gadanie bez większego sensu

Zapewniam Cię, że jest ono bardzo uciążliwe dla wielu mężczyzn a mimo to ja apeluję o cierpliwość. A według Ciebie jest to dyskryminacja nie zasługująca na tolerowanie, a przecież jest to tylko jedna z cech kobiecych, która odróżnia je od mężczyzn. Czy można się obrażać o stwierdzenie prostego faktu?
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>W czym tkwi różnica między uciążliwością powiedzenia "babskie gadanie" od uciążliwości samego babskiego gadania.
Żeby tę różnicę badać, trzeba ustalić defnicję pojęcia, co przecież tą wypowiedzią wykluczyłeś.

>Nie ja je wymyśliłem, zobacz sobie w słowniku:
>Babskie gadanie - plotkowanie, gadanie bez większego sensu
W tymże słowniku: 'anioł - pośrednik pomiędzy Bogiem a człowiekiem'.

Jeśli 'anioł' nie jest faktem, czemu mam za fakt uznać 'babskie gadanie'?

>Zapewniam Cię, że jest ono bardzo uciążliwe dla wielu mężczyzn
A ja Cię zapewniam, że od zapewniania nic się faktem nie stanie.

>a mimo to ja apeluję o cierpliwość.
Pewnie myślisz, że jesteś aniołem?

>A według Ciebie jest to dyskryminacja nie zasługująca na tolerowanie, a przecież jest to tylko jedna z cech kobiecych, która odróżnia je od mężczyzn. Czy można się obrażać o stwierdzenie prostego faktu?
Bo ktoś się tu o jakiś prosty fakt obraża?

Tylko próbuję się od Ciebie dowiedzieć czym jest 'babskie gadanie', co o tyle słabo idzie, że zrazu wykręciłeś się, że kwestia definicji nie zachodzi, a teraz na jakąś tam definicję się powołujesz.


cr
28-01-2021 01:04 
 Ocena 1 na 1
smelig (435 punktów)

>Tylko próbuję się od Ciebie dowiedzieć czym jest 'babskie gadanie', co o tyle słabo idzie, że zrazu wykręciłeś się, że kwestia definicji nie zachodzi, a teraz na jakąś tam definicję się powołujesz.

Drążysz ten temat i drążysz.
.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Tylko próbuję się od Ciebie dowiedzieć czym jest 'babskie gadanie', co o tyle słabo idzie, że zrazu wykręciłeś się, że kwestia definicji nie zachodzi, a teraz na jakąś tam definicję się powołujesz.
>Drążysz ten temat i drążysz.
OK, kończmy zatem, na pamiątkę dla Ciebie koszulka.
Szukałam wersji bez wulgaryzmów, ale oświecono mnie, że taki tekst byłby niemęski.

A ten jest bardzo męski.


cr
24-01-2021 11:51 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Mnie bardziej zastanawia co to są "mało istotne tematy"
>Po przemyśleniu wyszło mi, że mało istotny temat to taki, na którym jest mało istot
mało istotny to ma mało ISTOTY, czyli raju

21-01-2021 21:02 
 Ocena 1 na 1
Jagiełło (493 punktów)
(zablokowany)
>>Czuje, że za chwile przyleci jakaś forumowa baba jaga żeby na mnie rzucić urok za to, że za dużo pisze
>>
>W Twoim profilu jest napisane, że jesteś kobietą i to by tłumaczyło typowo babskie gadanie.
>
ALe ja pisałem o rzucaniu uroku a nie o gadaniu.
W tym przypadku chodziło mi o urok o nazwie ban
Duch Prawdy (14787 punktów)
>ALe ja pisałem o rzucaniu uroku a nie o gadaniu.
>W tym przypadku chodziło mi o urok o nazwie ban

Jesteś pod jego urokiem...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365