dostałem informację, dzielę się to jedna z najbardziej fascynujących tajemnic współczesnej medycyny. Choroba uchyłkowa jelit nie istniała jeszcze na początku XX w. Trochę przesadzam: już obserwowano jej występowanie, ale były to tak rzadkie przypadki, że uważano ją za ciekawostkę medyczną, trochę jak dwugłowe cielęta. Obecnie cierpi na nią 50% siedemdziesięciolatków oraz 30% sześćdziesięciolatków! To już więcej niż epidemia. To praktycznie pandemia (choroba dotykająca wszystkich). I znów, przyczyną są zmiany zwyczajów żywieniowych i trybu życia wymuszone przez współczesny tryb życia. Czym jest choroba uchyłkowa jelit? Polega ona na powstawaniu w jelitach swego rodzaju „kieszonek” (przepukliny), wielkości szklanej kulki, w których może dochodzić do infekcji prowadzących do ostrych bólów, a nawet krwotoków (zapalenie uchyłków jelita). Zapalenie uchyłków jelita jest to zatem stadium zapalne uchyłkowatości. Uchyłkowatość jelit nie rzuca się w oczy. Lekarze mówią, że jest asymptomatyczna, tzn. nie powoduje objawów (jak np. bólu, stanu zapalnego, krwawienia). Natomiast zapalenie uchyłków jelita bardzo boli! Uchyłkowatość i zapalenie uchyłków jelita wywoływane są nadmiernym wysiłkiem jelit podczas usuwania kału u osób, które: zbyt wiele czasu spędzają na siedząco, nie jedzą wystarczająco dużo błonnika, są zbytnio zestresowane, niewystarczająco przeżuwają pokarm. A to dotyczy bardzo wielu osób. Praktycznie wszystkich obecnie (podczas gdy sto lat temu nie dotyczyło to prawie.. |