Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polskie imperium zła.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
04-07-2019 12:05Bartosz Waskird (502 punktów)Polskie imperium zła.
Ocena 4 na 4
Polskie imperium zła. Czy nasi sąsiedzi mają rację, wspominając Rzeczpospolitą jako wrogie, zaborcze mocarstwo?
wiadomosci(*)ac-rzeczpospolita-jako/8yzccxm

cóż z faktami nie można polemizować .... zaś myślenie należy korygować. A my o Naszej Ojczyźnie .... jak o Matce.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

njumobile (160 punktów)
>jak o Matce.

Lech, czech i rus.

xD
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   To były interesy dynastyczne. Rzeczpospolita i tzw. demokracja szlachecka robiły tu tylko za przykrywkę dla nich. To były cały czas rozgrywki potomków Piastów i Andegawenów. Robili wolną elekcję, a wybierany był następny w kolejce, wynikającej z genealogii. Jagiellonowie, Walezjusze, Wazowie, Wettynowie: pl.wikiped(*)źbieta_Łokietkówna
   Rzeczpospolita była tu przedmiotem rozgrywek potężnych rodów panujących, a nie podmiotem. Dynastycznej polityce i propagandzie taki republikański sztafaż był na rękę, ale to była tylko gra pozorów. Dlatego obywatele współczesnej Polski nie mają powodów do poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo tego dynastycznego partykularyzmu.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 10:32 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)bez poczucia
>Dlatego obywatele współczesnej Polski nie mają powodów do poczucia odpowiedzialności za >dziedzictwo tego dynastycznego partykularyzmu.

I jest to z pewnością jedna z ich niewątpliwych zalet.
05-07-2019 14:00 
 Ocena 1 na 1
njumobile (160 punktów)Odp: Polskie imperium zła.
>    To były interesy dynastyczne. Rzeczpospolita i tzw. demokracja szlachecka robiły tu tylko za przykrywkę dla nich. To były cały czas rozgrywki potomków Piastów i Andegawenów. Robili wolną elekcję, a wybierany był następny w kolejce, wynikającej z genealogii. Jagiellonowie, Walezjusze, Wazowie, Wettynowie: pl.wikiped(*)źbieta_Łokietkówna
>    Rzeczpospolita była tu przedmiotem rozgrywek potężnych rodów panujących, a nie podmiotem. Dynastycznej polityce i propagandzie taki republikański sztafaż był na rękę, ale to była tylko gra pozorów. Dlatego obywatele współczesnej Polski nie mają powodów do poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo tego dynastycznego partykularyzmu.

trzeba pamiętać że polska rozdawała karty polityczne na przestrzeni wieków. polak miał zostać carem i był, ale krótko. napolon w polsce. planowanie UNI erupojeskiej za czasów chrobrego z ottonem 3. przymierze z czechami za mieszka I.

niestety ta potęga polityczna i mentalna już dawno została wykastrowana i sprzedana za lepsze życie każdego kosztem każdego.
05-07-2019 14:43 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>trzeba pamiętać że polska rozdawała karty polityczne na przestrzeni wieków. polak miał zostać carem i był, ale krótko. napolon w polsce. planowanie UNI erupojeskiej za czasów chrobrego z ottonem 3. przymierze z czechami za mieszka I.

   Bardzo zabawne. Nacjonalistyczna megalomania w pigułce.

>niestety ta potęga polityczna i mentalna już dawno została wykastrowana i sprzedana za lepsze życie każdego kosztem każdego.

   Jakie to przykre!

>polak miał zostać carem i był, ale krótko.

   Nie Polak, tylko Waza.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 15:08 
 Ocena 2 na 2
njumobile (160 punktów)
>>trzeba pamiętać że polska rozdawała karty polityczne na przestrzeni wieków. polak miał zostać carem i był, ale krótko. napolon w polsce. planowanie UNI erupojeskiej za czasów chrobrego z ottonem 3. przymierze z czechami za mieszka I.
>    Bardzo zabawne. Nacjonalistyczna megalomania w pigułce.

może nie megalomania co bez myślność. po co kaźmierz wielki sprowadzał krzyżaków i doprowadził do wojny 30 letniej, a potem doszło nie przypadkiem do rozbiorów.
05-07-2019 16:28 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>może nie megalomania co bez myślność. po co kaźmierz wielki sprowadzał krzyżaków i doprowadził do wojny 30 letniej, a potem doszło nie przypadkiem do rozbiorów.

