Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
26-11-2013hurricaneeematura z filozofii?
mam pewien problem, otóż na studia liczą mi się wyniki z matury z filozofii i zastanawiam się czy jest to przedmiot "do napisania". chodzi tu o maturę rozszerzoną, nie mam doświadczenia z filozofią, ponieważ na każdej lekcji polskiego te tematy przez nauczycielkę były skrzętnie omijane. nie ma kto mi pomóc w przygotowaniach więc miałabym parę pytań do dobrych ludzi, którzy zechcieliby pomóc.
1. czy pozycje zaprezentowane przez CKE są wystarczającą literatura do matury?
2. jeśli zacznę czytać, uczyć się a przede wszystkim rozwiązywać arkusze z filozofii to dałabym radę (jako urodzona humanistka napisać tą maturę na ok.80-85% ? (bez nadmiernego optymizmu)
3. czy wypracowanie na bazie tekstu źródłowego byłoby ciężkie do wykonania?

proszę o szczere odpowiedzi. z góry dziękuję
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
21-11-2013HodżaJest gaz w Świętokrzyskiem!
Jak donoszą media, firma poszukująca gazu w Klimontowie znalazła bogaty pokład gazu g-łupkowego. Złoże okazało się zaskakująco wydajne, do tego stopnia, że

Cytat:
Na miejsce wezwano strażaków i pogotowie gazowe.


Obyło się szczęśliwie bez ofiar. Mieszkańcy woj. Świętokrzyskiego cieszą się na przyszłe bogactwo i masowo zaciągają kredyty na konto spodziewanych kokokosów.

polskaloka(*)iem-jest-ewakuacja,1967123,224
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 156 (przedawniony)
17-11-2013worek kościW odpowiedzi na pogadankę Jacka Tabisza
Krótka analiza tez i argumentów z tekstu "Skąd się biorą lapsusy arcybiskupa Michalika?"

>Michalik obarczył odpowiedzialnością za pedofilię kleru dzieci z rozbitych rodzin i ich rodziców.

Uwaga poboczna: Michalik w swojej wypowiedzi nie dzielił pedofilów na świeckich i nie-świeckich.

I nie chcę tutaj bronić Michalika, ale przedstawić, dla odmiany, życzliwą interpretację jego słów:

Przesłanki:
1. Pedofilia jest zaburzeniem na tle seksualnym i może być uznawana za chorobę (coś, co podlega leczeniu).
2. Osoba, która ma skłonności pedofilskie nie zawsze jest odpowiedzialna za swoje zachowanie - może kierować nią bowiem silny popęd seksualny, nad którym nie będzie w stanie zapanować.
3. Michalik uważa, że dzieci, które czują się w domu niekochane, mogą szukać ciepła i miłości u innych, a jeżeli będą miały pecha, trafią na pedofila.
4. Części molestowań dałoby się uniknąć, gdyby dzieci nie szukały miłości poza rodziną, ponieważ w takiej sytuacji mogą mieć pecha i trafić na kogoś, kto tę ich potrzebę wykorzysta.

Wniosek:
Michalik nie zrzuca na dzieci odpowiedzialności za pedofilię, tylko sugeruje, że dzieci z rozbitych rodzin, szukając miłości poza swoją rodziną, mogą mieć pecha i trafić na pedofila, który - za względu na swoje zaburzenie - nie będzie w stanie się opanować przed niewłaściwym zachowaniem.

>we Wrocławiu, obwinił za pedofilię kleru feministki, środowiska gender i homoseksualistów.

W wypowiedzi Michalika feministki..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
15-11-2013sableWadowice - unikaj tego miasta.
Czy ktoś chciałby zjeść obiad w tej wadowickiej restauracji, gdzie nawet oparcia krzeseł nawiązują do logo Krk ?

wadowice24(*)rdamon-stawia-na-jakosc-i-smak
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
14-11-2013MeretsegerNowy wątek ku rozrywce
Gdzieś te stare wątki utknęły i się przedawniły, to pozwolę sobie założyć nowy.
Zacznę od dowcipów seksistowskich.

Dzwonię do męża, że na autostradzie w jego BMW zapaliła się taka dziwna czerwona lampka. A on się na mnie wydziera, że to OLEJ.
Więc olałam...

Rozmawiają dwie przyjaciółki.
-- Mam wspaniałego męża: nie pije, nie pali, nie zdradza mnie, nie lubi piłki nożnej, a nawet mnie nie bije.
-- Dawno go sparaliżowało?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
12-11-2013chlop94Całun Turyński
Witam!

Poszukując argumentów za i przeciw możliwości cudownego powstania Całunu Turyńskiego, natrafiłem na artykuły jego zwolennika: www.ok.apo(*)tag/Całun turyński

Autor podważa słuszność argumentów przeczących cudowności Całunu Turyńskiego, przedstawianych m.in. na tej stronie (racjonaliście.pl), zarzuca (tak ja to odebrałem) ateistom złą wolę w tej kwestii i brak merytorycznej dyskusji. Gdyby owe artykuły były tylko oszczerstwami to nie zawracałbym Wam tym głowy, lecz człowiek ten przedstawia dość obszernie własne argumenty i korzysta z wielu źródeł.

Bardzo mnie ciekawią argumenty obu stron. Lecz moja wiedza na ten temat jest niestety mizerna.

