 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 25-01-2019 | Zetetyk | Wartość ludzkiego życia |
Otwieram niniejszym dyskurs dotyczący wartości ludzkiego życia. Innymi słowy kalkulacje i argumenty na rzecz ( lub przeciw ) kwantytatywnej symetryczności. Już wyjaśniam. Mając do wyboru uratowanie większej liczby lub mniejszej liczby ludzi , skłaniamy się ( chyba instynktownie ) ku pierwszej możliwości. Jesteśmy bowiem przekonani , że należy minimalizować zło.
Podam alternatywny przykład do zilustrowania sytuacji. W szpitalu jest sześć osób , jedna dawka leku wystarczy dla pięciu osób lub dla jednej osoby. Chodzi o to, że szósta osoba np. Jaś, potrzebuje dawki pięciokrotnie zwiększonej , aby przeżyć aniżeli pozostała piątka pacjentów. Aby sprecyzować wybór i uzasadnienie dodam istotne zastrzeżenie ; zdrowie wszystkich pacjentów jest porównywalne, tj. wiek, choroby, a nawet status rodziny.
Jeżeli ktoś z użytkowników uważa, że rzeczywiście znacznie większą stratą jest śmierć pięciu osób , niż śmierć jednego człowieka , to proszę o uzasadnienie swojego stanowiska. I drugie pytanie. Czy uważasz , że intuicja nakazująca ratowanie pięciu osób aniżeli jednego człowieka jest słuszna ? Jeżeli tak, to proszę o uzasadnienie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 23-01-2019 | Zetetyk | Wojna |
Co by nie były przenoszone wątki , które zakładam, odtąd będę je otwierał w tym dziale. Z drugiej strony łatwiej będzie mnie je znaleźć.
W epopei Johna Steinbecka Na wschód od Edenu - od początku dziejów uczono ludzi, że zabicie człowieka jest złem, z którym nie wolno się pogodzić. Każdy kto zabija , musi być zniszczony, bo to wielki grzech, może najgorszy , jaki znamy. I potem bierzemy żołnierza dajemy mu do reki broń i mówimy:
"UŻYJ JEJ DOBRZE, UŻYJ MĄDRZE."
Użyj znaczy nic innego jak ZABIJ WROGÓW lub ZABIJ WSZYSTKICH WROGÓW!!!
Ktoś zbliżył się choć odrobinkę do zrozumienia , dlaczego tak się dzieje?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 23-01-2019 | Krystian Hamerlik-Konopka | Algebra i Analiza |
W drodze do roboty w S-banie warto zawsze zmyslic cos fantastycznego, coś o czym myślenie poprawi dzień i pomoże go przeżyć, proponuję zatem pomyśleć o dwóch podstawowych działach matematyki algebrze i analizie jako o syntezie i podziale, związku i rozpadzie. Zauważmy ze tej samej syntezy i podziału dokonujemy w naszym życiu na poziomach tzw. nieabstrakcyjnych np. składając maszynę i rozkładając ją, np. łącząc substancje chemiczne i ekstraktujac je, np. łącząc źródła zasilania w energię elektryczną i dzieląc je. Ciekawe jest to, że na poziomie tzw. fizycznosci realizujemy te same działania co na poziomie tzw. abstrakcji. Przystosowalem się tu do waszego pojęcia abstrakcji, bo sam mam nieco inne  ---------- Nie będę już wyrażał poglądu o przejawianiu się wspomnianych syntezy i podziału w grawitacji i promieniowaniu, bo tego byłoby zbyt wiele. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 21-01-2019 | Zetetyk | Dylemat |
Ryszard Kukliński nie uważa, się za zdrajcę, czy szpiega , ale za patriotę. Cieszy się uznaniem ówczesnego ministra obrony W. Jaruzelskiego. Ściśle współpracuje z naczelnym dowództwem Układu Warszawskiego. Złożył woskową przysięgę, ale Polskę uważa za kraj zniewolony. Podjął współpracę z amerykańskim wywiadem. Przez całe lata prowadzi podwójne życie ; wiernego członka partii i pracownika Sztabu Generalnego , a zarazem agenta amerykańskiego wywiadu i przekazuje ( niezwykle ) cenne wiadomości o strategii wojsk Układu Warszawskiego. W tym także planu interwencji w Polsce przygotowywane przez Moskwę w 1980 r. Jeszcze przed ogłoszeniem stanu wojennego Kukliński dzięki pomocy Amerykanów wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. W Polsce zostaje uznany przez ówczesne władze za zdrajcę i skazany na karę śmierci. W roku 1995 pierwszy prezes Sądu najwyższego wniósł rewizje nadzwyczajną na korzyść Kuklińskiego.
