Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-06-2006sharkNarodziny tragedii Nietzsche
czy kiedykolwiek ktos z was zaznajomil sie z ta mloda ksiazka Nietzschego ? czytalam ja juz jakis czas temu i sporo z jej tresci mi umknelo.... w zwiazku z moim naglym egzaminem chcialaby sobie o niej szybko przypomniec , czuje ze moze byc przydatna
czy ktos z was bylby w stanie wskazac mi kierunek gdzie moglabym znalezc cos w rodzaju syntezy czy tez spisu tresci tam zawartych ?
bylabym wdzieczna ....

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-06-2006Marek CzeszekDekadent w oczach człowieka nowego tysiąclecia (II)
Postanowiłem wskrzesić ten wątek, bo być może miałbym coś do dodania na temat dekadencji, a mianowicie moją replikę (nawet rymowaną) jakiej udzieliłem pewnej znajomej osobie, bedącej o dekadencji wyłacznie niepochlebnego zdania.

A oto i ona:

dekadencja - rozkład jakichś wartości kulturowych,
społecznych; chylenie się ku upadkowi, schyłek
(np. kultury, literatury, sztuki).

(fr. décadence)
Słownik Wyrazów Obcych (wydanie nowe), PWN, W-wa, 1997.


* * *

Dekadentem się człowiek nie rodzi; nie zostaje nim także z wyboru.
Któżby bowiem świadomie swe życie całe odarł z dobrego humoru?
Jednak są pośród nas tacy ludzie (pogardliwie ich zwą - dekadenci)
Co przez życie jak widma przechodzą, szybą jakąś od świata odcięci.
Ludzki śmiech ledwie słyszą - tak cichy, jak zew wilka gdzieś w mrocznej oddali.
Urok chwili radosnej nie nęci tych, co śmierć już za życia poznali.
Bo świat nie jest ni rajem na ziemi, ni Edenem, Arkadią przecudną,
Lecz tak zręcznie kaleczyć potrafi, że z bliznami żyć dalej już trudno.
Dekadenta rozpoznasz z łatwością. Martwe oko, policzek bez drgnięcia,
Lecz na dnie drzemie czujność skupiona zranionego dzikiego zwierzęcia.
Także to jego znakiem widomym, że się z troski swej zwierzyć nie umie,
Bo mu warto rozmawiać (tak myśli), tylko z tym, co treść słowa zrozumie.
Spytasz więc: Po cóż Pan Bóg go stworzył? Po cóż dodał do swego go dzieła?
Czy to żart jakiś Jego szyderczy? Czyżby ręka przy pracy Mu drgnęła?
To nie żart, ani dłoni to drgnienie...

