 |
Narodowy Spis Powszechny 2011 Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-01-2011 23:15 | Sznajper (511 punktów) | Narodowy Spis Powszechny 2011
8 na 8 | W dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 zostanie przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Po raz pierwszy od 1931 w Spisie Powszechnym pojawi się pytanie o przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego. Również po raz pierwszy będzie można dokonać samospisu przez internet. Fragment instrukcji dla rachmistrzów spisowych dotyczący pytania o wyznanie:
Pytanie 4. Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy? 1. Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także - wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania). 2. Jeżeli to możliwe, odpowiedzi na pytanie o wyznanie powinna udzielić osobiście każda osoba w wieku 15 lat lub więcej. Wyznanie dzieci w wieku poniżej 15 lat powinna określać matka lub inna osoba dorosła. 3. Należy poinformować spisywaną osobę o tym, że pytanie o wyznanie ma charakter dobrowolny, i że ma prawo odmówić odpowiedzi na to pytanie. 4. W sytuacji kiedy osoba spisywana odmówi odpowiedzi na pytanie o wyznanie należy zaznaczyć pole wyboru przy kategorii: "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". 5. O ile to możliwe przynależność do wyznania powinna być określana poprzez podanie nazwy konkretnego kościoła lub związku wyznaniowego. W sytuacji, gdy osoba spisywana. określiła swoje wyznanie np. jako "chrześcijańskie" lub "protestanckie", należy ją dopytać czy jest (czuje się ) członkiem jakiegoś kościoła lub związku wyznaniowego. 6. Dla osób spisywanych, które nie odmówiły odpowiedzi na to pytanie należy odnotować ich odpowiedź poprzez zaznaczenie pola wyboru przy jednej z dwóch następujących propozycji odpowiedzi: • "1. należę do:" • "2. nie należę do żadnego wyznania" W przypadku odpowiedzi 1) należy zaznaczyć pole wyboru przy jednej z 7 nazw wyznań (kościołów/związków wyznaniowych) lub zaznaczyć kategorię "inne" oraz odszukać odpowiednią pozycję na długiej rozwijanej liście wyznań. Jeśli podane przez osobę spisywaną określenie wyznania nie występuje również na rozwijanej liście, należy wskazać pozycję listy ("inne - wpisać jakie" ) oraz zapisać w polu edycji podane przez osobę spisywaną określenie wyznania.Pytanie o wyznanie zadane będzie tylko w badaniu reprezentacyjnym (25% wylosowanych mieszkań), podobnie jak to było w spisie próbnym w ubiegłym roku. Więcej informacji o spisie na stronie GUS-u: www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htmZapraszam także do facebookowej grupy: www.facebook.com/#!/event.php?eid=180772098607957 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | Czekam tylko kiedy będą pytania o orientację seksualną, preferencje, upodobania polityczne i kulinarne, spis lektur i popełnione myślą, mową i uczynkiem grzechy.
|
|
1 na 1 | PiotrB (2937 punktów) | A w moim barku już czeka wyśmienite chianti.
|
|
 | | Madman (7811 punktów) | > A w moim barku już czeka wyśmienite chianti.Dobre chianti nie jest złe. Ja mam w barku rocznik 2007. I żal mi otwierać.
|
|
1 na 1 | kahopi (150 punktów) | jestem ciekaw wyniku  choć wielkich nadziei na pokazanie choć części prawdy o stanie "wiary" w polsze nie mam, a choćby z tego powodu: > Pytanie o wyznanie zadane będzie tylko w badaniu reprezentacyjnym (25% wylosowanych mieszkań) Próbka zbyt mała żeby pokazać jak faktycznie wygląda sytuacja w kraju i na tyle duża żeby skutecznie utrudnić na długie lata dyskusję na ten temat - zbyt łatwe do manipulacji i wyciągania błędnych wniosków. Muszę poszperać skąd wyszedł temat i kto dokładnie maczał paluchy - życie nauczyło podejrzliwości  i odruchowo czasem szukam okularów by znaleźć ten "drobny druk" ... a tu mi poklatkowo jakieś upierścienione włochate paluszki biegają po czarnej kiecce ...
|
|
 | | Guzik (2020 punktów) | [...] > Próbka zbyt mała żeby pokazać jak faktycznie wygląda sytuacja w kraju i na tyle duża żeby skutecznie utrudnić na długie lata dyskusję na ten temat - zbyt łatwe do manipulacji i wyciągania błędnych wniosków. [...]
