 |
Czy u Papuasów przemoc i gwałt stały się kodem kulturowym??? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-12-2018 10:43 | Arminius (25555 punktów) | Czy u Papuasów przemoc i gwałt stały się kodem kulturowym???
1 na 3 | Jared Diamond jest autorem książki pt."The World Until Yesterday: What Can We Learn from Traditional Societies?". Poddaje w niej analizie 39 prymitywnych społeczności plemiennych - i stawia finalną tezę, ze przemocy i agresji jest w nich więcej, często znacznie więcej, niż w cywilizowanych społecznościach Zachodu. Książka został napisana z zachowaniem warsztatu naukowego i zebrała szereg pozytywnych recenzji. Ale - wywołała także ostry sprzeciw ze strony organizacji walczących o prawa społeczności plemiennych - które oceniły książkę jako "całkowicie błędną tak na płaszczyźnie moralnej jak i merytorycznej oraz bardzo niebezpieczną". Pojawia się pytanie kto ma rację i czy w ocenie zagadnienia jak wyżej nie pojawia się pozanaukowa zasada politycznej poprawności??? Wśród 39 plemion wziętych na tapetę przez Diamonda, 10 pochodziło z Papui Nowej Gwinei - który to obszar jest osobiście bardzo dobrze znany autorowi. Tak też się składa, że skala przemocy i agresji wśród Papuasów znana jest już nie tylko specom - antropologom ale także szerszej publice za przyczyną zainteresowania się tym fenomenem przez media. Odsyłam zainteresowanych do podlinkowanego materiału. Tutaj tylko nadmienię, iż za masakry jakie mają miejsce w społecznościach papuaskich oraz przerażający odsetek zgwałconych kobiet ( 70 %) - można w jakimś stopniu obciążać kontakt tych trybalnych społeczności z cywilizacją, która, poluzowała - być może- określone kody moralne oraz - przede wszystkich dostarczyła automatycznej broni. Jednakże nie ulega wątpliwości - wynika to także z relacji pierwszych antropologów, którzy weszli w kontakt z autochtonami - iż przemoc i agresja odgrywały zawsze istotną/kluczową rolę w plemionach papuaskich. www.thegua(*)d-diamond-clash-tribal-peoples"A fierce dispute has erupted between Pulitzer prize-winning author Jared Diamond and campaign group Survival International over Diamond's recently published and highly acclaimed comparison of western and tribal societies, The World Until Yesterday: What Can We Learn from Traditional Societies? The controversy threatens to expose a deep rift in modern anthropology, with each claiming the other has fallen into a delusion that threatens to undermine the chances for survival of the world's remaining tribal societies. On a book tour of the UK last week, Diamond, 75, was drawn into a dispute with the campaign group after its director, Stephen Corry, condemned Diamond's book as "completely wrong - both factually and morally - and extremely dangerous" for portraying tribal societies as more violent than western ones. Survival accuses Diamond of applying studies of 39 societies, of which 10 are in his realm of direct experience in New Guinea and neighbouring islands, to advance a thesis that tribal peoples across the world live in a state of near-constant warfare." www.telegr(*)s-women-will-be-raped-in-thei/www.thegua(*)pua-new-guineas-warring-tribes | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Kulmin (4007 punktów) | Kolejny wątek z serii: "Przypadkowe ciekawostki"? Jaką masz metodę losowania tematów? Rzut strzałą do tarczy, może rzut kośćmi? Zamykasz oczy i tam gdzie sie kursor zatrzyma, tam szukasz tematów? Losujesz kartki z pudełka? Robisz wyliczankę? Nie wiem jak inni, ale dla mnie to takie trochę forumowe bałaganiarstwo - zakładanie co chwila wątków-ciekawostek.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | jest przecież ordnung? | >Kolejny wątek z serii: "Przypadkowe ciekawostki"?
Pan nie docenia roli przypadku w życiu człowieka???
>Jaką masz metodę losowania tematów? Rzut strzałą do tarczy, może rzut kośćmi? Zamykasz oczy i tam gdzie sie kursor zatrzyma, tam szukasz tematów? Losujesz kartki z pudełka? Robisz wyliczankę?
Każda jest dobra - byle wylosowany temat był ciekawy i ....należycie zweryfikowany (żeby był to realny problem a nie kreacje bujnej wyobraźni)
>Nie wiem jak inni, ale dla mnie to takie trochę forumowe bałaganiarstwo - zakładanie co chwila wątków-ciekawostek.
Jakie bałaganiarstwo???Jest przecież wcale niezły ordnung??? Wątki są klasyfikowane według działów forum. Proszę pamiętać, że na forum - zobowiązuje do tego nazwa - może, a nawet powinno być, i rojno i gwarno. I targowanie się o różnoraki towar też przecież jest jak najbardziej naturalne.
