Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
16-01-2015vifixA tymczasem na facebooku
Zobaczyłem dziś coś takiego na fb i się przeraziłem komentarzami.
Potem się nie ma co dziwić, że jest przemoc wobec kobiet oraz, że prawie 90% mężczyzn nie płaci alimentów.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
16-01-2015diogenesĆwiczenie z teologii fundamentalnej
Wiara ma wiele paradoksów.
Jednym z nich jest modlitwa.
Wierni modlą się do boga, powiedzmy, o zdrowie.
Ale bóg, jak sądzą, jest nieskończonym dobrem.
Modlitwa nie może do niego dodac już nic, nawet dobra polegajacego na uzdrowieniu.
To tak, jakby matematyk modlił się o więcej liczb.

Modlitwa do boga jest jego profanacją.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
15-01-2015dawid1993Ofiara czy nie ofiara ?
Witam
Chcę zapytać zacnych i mądrych kolegów i koleżanki o taki dylemat :
Czy można mówić o tym , że Jezus umarł za nasze grzechy skoro Jezus ponoć zmartwychwstał i ma się całkiem dobrze a nawet zamierza nawiedzić nasz świat ostateczną apokalipsą ?
Czy Bóg oddał za nas swoje życie skoro jest nieśmiertelny ?
Poza tym dlaczego należało za nasze grzechy umrzeć ?
Poza tym dlaczego i komu Bóg oddał swe życie ?
e - duch
pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
14-01-2015zemanek30Kto wygra wybory
Witam serdecznie. Czy moze być jakaś niespodzianka inna- to, ze wygra PIS??????
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
14-01-2015Duch PrawdyOdkłamać świat.
Religia to potęzny twór, najpotęzniejszy biznes jaki kiedykolwiek ktos mógl wymyślić. www.racjonalista.pl/forum.php/s,650971#w651214
Peudoreligie to potężny twór...., o ile Nauka demaskuje pseudonaukę, która szkodzi jej wizerunkowi, o tyle Religia nie uporała się jeszcze z pseudoreligią, gdyż nie było fachowca, który zdemaskowałby ten twór szkodzący dobremu wizerunkowi Religii. W powszechnym rozumieniu za Religię uważa się wszystkie pseudoreligie, ludzie nie rozróżniają Religii od pseudoreligii, Naukę od pseudonauki rozpoznać potrafią, ale tutaj nie wiedzą nawet, że takie pomieszanie jest i należy dokonać rozpoznania i rozdzielenia. Religia to Wiara w istnienie niepoznawalnej siły (Boga), która jest istotą bytu, natomiast pseudoreligie to wiary w różne wiadomości o Bogu, a skoro jest niepoznawalny i jest kwestią wiary, a nie wiedzy, to skąd te wiadomości? To nie są wiadomości o Bogu, lecz wiadomości o ludzkich wyobrażeniach Boga. Jeśli posiadamy wiedzę o czymś, to potrafimy ją naukowo przedstawić, potwierdzić doświadczalnie, a jak doświadczalnie potwierdzimy istnienie Boga? Nie ma takiej możliwości, Bóg jest tylko i wyłącznie kwestią wiary, Boga nikt nigdy nie widział, nie wiadomo czy istnieje, wszystkie "święte" księgi, "proroków", "cuda" można bez żalu wyrzucić do kosza, bo szkodzą Religii, służą pseudoreligiom. Druga sprawa, Religia to Wiara w Boga głoszona bezpłatnie, bo kto służy Bogu nie może służyć mamonie, a pseudoreligie to zarabianie na wierze, służenie mamonie,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
13-01-2015krystkon_1976Co to jest wolność?
Najpierw za wiki:
Wolność – brak przymusu, sytuacja, w której można dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji.

Nie mamy wyboru opcji kształtu, ciężaru, koloru, płci, języka macierzystego, uczuć czy nawet myśli, choć niektórym zdaje się, że mamy. Nie wybieramy tego, to po prostu istnieje.

Wybieramy opcję naszego zachowania.

O istnieniu wolności można wg mnie mówić wyłącznie w wymiarze stosunków społecznych homo sapiens opisując nią stan, w którym współdziałanie dwóch osobników opiera się wyłącznie na koniunkcji zgody każdego z nich. Brak zgody z jednej lub z dwóch stron wyklucza współdziałanie.

Rozważmy teraz wolność na przykładzie własności i długu.
Jednakowy stosunek dwóch osobników do własności i długu nie wynika ze wzajemnej zgody osobników lecz z przemocy jednego osobnika wobec drugiego – z groźby przemocy i samej przemocy. Jedynie pieniądz gotówkowy jest przestrzenią względnie pozbawioną przymusów. Zarówno własność jak i dług wymagają w egzekucji przemocy.

