A jakby tak zakazać stawiania pomników "komuś", a zostawić tylko pomniki bezimienne lub inaczej: Pięknu samemu w sobie? Beznadziejny ten rzymski, czy grecki, czy jeszcze wcześniejszy obyczaj. O ileż piękniejszym jest zakaz stawiania pomników człowiekowi. Nawet gotyckie katedry są pomnikami niby dla boga, ale w gruncie rzeczy pomnikami ludzkiego geniuszu i pracowitości. Taki pomnik: "pszczoły zbierającej pyłek", albo "łososia pod prąd płynącego", albo "tęczy nad Kozim Wierchem"....?
|