Czy Pana zdaniem wątek o kulturze przemocy u Papuasów w kontekście zasady politycznej poprawności - nie jest ciekawy???
|
|
|  | | Kulmin (4007 punktów) | Odp: jest przecież ordnung? | >Pan nie docenia roli przypadku w życiu człowieka???
Nie doceniam roli przypadkowych ciekawostek.
>Każda jest dobra - byle wylosowany temat był ciekawy i ....należycie zweryfikowany (żeby był to realny problem a nie kreacje bujnej wyobraźni)
"ciekawy" to właściwość względna. Najpierw trzeba oszacować prawdopodobieństwo, czy dla kogoś innego to też będzie ciekawe, a nie tylko dla mnie.
>Jakie bałaganiarstwo???Jest przecież wcale niezły ordnung??? Wątki są klasyfikowane według działów forum. Proszę pamiętać, że na forum - zobowiązuje do tego nazwa - może, a nawet powinno być, i rojno i gwarno. I targowanie się o różnoraki towar też przecież jest jak najbardziej naturalne.
Bałaganiarstwo ma różne oblicza. Może to być spychanie niżej i zasłanianie wartościowych wątków. A forum owszem zobowiązuje - do poruszania realnych i poważnych problemów, a nie marginalnych zagadnień których sedno tkwi w tworze bujnej, a raczej wybujałej wyobraźni - poprawności politycznej
>Czy Pana zdaniem wątek o kulturze przemocy u Papuasów w kontekście zasady politycznej poprawności - nie jest ciekawy???
Nie jest.
|
|
| |  | 1 na 3 | Arminius (25555 punktów) | zgentryfikować ??? | >Nie doceniam roli przypadkowych ciekawostek.
Ja doceniam. Pod warunkiem, iż nie są to ciekawostki typu: dzisiaj panu M. spadła na głowę gałąź.
>"ciekawy" to właściwość względna. Najpierw trzeba oszacować prawdopodobieństwo, czy dla kogoś >innego to też będzie ciekawe, a nie tylko dla mnie.
I dlatego "ciekawostki" nie powinny być typu jak powyżej. Przy czym zawsze istnieje duże ryzyko, iż nie trafi się we wszystkie gusta. Bo nikt przecież nie jest jasnowidzem.
>Bałaganiarstwo ma różne oblicza. Może to być spychanie niżej i zasłanianie wartościowych >wątków. A forum owszem zobowiązuje - do poruszania realnych i poważnych problemów, a nie >marginalnych zagadnień których sedno tkwi w tworze bujnej, a raczej wybujałej wyobraźni - >poprawności politycznej
Wątki są przecież umieszczane w kategoriach - i tam żyją swoim własnym życiem. Nie mogą przecież cały czas być na samym początku listy - z przyczyn oczywistych. Zwracam Panu uwagę na fakt, iż "realne i poważne" problemy to pojęcie absolutnie relatywne. I dlatego też wskazanym jest aby na forum - zgodnie z jego nazwą i funkcją - odbywało się targowisko tematów i idei aby KAŻDY znajdował coś dla siebie interesującego. Zza pańskiego postulatu wyziera próba (pseudo)gentryfikacji forum.
>Czy Pana zdaniem wątek o kulturze przemocy u Papuasów w kontekście zasady politycznej poprawności - nie jest ciekawy??? Nie jest.
To proszę go nie czytać.
|
|
| | |  | | Kulmin (4007 punktów) | Odp: zgentryfikować ??? | >Ja doceniam. Pod warunkiem, iż nie są to ciekawostki typu: dzisiaj panu M. spadła na głowę gałąź. >I dlatego "ciekawostki" nie powinny być typu jak powyżej. Przy czym zawsze istnieje duże ryzyko, iż nie trafi się we wszystkie gusta. Bo nikt przecież nie jest jasnowidzem.
To załóż wątek w bazgrołach: "Przypadkowe ciekawostki", bo tam jest miejsce dla ciekawostek rodem z youtubowego top10 przypadkowych ciekawostek.
>Wątki są przecież umieszczane w kategoriach - i tam żyją swoim własnym życiem. Nie mogą przecież cały czas być na samym początku listy - z przyczyn oczywistych. Zwracam Panu uwagę na fakt, iż "realne i poważne" problemy to pojęcie absolutnie relatywne. I dlatego też wskazanym jest aby na forum - zgodnie z jego nazwą i funkcją - odbywało się targowisko tematów i idei aby KAŻDY znajdował coś dla siebie interesującego. Zza pańskiego postulatu wyziera próba (pseudo)gentryfikacji forum.