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-06-2006NowakPech i szczescie
Wielu ludzi opowiada, ze im sie poszczescilo, bo wygrali w Toto Lotka (czy jak to sie tam pisze). Albo to jego szczesliwy dzien. Co jest w tym, ze jedengo dnia komus wszystko sie udaje, innej osobie natomiast nie. A jeszcze innego dnia jest zupelnie odwrotnie, dlaczego?? Moze po prostu to jest seria niepowodzen - czysty przypadek. ALE DLACZEGO JEDNEJ OSOBIE WSZYSTKO WYCHODZI, A INNEJ JUZ NIE?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-06-2006Paweł RozwadowskiDowcip niedawno zasłyszany . . . .
JP II trafia do nieba. Ale widzi że wrota Raju są przed nim zamknięte. Wali więc w bramę i woła :
- Otwórzcie mi, wpuścicie mnie, to przecież ja, papież JP II !!!
Po chwili wychodzi zdziwiony św. Piotr i pyta :
- A kim ty jesteś dobry człowieku ?
- Jak to ? Nie poznajesz mnie ? Jestem papieżem JP II ! Na Ziemi reprezentowałem Ciebie, Pana Boga i Jezusa, tam na dole byłem przecież waszym namiestnikiem !
- Hmmmm . . . wybacz mi ale zupełnie nie kojarzę. Poczekaj chwileczkę, zapytam szefa
Św. Piotr u Jah :
- Panie Boże, przyszedł jakiś facet, twierdzi że w poprzednim życiu był papieżem czyli reprezentantem i namiestnikiem na ziemi : twoim, moim i twojego syna
- Kim ? Ciekawe, hmmm . . . . nigdy o czymś takim nie słyszałem. Wiesz co - poradźmy się młodego może on coś będzie wiedział
Idą do Jezusa, ale ten też nic nie wie, więc mówi :
- poczekajcie tu chwilkę, pogadam z nim
Po chwili wraca Jezus skręcając się ze śmiechu
(obaj, jeden przez drugiego) - No i co ??? Co ci powiedział ??? Dowiedziałeś się czegoś ??? No powiedz wreszcie !!!
Na co Jezus, już spokojniejszy :
- Ale numer !!! Pamiętacie jak 2000 lat temu zakładaliśmy kółko rybackie ?
- A tak . . . było coś takiego . . . no ale co to ma z nim wspólnego ?
- Nie uwierzycie - oni nadal się w to bawią !
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-06-2006Stal_PrawdyPiłka nożna
No tak, nasi piłkarze wrócili z mundialu. Pogadamy może o piłce nożnej i grze naszych piłkarzy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
24-06-2006piotrkowianinzagadka
Nie matura lecz chec szczera zrobi z pana wnet premiera
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-06-2006VolrathZagadka ogrodnicza.
Może to nie najlepsze forum do zadania pytania, ale jednak napiszę.
Ostatnio na Allegro kupiłem nasionka esdemibium gyrans. Pech chciał, że zostałem oszukany. To co wyrosło wcale esdemibium gyrans nie przypomina.
Problem polega na tym co to jest...
Zdjecie 1 Zdjecie 2 Zdjecie 3
Tak, podejrzewam że to jakaś odmiana konopii.
Ale czy jest to konopia indyjska, tak zwana marihuana, czy też może konopia przemysłowa? A może coś jeszcze innego?
A przy okazji: jaki jest wasz stosunek do uprawiania konopii indyjskich i ich używania?
P.S. Nie używam narkotyków, nie sprzedaję ich i nie uprawiam (a jeśli należę do grona uprawiających marihuanę, to chwilowo i z przypadku - zamiast nasion "tańczącej roślinki" dostałem nasiona czegoś innego, a że się nie znam, to zorientowałem się jak już trochę wyrosło).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-06-2006quasarRepublikanie o ateizmie
Takie zabawne trochę więc wrzuciłem tutaj.
shelleythe(*)egory/false-religions/atheism/
Zwłaszcza:
"You may not personally know an Atheist, but there are over 50,000 active atheists in the USA. Despite the insignificant size of this group, they are part of a well-motivated conspiracy to destabilize our values."
50k to niedużo na taki kraj jak USA.
A strona w ogóle wesoła taka, można się dowiedzieć np. że USA to kraj wybrany przez Boga (tylko jednego?). Mnie śmieszą artykuły o Linuksie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony) (Zamknięty)
23-06-2006KorpulinskiInicjatywa społeczna
Witam!
W odpowiedzi na wydarzenia w polskiej polityce, została powołana inicjatywa społeczna. Ma ona na celu zastąpienie obecnych polityków, ludźmi, którzy dla idei życia w lepszym świecie, poświęciliby swój czas na bezinteresowne budowanie podwalin nowego prawa.
System miałby funkcjonować na zasadzie sprawdzonej przy budowaniu internetowej encyklopedii Wikipedia.
Chcemy, aby proces analizy obecnego stanu i kreacji rozwiązań przebiegał wśród ludzi, których dotyczą podejmowane decyzje. Potrzebujemy do tego celu przedstawicieli jak najszerszej części społeczeństwa. Jeśli jesteś artystą, prawnikiem, inżynierem, ekonomistą..... Możesz pomóc budować nową rzeczywistość pozbawioną wad, które dostrzegasz na co dzień.
Jeżeli uważasz, że jesteś wspólnie z innymi w stanie budować swoją przyszłość - przyłącz się!
Jeżeli kolejny raz straciłeś wiarę w przyszłość tego kraju - zrób coś, aby to zmienić!
Masz pomysł jak można poprawić życie w Polsce - podziel się tym z innymi!
Czekamy na ludzi, którzy mają idee.
Czekamy na Ciebie!
www.inicjatywa2009.fora.pl

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
19-06-2006Pocierznickinauka czy pseudonauka
Szanowny Panie Karpicki, ale i pozostali Forumowicze.
Tylko proszę się na mnie gniewać, albo nie urągać od profanów.
Pewien naukowiec nauczył, pchłe skakać na rozkaz, i zaczął ją badać.
Wyrwał jej nogę i mówi skacz--pchła skoczyła.
Wyrwał jej drugą nogę i mówi skacz--pchła skoczyła.
Po wyrwaniu ostatniej nogi, mówi skacz,pchła nic, nie skacze.
Zapisał więc w notatkach, że pchła po wyrwaniu wszystkich nóg traci słuch.
Nestor
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)