Też jestem ciekawa wyników tych badań. Czy będą wiarygodne? Wziąwszy po uwagę, że z tych 25% ileś tam odmówi udziału, będzie to trochę mało, chociaż... sondaże przedwyborcze, które mają duży wpływ na polityczną decyzję ludzi, są robione na dużo, dużo mniejszej próbce np. na tysiącu osób.
|
|
 | Romański (2650 punktów) (zablokowany) | > Próbka zbyt mała żeby pokazać jak faktycznie wygląda sytuacja w kraju i na tyle duża żeby skutecznie utrudnić na długie lata dyskusję na ten temat - zbyt łatwe do manipulacji i wyciągania błędnych wniosków.
25% z całej populacji mieszkań w Polsce to mała próbka?! Reprezentacyjna próbka dla Polski to ok. 1200 osób, jeśli warstwowo odzwierciedla ona (mniej-więcej) strukturę społeczną. 25% to więcej niż potrzeb, by wyciągać wnioski.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński
|
|
|  | | Andro (1185 punktów) | Coś mi się wydaje, że wielu początkujących ateistów i agnostyków będzie się obawiało jednoznacznie określić i odmówi udzielenia odpowiedzi. Przez to obraz będzie zafałszowany.
Bądź zimny albo gorący letniego wypluję z ust moich
|
|
| |  | | Kowalski (2244 punktów) | >Coś mi się wydaje, że wielu początkujących ateistów i agnostyków będzie się obawiało jednoznacznie określić i odmówi udzielenia odpowiedzi. [...]
Chętnie zdeklarowałbym się jako ortodoksyjny ateista wojujący, ale uważam pytanie o światopogląd w ankiecie, w której zdaje się udział jest obowiązkowy, za niestosowne. Jeżeli więc znajdę się w wylosowanej grupie, odmówię odpowiedzi.
|
|
| |  | | Grzegorz (5685 punktów) | >Coś mi się wydaje, że wielu początkujących ateistów i agnostyków będzie się obawiało jednoznacznie określić i odmówi udzielenia odpowiedzi. Być może, ale to akurat nie ma związku z wielkością próbki którą martwił się przedmówca.
|
|
| |  | 1 na 1 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | To dalej jest bez znaczenia. Wraz ze wzrostem próbki z populacji rozkład odpowiedzi będzie się upodabniał do rozkładu normalnego (w kategoriach danej populacji), co pozwoli wyciągać statystycznie prawdziwe wnioski. Pewne błędy w szacowaniu poszczególnych kategorii (nie większe niż 5%) oczywiście będzie - lecz nie ma to większego znaczenia. Jednocześnie nic nie da się poradzić na kłamiących respondentów lub ich złe przypisanie do kategorii, spowodowane błędami testu. Ale błąd ten będzie szacowany i wzięty, jak podejrzewam, pod uwagę przez badaczy. Nie zakładajmy, że osoby przygotowujące te badania nie wzięli pod uwagę takich problemów. Pozdrawiam.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński
|
|
3 na 3 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | > • "1. należę do:" > • "2. nie należę do żadnego wyznania"
Biorąc pod uwagę, że poprzez sam fakt sakramentu chrztu zostałem "nierozerwalnie wszczepiony" w mistyczne ciało czarnej mafii - przyjdzie mi chyba zgodnie z prawdą odpowiedzieć "należę do"...
|
|
 | 1 na 1 | Paweł Urbanek (22 punktów) | >Biorąc pod uwagę, że poprzez sam fakt sakramentu chrztu zostałem "nierozerwalnie wszczepiony" >w mistyczne ciało czarnej mafii - przyjdzie mi chyba zgodnie z prawdą odpowiedzieć "należę do"...