Wolność może istnieć zatem tylko wtedy, kiedy własność jest opodatkowana a wszystkie długi wyrażone w rozkładzie gotówki w społeczeństwie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
13-01-2015dawid1993Bogowi już dziękujemy
Witam
Może nigdy nie dowiemy się jak powstał wszechświat , dlaczego istnieje .
Jedyna uczciwa odpowiedź ( na dziś ) brzmi : Nie wiem
Nie wiem a nie : A może a nawet na pewno stworzył go Bóg , który jest stwórcą wszystkiego w tym samego siebie .
O Bogu a raczej o bogach należy rozmawiać w kontekstach historycznych , socjologicznych , psychologicznych ... kontekst prawdy obiektywnej w tym temacie nie istnieje !
Wszystko co mamy to iluzje , halucynacje , poezje , alegorie , metafory , omamy - i nic ponad to
Rozmowa o bogach to rozmowa o snach , fantazjach , urojeniach , marzeniach , lękach , wdrukowanych schematach , wymyślonych tabu , skonstruowanych pragnieniach .
Wierzący wierzą we wszystko - czy to rzeczywiście dobra sytuacja wyjściowa do prowadzenia partnerskiego dialogu by traktować ich urojenia poważnie ?
Mam wątpliwości ...
Wierzący wierzą we wszystko - wystarczy zagłębić się w lekturę ...
Nie ma i nie było takiego boga w którego ci czy inni nie byliby gotowi wierzyć - to dużo nam mówi o naszej , ludzkiej psychice i biochemicznych impulsach zawiadujących naszym postrzeganiem i pojmowaniem .
Z faktu , że w te wszystkie bożki człowiek gotów jest uwierzyć nie wynika , że bóg istnieje lecz odwrotnie , że boga nie ma a to co jest to nasza potrzeba bezpieczeństwa , ładu , rozumienia , nazywania ... nasze niezdolność do patrzenia i rozumienia świata przez inne oczy niż te które mamy. Dlatego bóg zmienia się wraz z nami - Jego dzisiejszy obraz jest inny niż kilka tysięcy lat temu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 422 (przedawniony)
13-01-2015artem2035ateisci
Dlaczego ateisci neguja istnienie Boga a nie neguja istnienia powietrza ktorego tez nie widza?pozatym mozxg ludzki jest wykorzystywany tylko w 10% twierdzenie ze Boga niema jest najglupszym stwierdzeniem .pewnosc jest znamieniem glupoty.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
12-01-2015krystkon_1976Etyka dochodów z zysków kapitałowych
Weźmy po kawałku z definicji.

Etyka:
Etyki nie należy mylić z moralnością. Moralność to z formalnego punktu widzenia zbiór dyrektyw w formie zdań rozkazujących w rodzaju: "Nie zabijaj", których słuszności nie da się dowieść ani zaprzeczyć, gdyż zdania rozkazujące nie są zdaniami w sensie logicznym. Celem etyki jest dochodzenie do źródeł powstawania moralności, badanie efektów jakie moralność lub jej brak wywiera na ludzi oraz szukanie podstawowych przesłanek filozoficznych, na podstawie których dałoby się w racjonalny sposób tworzyć zbiory nakazów moralnych. Poglądy etyczne przybierają zwykle formę teorii, na którą składa się zespół pojęć i wynikających z nich twierdzeń, na podstawie których można formułować zbiory nakazów moralnych. Teorie etyczne mogą być zarówno próbą udowadniania słuszności funkcjonujących powszechnie nakazów moralnych, jak i mogą stać w ostrej opozycji do powszechnej moralności, kwestionując zasadność części bądź nawet wszystkich aktualnie obowiązujących w danym społeczeństwie nakazów moralnych.

Dochód:
miara finansowa pożytków czerpanych z różnych źródeł.

Zysk kapitałowy (słabo opisany):
- Wzrost ceny akcji w okresie ich posiadania
- Wzrost wartości kapitału, np. w wyniku wzrostu cen posiadanych papierów wartościowych na giełdzie, jednostek funduszy, różnic kursowych walut, cen nieruchomości lub innych aktywów. Zysk może być określony nominalnie, np. w PLN lub procentowo.

Zajmijmy się na chwilę dochodem. Podstawowy dochód wygląda tak. Człowiek świadczy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 163 (przedawniony)
10-01-2015artem2035misjonarze
jakie zagrozenie dla was stanowia misjonarze i duchowni?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)