   Trzeba by zapytać tych nacjonalistycznych megalomanów, tylko że ich rezerwat rozwiązali. Tyle że nie wszędzie. Miejscami jeszcze występują i odgrażają się, że mogą wrócić.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 17:30 
 Ocena 1 na 1
njumobile (160 punktów)
>>może nie megalomania co bez myślność. po co kaźmierz wielki sprowadzał krzyżaków i doprowadził do wojny 30 letniej, a potem doszło nie przypadkiem do rozbiorów.
>    Trzeba by zapytać tych nacjonalistycznych megalomanów, tylko że ich rezerwat rozwiązali. Tyle że nie wszędzie. Miejscami jeszcze występują i odgrażają się, że mogą wrócić.

nie wiem co chcesz od polskości? mieszkańcy śląska np. mają jakąś awersje. i im się trochę nie dziwie przez /po przez SYMBOL ich patriotyzmu. (nie myślę o godle i fladze)
05-07-2019 19:47 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>nie wiem co chcesz od polskości? mieszkańcy śląska np. mają jakąś awersje. i im się trochę nie dziwie przez /po przez SYMBOL ich patriotyzmu. (nie myślę o godle i fladze)

   Jeśli nie wiesz, to zapewne nie bez przyczyny. Takie są losy mentalności, która zależy od symboliki.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-07-2019 14:29 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>    To były interesy dynastyczne.
E tam dynastyczne.. Naród wraży od zarania dybiący na miłujących pokój sąsiadów. Najazdy, gwałty, nietolerancyja od zawsze. Aż się udręczone sąsiady zebrały i na 120 lat był względny pokój, mijając hydry łba podnoszenia od czasu do czasu. A ledwo swoboda przyszła i już kolejne nieszczęścia - tak sąsiadów knowaniami swoimi poruszyli, że wojna na świat cały zeszła. To się wtedy antysemity lechickie ucieszyły, wraz zaczęły miejsca kaźni dla braci starszych rychtować, tak perfidnie aby to na robotę sąsiada z zachodu wyglądało, co to akurat na misyji pokojowej w Polszcze gościł.

Ale ludzie zamorskie głupie nie są, wykształcone są, wiedzą kto zacz. Trza więc nam przeprosić i się należycie ukorzyć. Dobry krok już był - jeden prezydent światły za Jedwabne przepraszał - tera ino za postępem iść, przeprosić za I, II i awansem za III wojnę, za islamofobię różnych Sobieskich, i w ogóle całą historyję, najlepiej zaraz od razu za epoki lodowe też, bo nie wiadomo co jeszcze wykopią. No i do kiesy trzeba sięgnąć a głęboko, bo same przepraszam nic to..
05-07-2019 14:57 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Sobieski był wielki magnat w Rzeczpospolitej, ale za niski rodem, więc mu za żonę dali córkę ochmistrzyni. Królowi kraju zrujnowanego wojnami dynastycznymi Wazów nie wypadało dać lepszej żony, biorąc pod uwagę niedogodności, jakich przez marne królestwo doświadczyła wcześniej Ludwika Maria Gonzaga. Jak królestwo się podciągnęło, to znaleźli się od razu zaszczytniejsi pretendenci do jego korony. Jak jego los był opłakany, oddawano je z powrotem w ręce "króla Piasta" (patrz Leszczyński, Sobieski, Poniatowski). W Europie niełatwo się skoligacić byle komu.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
finerbijk (17282 punktów)
> Jak jego los był opłakany, oddawano je z powrotem w ręce "króla Piasta" (patrz Leszczyński, Sobieski, Poniatowski). W Europie niełatwo się skoligacić byle komu.
Woleli dać tron obcemu, żeby swój za bardzo na potęgę nie wyrósł i się nie brał poważnie za rządzenie. A jak już tym wspomnianym to nie z najwyższej półki.
05-07-2019 15:15 
 Ocena 1 na 1
njumobile (160 punktów)
>> Jak jego los był opłakany, oddawano je z powrotem w ręce "króla Piasta" (patrz Leszczyński, Sobieski, Poniatowski). W Europie niełatwo się skoligacić byle komu.
>Woleli dać tron obcemu, żeby swój za bardzo na potęgę nie wyrósł i się nie brał poważnie za rządzenie. A jak już tym wspomnianym to nie z najwyższej półki.

generalnie historia jest fajna, ale ciężko w nią wierzyć. nie wiem od kiedy historia jest w uczona w szkole, ale ciężko ją traktować jako naukę podobnie jak psychologie. jednak zawsze to można traktować jako cieakwostkę i trening umysłu.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365