Cytat: "1. Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także - wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania)."
Wydaje mi się, że sam chrzest można uznać raczej za "formalne członkostwo", a nie "uczestnictwo".
|
|
|  | | Andro (1185 punktów) | > Wydaje mi się, że sam chrzest można uznać raczej za "formalne członkostwo", a nie "uczestnictwo".Wpisanie kogoś do organizacji bez jego zgody lub pod przymusem trudno uznać za członkostwo formalne... 
Bądź zimny albo gorący letniego wypluję z ust moich
|
|
 | 1 na 1 | Sznajper (511 punktów) | > Biorąc pod uwagę, że poprzez sam fakt sakramentu chrztu zostałem "nierozerwalnie wszczepiony"> w mistyczne ciało czarnej mafii - przyjdzie mi chyba zgodnie z prawdą odpowiedzieć "należę do"...Zawsze możesz poprosić o wpisanie nowego wyznania "Inne - Czarna Mafia"
|
|
1 na 1 | Sznajper (511 punktów) | Gdyby ktoś był zainteresowany - znalazłem pełny tekst instrukcji metodologicznej spisu reprezentacyjnego plik do pobrania
|
|
1 na 1 | Celtyk (3337 punktów) | Po przeczytaniu posta nasunęła mi się pewna myśl, którą już zmaterializowała prof. Grabowska. Tylko, że chwilę później nasunęły mi się kolejne dwa pomysły do realizacji na przyszłość: 1. Orientacja seksualna dzieci (poniżej 15 roku podają rodzice...)2. Inni członkowie rodziny - Znam osoby, które bardziej sobie cenią "zdanie" własnego pupilka (np.: psa, czy kota) niż zdanie męża, czy dziecka. Osobiście uważam, że sprawa mojego wyznania/jego braku to moja PRYWATNA spraw i nie zamierzam się afiszować tym tak przed spisującym (jeśli mnie trafi zrealizuję to on-line) a tym bardziej przed wyznaniowym Państwem. A może rozszerzmy spis powszechny o przebyte choroby weneryczne, wykaz kochanek, przekrętów finansowych. A na końcu do spisu powinien być dołączony wniosek o "Dobrowolne poddanie się karze", a może i rozwodowy...  Pozdrawiam
Słowa mogą być jak promienie Roentgena; jeśli używać ich właściwie, przenikną wszystko. Czytasz i słowa cię przeszywają. #--# Aldous Huxley #--#
|
|
 | 1 na 1 | piromanus (66 punktów) |
>Osobiście uważam, że sprawa mojego wyznania/jego braku to moja PRYWATNA spraw i nie zamierzam się afiszować tym tak przed spisującym (jeśli mnie trafi zrealizuję to on-line) a tym bardziej przed wyznaniowym Państwem.
Ja też nie zamierzam się afiszować, ale nie zamierzam się też wstydzić i chować przed ludźmi ze względu na to kim jestem, co robię i w co wierzę. Jeszcze niedawno większość forumowa była oburzona tym że w TV mówi się o 95% katolików w Polsce. Teraz kiedy ktoś chce to zbadać, jak jest w rzeczywistości, to oburzenie, że to moja prywatna sprawa. Ludzie, zastanówcie się czego chcecie tak naprawdę, bo jak widzę to chcecie zwyczajnie ponarzekać... na wszystko, na co tylko się da.