O nie, realne i poważne problemy, to problemy, jak przymiotnik wskazuje: realne. Jak problem jest rzeczywiście realny, to przestaje być absolutnie relatywny. Oczywiście, każdy może nazwać swój problem realnym i poważnym, z tym, że jeden będzie miał sto dowodów na uzasadnienie, a drugi zero. Realność wykluczająca relatywność konstytuuje się poprzez uzasadnienie - bez uzasadnienia, problem nie jest realny, przez co jest relatywny. A więc konstrukcja zdaniowa mówiąca, że realne i poważne problemy to pojęcie absolutnie relatywne, jest fałszywa.
>To proszę go nie czytać.
Musiałem przeczytać by mieć negatywne wrażenia i skrytykować.
|
|
| | | |  | | Arminius (25555 punktów) | już pan wie? | >To załóż wątek w bazgrołach: "Przypadkowe ciekawostki", bo tam jest miejsce dla >ciekawostek rodem z youtubowego top10 przypadkowych ciekawostek.
Proszę podać link do filmików na Youtubie, z których kopiuję - rzekomo - moje wątki?
>O nie, realne i poważne problemy, to problemy, jak przymiotnik wskazuje: realne. Jak >problem jest rzeczywiście realny, to przestaje być absolutnie relatywny. Oczywiście, >każdy może nazwać swój problem realnym i poważnym, z tym, że jeden będzie miał sto >dowodów na uzasadnienie, a drugi zero. Realność wykluczająca relatywność konstytuuje >się poprzez uzasadnienie - bez uzasadnienia, problem nie jest realny, przez co jest >relatywny. A więc konstrukcja zdaniowa mówiąca, że realne i poważne problemy to >pojęcie absolutnie relatywne, jest fałszywa.
Proszę zamieszczać wątki dot. tych realnych problemów - które - jako takie - przestają być absolutnie relatywne. Przecież nikt Panu tego nie zabrania???
>Musiałem przeczytać by mieć negatywne wrażenia i skrytykować.
Ale teraz już Pan wie że to są przypadkowe bazgroły - więc a priori nie powinien pan oddawać się ich lekturom.
|
|
| | | | |  | | Kulmin (4007 punktów) | Odp: już pan wie? | >Proszę podać link do filmików na Youtubie, z których kopiuję - rzekomo - moje wątki?
A gdzie ja piszę o kopiowaniu? Przeczytałem kilka razy swoje zdanie i od strony semantycznej, oraz pragmatycznej, ani razu nie dopatrzyłem się zaproponowanej przez Ciebie interpretacji.
>Proszę zamieszczać wątki dot. tych realnych problemów - które - jako takie - przestają być absolutnie relatywne.
Nawzajem.
>Ale teraz już Pan wie że to są przypadkowe bazgroły - więc a priori nie powinien pan oddawać się ich lekturom.
Tak też wiele razy robiłem, po samym tylko tytule, bezbłędnie zgadując, że to Arminius. Ale bez przesady - Twoje tematy ze Świata, czy Społeczeństwa i Kraju czytam, bo w przeciwieństwie do wątku o relacji papuasi, a poprawność polityczna, przedstawiają realne problemy i poważne zagadnienia.
|
|
|  | Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów) (zablokowany) | Odp: jest przecież ordnung? | >Pan nie docenia roli przypadku w życiu człowieka???
Ciekawe są Pana wybory zatem warto Pana czytać. Przynosi Pan wiedzę ze świata na tacy i doskonale ją redaguje. Proszę nie przestawać. To jest publiczne forum - miejsce wielu dyskusji. Po to istnieje, żeby mógł Pan wyrazić swoje poglądy.
A co do przypadku, to w takowe nie wierzę. Wierzę w nieprzewidywalność zdarzeń ale na pewno nie w to, że zachodzą bez żadnej przyczyny. Przypadek co inaczej cud.
|
|
| |  | | Kulmin (4007 punktów) |
>A co do przypadku, to w takowe nie wierzę. >Wierzę w nieprzewidywalność zdarzeń ale na pewno nie w to, że zachodzą bez żadnej przyczyny. Przypadek co inaczej cud.
Naginasz definicje słów by pasowały do Twojego światopoglądu. Przypadek to nie jest zdarzenie bez przyczyny, tylko nieprzewidywalny zbieg okoliczności. Wierząc w nieprzewidywalność zdarzeń, wierzysz w przypadki.
|
|
 | Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy u Papuasów przemoc i gwałt stały się kodem kulturowym??? | Ja staram trzymać się wątku własności oraz sprzeczności i przekształceń ruchu i materii a denerwuje nie mniej.
Nie ma reguły.
|
|
 | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Kolejny wątek z serii: "Przypadkowe ciekawostki"?> [...]> Nie wiem jak inni...Mnie się podoba.  > forumowe bałaganiarstwo - zakładanie co chwila wątków-ciekawostek.Każdy wątek to dla czytelników dwie możliwości: przyjąć do wiadomości lub zanegować; w drugim przypadku ogranicza się aktywność autora na innych polach. 
Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|