Wskaż i uzasadnij , czy Kukliński jest zdrajcą , czy bohaterem? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 20-01-2019 | Zetetyk | Fałszywa świadomość |
O tym, że społeczna rola moralności może być skażona chyba każdy z nam zdążył się zorientować. Może tak być również w sytuacjach , gdy motywacje praktykujących ją ludzi są szczere. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zostali wchłonięci przez system. Feministyczna krytyka męskiego zachowania może być tutaj przykładem. Tutaj jakiś mężczyzna otwiera kobiecie drzwi , proponuje, że poniesie jej bagaż lub ustępuje miejsca w autobusie. - Feministka odbiera to za obraźliwe. Nie musi twierdzić, że mężczyzna chciał obrazić kobietę. Jednak może tak myśleć w ujęciu powyższego.
Wskaż na argumentację , dlaczego kobieta uważa to za obraźliwe? Wykaż słuszność krytyki kobiety. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 20-01-2019 | Zetetyk | Szykany i szaleńcy |
Z chrześcijańskiego punktu widzenia znoszenie , cierpliwe znoszenie prześladowań, szykan , znęcania się , obrzucania kamieniami itp. jest słuszne. Pryzmat pokory. Który swoje źródło zawiera w Piśmie Świętym : Łukasz 23.34 Na pewno taka postawa nie cieszy się aprobatą wśród wszystkich chrześcijan, ale cieszy się wśród wszystkich saloitów. Izydor z Rostowa - według swego biografa "od szaleńców doznał wielu przykrości i wyrzutów. Bito go, wyzywano od jurodiwych i wariatów", on jednak modlił się za prześladowców w mowie, którą uważano za paplaninę obłąkanego. loanna z Ustiuga pospólstwo biło pałkami i obrzucało kamieniami. Dzieci szydziły z loanna "Wielkiego Kołpaka" z Rostowa i pastwiły się nad nim. Andrzeja (1744-1812) często lżono, a dzieci obrzuciły go kamieniami, raniąc w głowę. Pelagia Serebrennikowa cierpliwie znosiła maltretowanie ze strony męża. Skłonności do samoponiżenia hagiografowie chrześcijańscy uznają za oznakę pokory jurodiwego.
Czy Jezus również był tzw. jurodliwy? ( W tym przypadku szaleniec Boży) Nie można go wykluczyć, ponieważ w piśmie Świętym również pada na niego cień podejrzeń. ( Oprócz zacytowanego już schematu pokornej śmierci )
Jezus według Ewangelii tak był zaangażowany w głoszenie swojej nauki, że ludzie myśleli, iż "odszedł od zmysłów". (Mk 3,20-21 W różnych kulturach szaleńcy byli pogardzani, ale również uważani za posiadających kontakt z innym światem. Dość nieprzekonująca obroną takiego zachowania są słowa właściwego twórcy chrześcijaństwa.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-01-2019 | Arminius | Czy Nikos Belojanis byl greckim "żołnierzem wyklętym"? |
Kilka kilometrów, od Ustrzyk Dolnych na przedpolu Bieszczad położona jest miejscowość Krościenko. A w niej pomnik Nikosa Belojanisa. dzisiaj ta postać nic nikomu nie mówi. Inaczej było 70 lat temu. Belojanis był greckim komunistą. Walczył w greckiej partyzantce w czasie II wojny. A potem po stronie komunistycznej w greckiej wojnie domowej 1947 - 1949. Po jej zakończeniu wraz z tysiącami greckich uchodźców trafił do Polski. Stąd ten pomnik w Krościenku - gdzie była liczna kolonia Greków - uchodźców. W 1950 roku Belojanis udał się z powrotem do Grecji odbudowywać kadry i struktury przetrzebionej partii komunistycznej. Został niebawem aresztowany. Pierwotnie odbywał się nad nim sąd cywilny. Potem oskarżono go o pracę na rzecz obcej agentury i sprawę przejęło sądownictwo wojskowe (w jego składzie był ultraprawicowy oficer Jeorijos Papadopulos, który później stanął na czele rządu czarnych pułkowników (zamach stanu) w latach 1967 - 1974). Belojanis podczas procesu podkreślał, iż zawsze działał dla dobra Grecji i narodu greckiego oraz odrzucił jako absurdalne oskarżenia o pracę na rzecz obcych wywiadów. Został skazany na śmierć. Wyrok szybko wykonano. W trakcie procesu, postawa Belojanisa zjednała mu wielu sympatyków. Do Grecji napłynęło 250 tysięcy listów z prośbą o łaskę - w tym od wielu znanych osobistości życia politycznego, naukowego i artystycznego. Znamienne i swoiście szokujące są słowa abp. prawosławnego Aten Spirydona, który oświadczył, iż: "Jestem głęboko poruszony etyczną.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 17-01-2019 | Arminius | Czas najwyższy na dobrą zmianę? |
Cofanie liczników przebiegu w samochodach to patologia na ogromną skalę - która od wielu lat daje się we znaki. O wdrożenie skutecznej polityki, mającej na celu ukrócenie tego procederu w Polsce reprezentanci branży samochodowej zabiegają od lat. W styczniu tego roku miały wejść w życie przepisy delegalizując proceder oraz nakładające wysokie kary za reset liczników. Niestety, właśnie zostały odłożone ad acta bezterminowo przez Sejm - w którym PiS ma większość. Dlaczego??? Przecież o oczywistej szkodliwości procederu jak wyżej - nie można chyba wątpić. Chodzi nie tylko o oczywisty element oszukiwania jaki kryje się w czynności cofania liczników - ale także o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czas był najwyższy na...…….dobrą zmianę. Więc dlaczego zmiany nie ma???