Czy ktoś z Was mógłby się odnieść merytorycznie do argumentów przedstawionych na tej stronie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
08-11-2013Jan WerbińskiTabu
pl.wikipedia.org/wiki/Tabu
Cytat:
Tabu - w najogólniejszym sensie terminu głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierane jako zamach na całą strukturę tej kultury i jej integralność, a więc jako zagrożenie dla dalszego istnienia danego społeczeństwa. Tabu może obejmować czynności, miejsca, przedmioty lub osoby. W najczystszym i najpierwotniejszym znaczeniu terminu czynności te, miejsca, osoby i przedmioty są zarazem zakazane i święte.


Cytat:
Tabu w formie niejawnej występuje często także w społecznościach współczesnych, nawet w krajach wysokorozwiniętych i wydaje się stałym składnikiem ludzkiej kultury. Nie ma ono zwykle takiego charakteru absolutnego jak tabu jawne, powoduje jednak bardzo często całkowite zaślepienie danej społeczności uniemożliwiające skuteczne rozwiązanie danego, bolesnego problemu.


Czy fakt zaistnienia na tym portalu tematu będącego tabu nie jest fundamentalnie sprzeczne z ideą racjonalizmu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
06-11-2013SzczurmistrzuniuPseudonaukowa paranoja kolegi
Witam, nie jestem dobry z kunsztu sceptycyzmu i astronomi racjonalnej , a kolega z pracy cały czas gada mi jakieś bzdury, wysyła filmiki na GG. Więc mam zapytanie w tym. temacie.
.
Wysłał mi dziś filmik z yt pt. "Z Księżycem coś nie tak" Rozkmińcie go, ok?. No dobra, w opisie coś takiego: "Obserwacja tzw "Moon Tilt" jako dowód na przesunięcia osi Ziemi jak i pozycji Ziemi w stosunku do pozycji Centralnego Słońca Galaktyki"
.
Moje pytanka, prosił bym o mocne odpowiedzi, bo chce mu ostro dowalić by się opamiętał , ostatnio wogóle dziwny się zrobił, jak siedzi przy biurku to co chwilę gapi się w okno, i patrzy w niebo z paniką w oczach. Ale do rzeczy.
.
1. Ten filmik to tylko durne bajki new age czy coś w tym jest?
2. O co chodzi z tym centralnym słońcem galaktyki? pierwszy raz to słyszę, to jest jakieś nowe odkrycie naukowe czy bujda świrow?.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
05-11-2013Mateusz Wertallegro i kupujący bez konta
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o serwisie allegro. Do niedawna był to bdb portal, który teraz z powodu pewnej luki staje się dość niesprawiedliwy dla sprzedających. Dzieci w internecie nie brakuje, a nowy regulamin pomaga im w robieniu sobie jaj.

Tłumaczę już o co chodzi.

Po wprowadzeniu opcji kupna bez konieczności uprzedniej wpłaty dla osób bez konta narobiło się jajcowiczów.

1. news.alleg(*)wilismy-zakupy-bez-rejestracji

2. pomoc.alle(*)13/jak-kupowac-bez-rejestracji


Ktoś zrobi sobie jaja, kupi, nie zapłaci. Niby prowizje oddają, lecz za wystawienie przedmiotu już nie. Podobnie sprawa wygląda z promowaniem przedmiotu.

Przykładowo Client:33609813 zrobił sobie z Allegro zabawkę - kilkanaście aukcji zakończonych w jednym tygodniu


Co zrobi allegro?

Ktoś kto nie ma zarejestrowanego konta, nie dostanie ostrzeżenia i nie zablokują mu opcji kupna.

Rozwiązanie problemu. Przypuszczam, że najlepsze wyjście z sytuacji to zmienić system tak, aby ktoś bez konta najpierw dokonał wpłaty przez Payu, a potem dopiero kupił.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 196 (przedawniony)
03-11-2013PeruniecDlaczego nie lubię nowoczesnej lewicy
Jestem lewicowcem, czasami mam dosyć ekstremalne poglądy, jednak kiedy czasami czytam o pomysłach rożnych grup lewicowych to pukam się w głowę, i samo się nasuwa określenie lewaki.
Dla mnie lewica ma na celu polepszenie dobrobytu ludności, wyrównania szans, i ogólnie dbania o rozwój całego społeczeństwa, walcząc ze złymi tradycjami czy przyzwyczajeniami.
Jednak nowa lewica, zajmuje się głównie problemami homoseksualistów, co rozumiem jako równouprawnienie, ale często posuwa się do ekstremum.
Ekologii ale z wszystkimi idiotycznymi pomysłami, jak elektrownie atomowe są złe, zbudujmy wiatraki i elektrownie słoneczne, niech wszyscy jeżdżą samochodami na prąd.
Ważniejszy jest gatunek motyla niż zabezpieczanie przed powodzią.
Czy co mnie najbardziej denerwuje to imigranci poprawność polityczna i podwójne standardy, kiedy ty my musimy się dopasowywać do nich żeby ich czasem nie urazić, ale my nie możemy krytykować ich złych, nielegalnych i przy okazji niezgodnych z duchem lewicy zwyczajów.

A sama lewica oddala się od swoich korzeni, nie jest ideologią, robotników, zwykłych szarych pracowników czy po prostu ludzi gorzej zarabiających, ale wykształconych z bogatych domów, intelektualistów.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)