Pozdrawiam
|
|
|  | 1 na 1 | Celtyk (3337 punktów) | >Ja też nie zamierzam się afiszować, ale nie zamierzam się też wstydzić i chować przed ludźmi ze względu na to kim jestem, co robię i w co wierzę. Przed ludźmi ani nie ukrywam swoich przekonań ani się ich nie wstydzę. Jednak co innego moje osobiste czy nawet służbowe relacje z moim otoczeniem a co innego "spowiedź" z moich przekonań i poglądów przed Państwem! >Jeszcze niedawno większość forumowa była oburzona tym że w TV mówi się o 95% katolików w Polsce. Uważam, że były ku temu podstawy. >Teraz kiedy ktoś chce to zbadać, jak jest w rzeczywistości, to oburzenie, że to moja prywatna sprawa. Bo tym razem również są ku temu powody >Ludzie, zastanówcie się czego chcecie tak naprawdę, bo jak widzę to chcecie zwyczajnie ponarzekać... na wszystko, na co tylko się da. Chcemy (tzn. ja chcę, za innych się nie wypowiadam) aby moja prywatność była szanowana, a stanowione prawo przestrzegane! Jeśli w konstytucji mamy zapisaną rozdzielność Państwa od kościoła to niech będzie to respektowane. Dlaczego więc na każdym kroku na zmianę to Państwo to kościół wtyka nos w sferę mego życia prywatnego. Moja sprawa co robię z moim wolnym czasem i przekonaniami, jeśli swoją postawą nie łamię prawa? Pozdrawiam
Słowa mogą być jak promienie Roentgena; jeśli używać ich właściwie, przenikną wszystko. Czytasz i słowa cię przeszywają. #--# Aldous Huxley #--#
|
|
| |  | 1 na 1 | piromanus (66 punktów) |
>Jednak co innego moje osobiste czy nawet służbowe relacje z moim otoczeniem a co innego "spowiedź" z moich przekonań i poglądów przed Państwem!
Otóż szanowny panie weź pod uwagę fakt, że cała ta zabawa nie jest obowiązkowa. Możesz powiedzieć że nie chcesz brać w tym udziału i tyle.
>Dlaczego więc na każdym kroku na zmianę to Państwo to kościół wtyka nos w sferę mego życia prywatnego.
A w którym momencie kościół wtyka nos w sferę Twego życia prywatnego? Naprawdę zabawne, bo przez ostatnich 10 lat żaden ksiądz do domu na siłę mi się nie pchał i nie kazał mi spowiadać się.
|
|
|  | 1 na 1 | X-Yuri (159 punktów) | >Jeszcze niedawno większość forumowa była oburzona tym że w TV mówi się o 95% katolików w Polsce. Teraz kiedy ktoś chce to zbadać, jak jest w rzeczywistości, to oburzenie, że to moja prywatna sprawa. Ludzie, zastanówcie się czego chcecie tak naprawdę, bo jak widzę to chcecie zwyczajnie ponarzekać... na wszystko, na co tylko się da.
A notujesz, czy osoby które wtedy były oburzone to te same osoby które teraz piszą o prywatności ?
Bo jak nie, to nie wiem na co narzekasz. Tacy są ludzie, mają różne poglądy (inaczej to forum nudne by było ; p) i eksponują je w różnym momencie...
To, że dziś usłyszysz od mojej Mamy, że lubi Jana Pawła II, a jutro ode mnie coś przeciwnego, nie znaczy, że osoby mieszkające w naszym mieszkaniu nie wiedzą jakie mają tak naprawdę podejście do tej osoby. Prawda ?
|
|
1 na 1 | Maciej Świgoń (118 punktów) | Dzień dobry! To mój pierwszy post tutaj.  Wiem już, że do pytania o wyznanie zostanie wytypowane 25% mieszkań. A jak rzecz się będzie miała z samospisem przez internet? Czy też zostanie losowo (lub "losowo") wytypowane 25% respondentów? Czy przez internet każdy respondent będzie się spisywał indywidualnie, czy też będzie podawał dane wszystkich osób mieszkających razem z nim? Jak rzecz się będzie miała z osobami wynajmującymi mieszkanie - jak będzie wyglądał ich dostęp do samospisu? Chętnie zadeklaruję brak wyznania. Pytanie tylko, czy przy samospisie będzie to możliwe i skuteczne - nie chcę umknąć statystykom. Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|