"- Problemy „przekręcanych liczników” od zawsze mocno szkodziły rynkowi aut używanych. Dotyczyły one w szczególności samochodów importowanych stanowiących większość ofert komisowych, których historia i przebiegi były bardzo trudne do zweryfikowania. Dlatego nowelizacja ustawy to duży krok w stronę normalizacji rynku samochodów używanych oraz standardów z krajów Europy Zachodniej, gdzie kary funkcjonują od lat. Oczywiście nie wyeliminuje to od razu procederu cofania liczników, ale z pewnością przyczyni się do jego ograniczenia. W perspektywie czasu przełoży się to również na większą świadomość kierowców, którzy już teraz zamiast samochodów sprowadzanych z zagranicy wolą zapoznać się z ofertami samochodów.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 17-01-2019 | Arminius | Czy Jamesa Watsona należy traktować jak pętaka? |
Legenda genetyki, James Watson, współodkrywca struktury DNA i laureat nagrody Nobla w 1962 roku, został pozbawiony tytułów honorowych przez Cold Spring Harbor Laboratory, którym kierował przez kilkadziesiąt lat i z którego uczynił wiodący ośrodek nauk genetycznych. Watson, w 2007 roku oświadczył, iż " jest głęboko pesymistyczny, jeżeli chodzi o przyszłość Afryki, ponieważ cała nasza polityka społeczna jest oparta na założeniu, iż ich inteligencja jest taka sama jak nasza - podczas gdy wszystkie doświadczenia wskazują na to, iż tak nie jest". Watson podkreślił, iż chciałby aby wszyscy byli sobie równi - ale "ludzie którzy mają kontakt z czarnoskórymi pracownikami wiedzą, iż tak nie jest". Po złożeniu oświadczeń jak wyżej, naukowiec przeprosił i sprawa przycichła. Odżyła jednak niedawno, kiedy w filmie dokumentalnym wyemitowanym przez amerykańską TV - powtórzył swoje poglądy. Uzasadniając swój krok władze Laboratorium oświadczyły, iż twierdzenia Watsona są "godne pożałowania i nie poparte nauką".
James Watson to nie byle pętak - to wybitny naukowiec ojciec - założyciel genetyki. Twierdzenie iż to co on mówi nie ma podstaw naukowych jest cokolwiek podejrzane. Prędzej bowiem taki zarzut można postawić tym co go sformułowali. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż genetyka znajduje się pod mocnym ostrzałem ideologii politycznej poprawności. Nie twierdzę z całą stanowczością, iż Watson ma 100 - procentową rację. Ale jego pogląd należy traktować bardzo poważnie - jako podstawę do debaty naukowej... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 17-01-2019 | Arminius | Rosjanie pod okupacją niemiecką - erozja kolejnego mitu? |
Norweski historyk, Johannes Due Enstad w rzetelnie udokumentowanej pracy opublikowanej przez Cambridge University Press w 2018 r. zatytułowanej: "Fragile Loyalties: Soviet Russians between Hitler and Stalin - stawia tezę, iż wbrew rozpowszechnionym, stereotypowym poglądom, nastroje Rosjan po ataku Niemiec na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku były daleko bardziej proniemieckie, niż do tej pory utrzymywano. Norweg podkreśla, iż chodzi mu o Rosjan - pomijając inne nacje składające się na mozaikę narodowościową ZSRR. W książce swojej skoncentrował się n nastrojach Rosjan w północno - zachodniej części Rosji, które znalazły się pod niemiecką okupacją. Uwaga jak wyżej ma newralgiczne znaczenie. Albowiem z jednej strony na obszarze owym znajdował się Leningrad, który oblegany przez Niemców do stycznia 1944 r. stanowił symbol trwania Sowietów. Z drugiej jednakże strony zaraz za linią frontu występowały masowo postawy, które stalinowska propaganda jednoznacznie zaliczała do kwalifikowanej zdrady. Silne proniemieckie sympatie pojawiły się zdaniem norweskiego historyka z trzech powodów. Po pierwsze chłopi rosyjscy mieli jednoznacznie negatywny stosunek do sowieckiego terroru z okresu kolektywizacji i rozkułaczania, po drugie Niemcy odblokowali życie religijne cerkwi prawosławnej, całkowicie przytłumione przez Sowietów, po trzecie - i bardzo istotne - Niemcy na obszarach północno - zachodniej Rosji zlikwidowali kołchozy i przywrócili w dużym stopniu gospodarkę prywatną, czego nie zrobili.. |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |