 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-04-2019 | modest mouse | katolicki jihad |
wszędzie katolicy przedstawia ni procentowo do 90% w PL statystycznie. w szkole Religia wina się nazywac katecheza. jestem niewierzacy ale sie modle i jak widze ten odruch pawlowa co nidziela to nie wiem kiedy koniec swiata |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 17-04-2019 | Ebvalaim | STW - symetria skrócenia Lorentza i dylatacji czasu |
Wątek, w którym to napisałem, poleciał do Bazgrołów, a myślę, że jednak jest to warte pozostawienia w Nauce, więc wklejam jeszcze raz. Słowem wstępu - widzę, że wielu osobom ciężko zrozumieć, jak to jest możliwe, że efekty typu skrócenie Lorentza czy dylatacja czasu są symetryczne; tj., jak to się dzieje, że wg obserwatora A czas płynie wolniej u B, a wg B czas płynie wolniej u A, albo czemu wg spoczywającego obserwatora obiekty poruszające się są skrócone, a jednocześnie wg poruszającego się to spoczywające są skrócone. Zrobiłem taki rysunek: svgshare.com/s/CJG - niestety wyszedł burdel, bo za dużo rzeczy próbuję pokazać naraz, ale może z opisem uda się z tego coś wywnioskować. To tak: 1. Mamy Ziemię i Syriusza w odległości 8 ly od siebie. Mamy osie układu związanego z Ziemią - t i x. Ziemia jest w x=0, Syriusz w x=8. Oprócz tego oznaczyłem, gdzie z grubsza jest 1 rok na osi czasu i 1 ly na osi x. 2. Z Ziemi wyrusza rakieta. Z jaką dokładnie prędkością, nawet nie wiem, można policzyć z diagramu, wychodzi chyba ok. 0,8 c. Rakieta we własnym układzie się nie porusza, jest ciągle w x'=0 - a że x'=0 to oś t', to oś t' reprezentuje nam zarazem ruch rakiety, jej linię świata. 3. Nieintuicyjna sprawa, czyli gdzie ma być oś x'. Otóż skoro oś czasu wyskalowaliśmy sobie w latach, a odległość w latach świetlnych, to ruch światła jest dany równaniem t = x. W związku z tym, linia świata fotonu powinna być w połowie kąta między osiami t i x - ale to samo można powiedzieć o t'.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 15-04-2019 | jaxyz | klasyczne interpretacje TW |
ciekaw jestem waszych opini, nie znam angielskiego ale wydaje sie ze filmy odpowiadaja moim watpliwoscią co do tez TW. (jeden film mi sie tam nie podoba, ten z tymi rozkladanymi ramionami, jak sadze do pomiaru ruchu w UUO, ale jak oni chca to zrobic skoro swiatlo podąza za źródłem?) www.youtube.com/user/NeoclassicRelativity |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 12-04-2019 | Zetetyk | Stara tradycja |
Wczoraj przed jednym z gdańskich kościołów księża i ministranci palili książki na stosie. Duchowni tłumaczyli, że miała to być forma symbolicznej walki. Akcja polskich duchownych odbiła się echem również w zagranicznej prasie, która informuje m.in. że sytuacja wydarzyła się, kiedy "wpływowy Kościół rzymskokatolicki w Polsce zmaga się z problemem pedofilii wśród kapłanów". Przypomnijmy, że wczoraj sieć obiegły zdjęcia, które dla wielu osób są bulwersujące. Najpierw widać, jak księża, którym pomagają bardzo młodzi ministranci, wrzucają książki (ale też np. figurki kojarzone z innymi religiami) do dużego kosza. Później duchowni wynoszą wszystko przed kościół. Następnie - co pokazują kolejne ujęcia - na stosie płoną książki. Spalone rzeczy leżą w małym kamiennym kręgu, a wokół niego modlą się młodzi ministranci, którym towarzyszą uśmiechnięci księża.
Jesteśmy posłuszni Słowu: "Posągi ich bogów spalisz, nie będziesz pożądał srebra ani złota, jakie jest na nich, i nie weźmiesz go dla siebie, aby cię to nie uwikłało, gdyż Pan, Bóg twój, się tym brzydzi" . Pwt 7, 25 _____________________________________________________________________________________
Ludzie się bulwersują , a nie ma czym. Dwa wieki , dokładnie około 250 lat oraz wstecz palili się także autorzy ( względnie autorki) różnych magicznych książek, włącznie z cała plagą czarownic, które oświetlały drogę wierzącym. Co istotne, nikt się wtedy nie bulwersował! Przeciwnie było wielkie poruszenie , była to rzecz atrakcyjna.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 12-04-2019 | Dragan Dargomier | Instynkt łowny u człowieka |
Czy instynkt łowny u człowieka jest wrodzony czy nabyty? |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 12-04-2019 | Zetetyk | Nieco o prawie |
Większość z tu obecnych racjonalistów tj. osobom , którym się wydaje, ze są racjonalistami zapewne byli już w sądzie. Charakter może być różny np. oskarżony, świadek, powód, ławnik lub może nawet – jeżeli mają wykształcenie prawnicze – strona postępowania. Większość ludzi ( racjonalistów ) myśli , że wyrok , a z zasadzie ustalenie winy jest najistotniejszym wydarzeniem w sądzie. Z filozoficznego ( obiektywnego ) punktu widzenia istnieją rozprawy , w których wina oskarżonego o dziwo ma charakter drugorzędny. Tak , drugorzędny , nawet w kontekście oskarżyciela , prokuratora, który sam mógłby zwrócić na to uwagę. Teraz zapewne racjonaliści są skonsternowani, przezywają coś w rodzaju szoku wynikłego ze zdumienia, tego co czytają. Jednak takowe sprawy owszem istnieją. Co prawda nie będę o nie pytał, sam wskażę przykład. Tego typu sprawy postrzegam jako bardzo interesujące i nadają się jako ćwiczenie , dla przedstawienia swoich racji.
Jedną z takich spraw jest sytuacja , w której np. ojciec jest chory na raka złośliwego z przerzutami do mózgu, które powodują coraz częstsze bolesne ataki. W tej sytuacji choroba jest już zaawansowana, a szans na wyleczenie nie ma żadnych. Praktycznie są to ostatnie tygodnia ( względnie może dwa miesiące) życia. Co prawda chory i bardzo cierpiący jest do końca świadomy , jednak postanawia popełnić samobójstwo. ( Obiektywnie należy uznać przynajmniej domniemywać, że uczynił samobójstwo łykając bardzo silne leki w bardzo dużej ilości.).. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 12-04-2019 | jaxyz | o co chodzi? gdzie błąd? |
Rozumiem ze jak rakieta leci z 99%c wzgledem obserwatora gdy zapalimy reflektor skierowany do przodu to swiatlo z niego wzgledem obserwatora bedzie mialo predkosc c np. c=1/1=1 ale tez to światlo podobno bedzie miało predkośc c wzgledem statku dzieki temu ze tam mamy dylatacje czasu, dla 99%c to ok 7, czyli w rakiecie minie 1/7t (7 razy mniej) czyli do mianownika dajemy 1/7. Wypadalo by teraz dla zachowania wyniku tego rownania i do licznika (drogi) dac 1/7 ale tam bedzie przecież 1/100 bo w rakiecie pomiar bedzie w stosunku do obserwatora zewnetrznego na krótszym odcinku jako ze czesc (99%) tego ruchu jest poza ukladem rakiety. Mamy więc c=(1/100) : (1/7)=14.29 (do drugiego miejsca). Wychodzi wiec ze rakieta powinna sie wydłużyć 14.29 raza zwiekszając licznik by mozna było zmierzyc w rakiecie lecacej z 99%c tą samą predkość c co dla nieruchomego obserwatora?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 11-04-2019 | Christopher CJ Jozwiak | Inny rodzaj patriotyzmu |
1. Część z najinteligentniejszych małpokształtnych tu osiadła - tu jest Polska!
2. Wykształciliśmy swój język - to my Polacy!
3. Różne historie się działy - jeszcze Polska nie zginęła! - Nie ma narodów wybranych - są jednostki, stosunkowo zaraz poumieracie, po drodze wierząc w dowolne głupoty - umrzesz. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 10-04-2019 | Zetetyk | Bądź wola Twoja |
"Jesteśmy koncepcjami Boga. Kazda maszyna nią jest." Gall anonim W każdej jednej dziedzinie, dyscyplinie , którą człowiek się zajmuje zawodowo lub nie , są teorie, dogmaty, twierdzenia, paradygmaty, sądy, ale większość z nich lekceważy na ogół intuicje swoich "oponentów". Robią tak również etycy w stosunku do konkurencyjnych teorii etycznych. Dlatego niektóre teorie bardzo łatwo podważyć inne trudniej, choć na ogół każda teoria ma swoje wady oraz istotne zalety. Przy czym lekceważenie intuicji oponentów nie ma nic wspólnego z lekceważeniem godności człowieka. Niestety , nie wszyscy są tego faktu świadomi. ( Ale nie czas na tego rodzaju rozróżnienia dowodzenie). Chodzi o coś bardziej prostego. "Bądź wola Twoja" Wierzący często zdają się na wole swego Boga. Publicznie, prywatnie, grupowo. Niestety nie jest to spójne z innych ich twierdzeniem " Bóg dał ludziom wolę". Jedno twierdzenie jest nieprawdziwe. Dla mnie akurat to jest oczywiste, co jest prawdą , a co jedynie wyobrażeniem. Rzecz wiadoma , że trudniej się uspójnia większą ilość treści, a mnie się udało znaleźć ( zupełnie przypadkiem ) brak spójności zaledwie w siedmiu wyrazach. Jestem świadomy faktu, że dla wielu sprzeczności nie ma, ale dla mnie owszem, istnieje sprzeczność i to zasadnicza. Albo mamy wolę, albo jej nie mamy lub ja oddajemy dobrowolnie. Mam jeszcze jedno zastrzeżenie ; w jaki sposób można oddać wolę, kiedy można z niej skorzystać? To trochę trąci zabawnością. Nie mogę przecież uczynić , to.. |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |