Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
17-04-2007kimakBardzo ciekawa i pożyteczna strona
freemen.d2.cz/
Mnóstwo tekstów. Dla wszystkich niewierzących, antyklerykałów i po protstu spragnionych wiedzy. Gorąco polecam!

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
17-04-2007aniolek8863@wp.plOniryzm
W swojej prezentacji maturalnej musze odpowiedziec na pytanie do jakiej filozofii odwoluje sie oniryzm( wizja marzenia sennego). Czy ktoś moglby mi pomoc, bo ja znalazlm tylko ze oniryzm odwoluje sie do surrealizmu ale nic o filozofii....bede wdzieczna za pomoc
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
11-04-2007Remigiusz FajferTatuś i Matrix
Wiele problemów naukowych rozwiązuje się przez analogię. Jedynym dobitnym przykładem który nasuwa mi się na myśl jest problem 5 filozofów. Jest to problem informatyczny w którym głodni filozofowie muszą coś jeść. Informatyka bazuje w dużej mierze na procesach i ich związki abstrakcyjne pewien ktoś postanowił ująć w malowniczy sposób, zapewne nieświadomie za pomocą opisu kilku myślących frajerów (bez kobiet u boku), którzy wyposażeni są w stół talerze, noże (niestety za mało) i obietnicę posiłków, gdy zgłodnieją.
Okazuje się, że fantazja ludzka nie zna granic. Wiele dało rozważanie tego problemu, jako problemu filozofii restauracji, gdzie początkowo zaproponowano kelnera... potem poszło jak z płatka. Wiedziano, że trzeba się odwoływać do analogii. Jakoś przecież trzeba ten posiłek przyrządzić, a pewnie jakiś fragles wpadł na genialny pomysł jak zahamować głód filozofów, np. przez rozmiłowanie w ich muzie (jakiejś jędzy, która tylko im się podoba). Zapewniam po własnym przykładzie - jeść się nie chce, ale chce się palić (i nowy problem). Brzmi to może śmiesznie, ale tak funkcjonuje dziś informatyka. Komputer składa się z monitora, klawiatruy i myszki. Jest na co popatrzeć, jest co podotykać i jest się czym pobawić. Dla kobiet jest pad z jedną kulką - pad i nie powstał, ale kobieta umie jeszcze ruszać ręką.
Analogia - pięne słowo - dość racjonalistycznie brzmi moi kochasie z PSRu. Fascynuje mnie wasza reklama na tym forum. Zwłaszcza ten motyw ze zjednoczeniem i czerwoną kropką. Freud..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
09-04-2007OcykanPomyłka Ocykana
Dokładnie dwa lata temu, zniesmaczony nieukrywaną radością, emanującą po śmierci Jana Pawła II z postów wielu "racjonalistów", pozwoliłem sobie napisać:

Z czego się cieszycie, pustaki? Dziś Wojtyle, jutro wam!
Papież umarł, będzie następny. I znowu będziecie na niego pluć. Wasza nienawiść nigdy nie zostanie zaspokojona. Apostoł Paweł mylił się, nie tylko miłość jest silniejsza niż śmierć. Silniejsza niż śmierć jest również nienawiść niektórych "racjonalistów"
.

No i pomyliłem się. Oczywiście "racjonaliści" plują i na Banedykta XVI, czynią to jednak ze znacznie mniejszą energią. Nawet nie ma porównania z tą ofensywą nienawiści, jaka dotykała Jana Pawła II w ostatnich latach jego życia.
Z czego to wynika? Z pewnością nie z przyczyn merytorycznych. Nauczanie Benedykta XVI w niczym przecież nie odbiega od naucznia JP II. Sądzę, że przyczyną jest specyficzna mentalność "racjonalistów", charakterystyczna dla tzw. "polskiego piekła" (tych, którzy nie znają pochodzenia tego terminu, odsyłam do anegdoty poniżej).

Racjonalistów proszę, aby nie brali do siebie tego, co tu napisałem, dotyczy to wyłącznie "racjonalistów".

********************************************************************
Kiedy Lucyfer oprowadzał Dantego po piekle, w jednej z komnat Dante zauważył kocioł, którego pilnowało wyjątkowo dużo diabłów. Zapytał więc swojego przewodnika o przyczynę tak licznej straży. Lucyfer wyjaśnił, że tu siedzą Francuzi i co chwila któryś wyskakuje. Dlatego trzeba ich bardzo pilnować...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
03-04-2007stilbStrach się bać.
Dzisiejszy dzień można zaliczyć do straconych, powód chyba wszyscy znają. Media fundują Polakom niezłe pranie mózgów, wszyscy wspominają, kochają (politycy chyba bardziej tego nieżyjącego, bo z żyjącym nie każdy mógł sobie autkiem pojeździć).
Zdarzają się też samobójcy, jakieś 18% badanych przez Pentor (wiadomosci.onet.pl/1512629,11,item.html) na razie nie chce świętości Papieża Polaka (co za ludzie, chyba jakieś inne).
Aż boję się myśleć, co będzie, gdy Wojtyła zostanie świętym, pewnie zafundują nam jakieś święto kościelno-narodowe z wielkimi pochodami, modlitwami, tak jak dawniej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-04-2007MagdaHomo sapiens i co dalej???
Homo sapiens nie zna wolności, zna tylko życie!To ono nas zniewala, jest "komentarzem do tego czego nie możemy dosięgnąć", czego nigdy nie będziemy mieli!Dlatego ciągle dręczy człowieka uczucie jakiegoś braku, niedopełnienia,potrzeby przerzucenia mostu,otworzenia drzwi za którymi jest się tym czym się jest naprawdę, a czym tak w rzeczywistości nawet nie potrafimy być! Ucieczka w religię nie stanowi żadnego rozwiązania, to tylko schowanie tyłka w Tysiącletnim Królestwie przed kopiącym nas życiem!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-03-2007J.SzulcMała odskocznia
Jest wiosna. Czas radości i nowych nadziei. Mówią, że to czas zakochiwania się (poważnie?).
Jako odskocznię od ciężkich (często) rozważań, proponuje temat - rzekę (tak myślę).
Nawet osoby bardzo poważne i zasadnicze powinny czasem odpocząć, spojrzeć na świat z filuternym błyskiem w oku... to taka terapia dla mózgu pracującego na wysokich obrotach.
Nie pozwólmy naszym mózgom sie "przegrzewać".
Zapraszam do wyrażania opinii....
A jako motto proponuję frazę z poezji...
"A jeśli serce jest tylko mięśniem, cóż po urodzie wszechrzeczy?" M.Pawlikowska - Jasnorzewska

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
29-03-2007Gosia Babska ciekawość...
Niedzielne popołudnie, kawa paruje, czas płynie leniwie, koty mulą, a ja tak sobie myślę: ile osób kliknęło link "NIE KLIKAĆ", umieszczony w stopce forumowicza Legion,a? Czy jest choć jedna osoba,która tego nie zrobiła?
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
29-03-2007GrabaProtesty antyaborcyjne w Warszawie
   www.tvn24.pl/-1,1500583,,,1,wiadomosc.html

niezłe momenty czasami :>
tylko nie wiem czy sie smiac czy plakac...

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
29-03-2007fraterSŁOWO BOŻE i myśli czasami nasze na każdy dzień
Niektórzy Chrześcijanie mylnie sądzą, że wszelkie
kształtowanie dokonywane jest przez BOGA, zaś Jego
dzieci pozostają raczej biernym narzędziem w Jego
ręku. Piotr jednak wyraża to inaczej. Napomina on nas,
byśmy kształtowali samych siebie zgodnie z BOŻYMI
wskazówkami. Oto praca, jaka musi zostać wykonana w
nas i wokół nas.
A ci, którzy nie pracują, którzy biernie
czekają, żeby Pan dokonał za nich cudów, są bardzo
rozczarowani i dają `przeciwnikowi` ogromną przewagę
nad sobą. On zaś na pewno z niej skorzysta, aby
związać im ręce i nogi i wrzucić ich w ciemności
zewnętrzne
(grzech np. materializm, dewiacje seksualne `homoseksualizm`, zazdrość, nienawiść, walkę o zabijanie nienarodzonych dzieci i starców,
nałogi, zdrady małżeńskie,
posady jeżeli są celem życia a nie służbą, kradzież, kłamstwo itp ),
o ile sami nie zaczną pracować nad
własnym zbawieniem z Bojaźnią i drżeniem.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)